ZF, CES Fuarı’nda otonom sürüşe vurgu yaptı

ZF, geniş bir uygulama yelpazesinde otomatik ve otonom sürüşün gerçekleştirilmesi söz konusu olduğunda etkileyici bir ortaktır. ZF CEO’su Wolf-Henning Scheider bunu 2020 CES’de şu şekilde açıkladı: ” ZF hali hazırda farklı fiyat ve performans seviyelerine dair paket sistemler sunmaktadır ve binek otomobiller, ticari araçlar ve endüstriyel teknoloji ile ilgili tüm uygulama alanlarında aktiftir.”

Firma, üreticilerin ihtiyaçlarını karşılamak için geniş teknoloji portföyünü sürekli güncelliyor. Scheider, “ZF coASSIST ile, düşük maliyetli araç segmentleri için elde edilebilir, lüks sınıflardan tanıdık güvenlik ve konfor fonksiyonları ile ilk kez bir seviye 2+ sistemi geliştiriyoruz,” diye ekliyor.

ZF coASSIST’in ilk büyük siparişi

ZF, 2020’nin sonundan itibaren binek otomobiller için coASSİST Level 2+ giriş seviyesi sistemini tedarik etmek üzere sektörün önde gelen Asyalı bir otomobil üreticisinden büyük bir sipariş aldı. ZF’nin tedarik kapsamı, sistem ve yazılım geliştirmenin yanı sıra sensör teknolojisi ve merkezi elektronik kontrol ünitesini de içermektedir. Kameralar ve radarlar da dahil olmak üzere gelişmiş bir sensör takımını merkezi bir kontrol ünitesi ile birleştirerek, uyarlanabilir hız sabitleme, trafik işareti tanıma, şerit değiştirme yardımı, şerit takip asistanı ve sıkışık trafik desteği gibi işlevler etkinleştirilir.

Scheider, “Binek otomobiller için, otomatik sürüş işlevlerini uygulamak ve bunları tüm sürücüler için erişilebilir hale getirmek için Seviye 2+ konseptlerinde en büyük potansiyeli görüyoruz ” diye açıkladı. Burada, yardım fonksiyonları, bütünsel, güçlü ve akıllı bir sürücü yardım sistemi oluşturmak için ek bir kontrol ünitesi ile birleştirilmiştir. Ağa bağlı fonksiyonların artan ağırlığı, sürücü için kısıtlı sürücü yardım sistemlerine oranla daha fazla güvenlik ve konfor sağlar. Binek otomobillerde bu seviyeden daha yüksek otomasyon seviyelerinde, yüksek maliyet ve henüz belirlenmemiş yasal düzenlemeler gibi zorluklar vardır. ZF coASSIST, $1.000 ABD dolarının altında satışa sunulacaktır.  CoASSIST’e ek olarak ZF, ZF coDRIVE ve ZF coPILOT gibi daha güçlü seviye 2+ sistemleri de sunmaktadır.

Tam otomatik taşıma araçları

Benzer Konular

“Ticari araçlar söz konusu olduğunda, zaten seviye 4 ve daha yüksek olası tam otomatik sürüş sistemleri için güçlü bir talep görüyoruz” diyor Scheider. Toplu taşıma araçlarında tam otomatik sistemlerin kullanımı hala yönetmeliklere bağlı olsa da ticari araçlar zaten kapalı alanlarda veya tanımlanmış şeritlerde otonom şekilde çalışabilmektedir. Ayrıca, depolarda veya kentsel yolcu taşımacılığında otonom sürüş, sistem maliyetlerinin hızlı bir şekilde amorte edilmesine imkan sağlamaktadır.

Für jede Anwendung mit spezifischen Lösungen erfolgreich: Wolf-Henning Scheider, Vorsitzender des Vorstands der ZF Friedrichshafen AG, kann auf der ZF-Pressekonferenz im Rahmen der CES auf hohes Interesse und neue Aufträge für den Konzern verweisen. // Successful with specific solutions for every application: Wolf-Henning Scheider, CEO of ZF Friedrichshafen AG, can point to high interest and new orders for the Group at the ZF press conference during CES 2020

ZF ProAI süper bilgisayar alt yapısı ile şu anda uluslararası bir ticari araç üreticisi için seviye 4 bir elektronik kontrol ünitesi (ECU) geliştiren ZF, ürünü 2024 – 2025 yılları içinde piyasaya sürmeyi planlanıyor.

ZF yazılım çözümleri sağlayıcısı oluyor

ZF ayrıca daha hızlı ve daha kapsamlı yazılım geliştirme için bir rota hazırlıyor: Microsoft ile birlikte ZF, yazılım mühendisliğindeki süreçlerinin, yöntemlerinin ve çözümlerinin hızını ve kalitesini büyük bilişim şirketleri seviyesine uyarlamayı planlıyor. Bu değişiklik, ZF’nin küresel kaynaklarını daha verimli kullanmasını ve müşteri ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde yanıt vermesini sağlayacak. ZF, Microsoft ile olan bu işbirliği içinde Azure Bulut hizmetleri ile geliştirici araçlarını ve Microsoft’un etkin yazılım geliştirme deneyiminden faydalanacak. Gelecekte, ZF ayrıca otomotiv pazarında yazılım ürünleri tedarikçisi de olacaktır.

“Mobilite endüstrisi gelişimlere ve yeni projelere her zaman açık olacak. ZF’ni değişmeye, gelişmeye ve dönüşümü sürdürmeye devam etmesinin de nedeni budur: Müşterilerimizi – ve nihai olarak son tüketicileri – , katma değer sunan yeniliklerle ikna edebilmek zorundayız. Gelecekte bu yenilikler, yazılım ürün ve hizmetlerini daha fazla içerecektir”, diyor Wolf-Henning Scheider.

Bu konularıda İnceleyebilirsin
yorum Yap