Yedek Parça Devleri Bu Fuarda Buluştu

Hıdır Usta Motorlu Araçlar Genel Müdürü Rıza Şahin, Automechanika İstanbul 2014 Fuarı kapsamında Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği tarafından bağımsız yenileme pazarı hakkındaki panelde uluslararası ortaklıklar ve işbirlikleri üzerine tecrübelerini paylaştı ve görüşlerini aktardı.

Panelde, yenileme pazarının ağır ticari araçlar yedek parça dağıtımı sektörünü temsilen söz alan Rıza Şahin sözlerine şöyle başladı:

“Hıdır Usta Motorlu Araçlar olarak sadece Mercedes ve MAN ticari araçlar üzerine yedek parça dağıtımı yapıyoruz. Ağır vasıta konusu daha konservatif, daha az oyuncunun olduğu bir pazar. 13 yıllık deneyimim boyunca ticari araçlar yedek parça dağıtımı sektöründe oyuncuların değiştiğini pek görmedim ve belki de yeni oyuncuların en az girdiği sektörler arasında olduğunu söyleyebilirim.”

“Türkiye’de 4,5 milyon adet ticari araç parkuru var”

Konuşmasının devamında Rıza Şahin, Türkiye’deki araç parkı hakkında şu bilgileri verdi:

“Ticari araçlar sektörünü konuşmak gerekirse; ticari araçları kendi içinde 2’ye ikiye ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de 4,5 milyon adet bir ticari araç parkuru var. Motorlu araçlar parkuru var. Bunun bizim daha profesyonel olduğumuz alanı 800 bin adete yakın kamyon, ağır ticari, 250 bine yakın da otobüs pazarı söz konusu. Bunun yanı sıra 400 bine yakın midibüs ve 3 milyona yakın da kamyonet pazarı var. Toplamda 4.5 milyonluk bir pazardan bahsediyoruz. Dediğim gibi daha konservatif bir pazar.”

“TEMOT ağır vasıta konusunda atak”

Türkiye pazarının yanı sıra uluslararası pazarlarda da faaliyet gösteren bir şirket olduklarını vurgulayan Rıza Şahin, konuşmasında uluslararası işbirlikleri ile ilgili tecrübelerini şöyle anlattı:

“Uluslararası satın alma grubuna geldiğimiz noktada TEMOT International, Karland’la başlayan ticari faaliyetinden sonra dünyada olduğu gibi; belki de TEMOT bunlara ilk ön ayak olanlardan bir tanesi, son 3 yıldır ağır vasıta konusuna ciddi bir eğilim başladı. Bu pazarda en atak olan şirket de TEMOT International görünüyor. TEMOT adına birkaç cümle söylemek gerekirse; biz 9 adet konusunda uzman yedek parça dağıtıcı firma bir araya gelerek TATCOM A.Ş.’yi kurduk. Bu şirketi kurmakla beraber TEMOT International’dan da resmi hissedarı olarak lanse edildik. 9 firma 270 milyon Euro’yu temsil ediyor. Bunun da 160-170 milyon Euro’su ağır vasıtadan geçiyor.”

“Yeni nesil uluslararası işbirliklerine açık olmalı”

Türkiye’de sektörde faaliyet gösteren şirketlerin yönetimlerinin bir kuşaktan diğerine geçtiğini anlatan Rıza Şahin, şirket yönetimini devralan yeni nesil yöneticilerle tecrübelerini paylaştı ve şu önerilerde bulundu:

“Uluslararası ortaklık anlamında benimde 18 ay müzakerelerde bulunduğum, due diligence sürecinden geçen, uluslararası bir ortaklığımız söz konusu oldu. Burada da Bursa’da bulunan fabrikamızı dünyaca ünlü Trelleborg Vibracoustic grubuyla Almanya’da kurulmuş bir şirket üzerinden merge modeliyle 4 kıtada faaliyet gösteren, yaklaşık 700 kişinin çalıştığı ve 8 tane dilin konuşulduğu bir şirketin mensubu olduk. Bizimde ciddi bir deneyimimiz oldu, 18 ay sürdü müzakereler. Yaklaşık 150 sayfaya yakın bir sözleşmemiz söz konusu. Şirketin resmi konuşma diline kadar yazıldığı en ince ayrıntılara girildiği uluslararası bir satın alma operasyonu olduğunu söyleyebilirim. Yeni neslin ve firmalarımızın mümkün olduğu kadar bu konuya açık olması gerekiyor. Doğru zamanda, doğru partnerle yapılacak birleşme, şirket satma ve ya satın almanın doğru onları yere götüreceğini düşünüyorum.”

İkili görüşmeler fuarda da sürdü

Automechanika İstanbul 2014 Fuarı aynı zamanda TEMOT International ve TATCOM firmalarının müşterileri ve temsilcilerinin bir ayaya geldiği ikili görüşmelere zemin oluşturdu. İlgili görüşmelere her biri alanında dünya devi olan firmalar adına temsilciler katıldı. Bu temsilciler arasında şu isimler yer aldı: “Automotive GmbH Bölge Satış Müdürü Rok Kerin, Hengst Filterwerke GmbH Bölge Satış Müdürü Frank Gaeckler, Reksim Ltd. Şti. CEO’su Reha Alansatan, Reksim Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kavkaçı, Ruville Autoteile GmbH İhracat Genel Müdürü Thomas Dee, Ruville Autoteile GmbH Bölge Satış Müdürü Alfredo Ortega, ZF Services Gmbh Ortadoğu ve Afrika Satış Müdürü Evi Schellhorn, Elringklinger AG – Ortadoğu ve Afrika Satış Müdürü Klaus Jakobus, FTE Automotive GmbH İhracat Genel Müdürü Bo Marcusson, ZF Services Gmbh Satın Alma Müdürü Joerg Severin, ZF Services Gmbh – Satın Alma Müdürü Rouven Hinze”

Bu konularıda İnceleyebilirsin