TRW Arka Koltuk Hava Yastığı Teknolojilerini Tanıttı

TRW, arka koltukta oturan yolcuları, önden gelen darbelere karşı korumaya yönelik geliştirdiği yolcu emniyet sistemlerini Airbag 2014 fuarında tanıttı.

Arka koltuktaki yolcuların yaralanma biçimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla “Alman Araç Kazaları İnceleme Çalışması” veri tabanında yer alan 1999 ile 2013 yılları arasındaki yaralanma vakalarının analizini çıkardıklarını belirten TRW Şişirilebilir Yolcu Emniyet Sistemleri Müdürü Dirk Schultz, bulgular sonucunda, arka koltuktaki yolcuların kaza anında yüzde elli ihtimal ile başlarını ön koltuğa çarptıkları ve emniyet kemerinin göğüs kafeslerine aşırı yüklenmesi sonucu yaralandıkları ortaya çıktığını söyledi.

“Araca önden gelen darbeler sırasında, arka koltuktaki yolcuların korunması ön koltuktakilere kıyasla farklı gerçekleşmektedir” diyen Schultz, Arka koltukta oturan kişilerin boş alanının, ön koltuğun pozisyonuna göre değiştiğini ayrıca arka koltuktaki yolcuların, çocuktan yetişkine her yaş ve ölçüde olabildiği için kaza anında korunmalarının çok daha zor olduğunu ifade etti.

Arka koltuk bölümüne göre değişen farklı özelliklere sahip hava yastıkları, gelişmiş emniyet kemeri sistemleri ile birlikte uygulandıklarında, arka koltuktaki yolcuların geçirdiği yaralanmaları azaltmaya yardımcı olmaktadır. TRW, bu fuarda bir dizi gelişmiş arka koltuk teknolojisini sundu.

Tavana Monte Arka Hava Yastığı Konsepti
Arka koltuk bölmesi, ön koltuğun pozisyonuna göre daralıp genişlemekle birlikte farklı yaş ve ölçülerdeki yolcuların oturduğu bir bölüm olması sebebiyle arka koltuklar için yolcu emniyet sistemlerinde farklı bir yaklaşım gerektiriyor. Test mankenleri kullanılarak yapılan statik ve dinamik testlerin yanı sıra sayısız yolcu simülasyonunun ardından, TRW ön koltuk tavan yastığı konseptini arka koltuk ortamına uyarladı. Tavana monte edilen hava yastığı konsepti, emniyet kemeri gerdiricisi ve yük sınırlandırıcısı ile donatılmış bir emniyet kemeri ile birlikte kullanıldığında arka koltukta oturan yolcunun kaza anında başını ön koltuğa çarpma olasılığını azaltıyor. Ufak iç hacmine sahip bir arabada ön koltuğu en geriye kadar çekmiş olsanız dahi bu konsept sayesinde arkadaki yolcunun başını ön koltuğa çarpma ihtimali çok düşük.

Ön Koltuğa Monte Arka Hava Yastığı Konsepti
Arka koltuktaki yolcuları korumaya yardımcı olmak üzere, ön koltukların arkaya bakan kısımlarına gelişmiş arka hava yastığı tasarımı yerleştirildi. Uzunlamasına ayarlanan ön koltuklar, koltuğun arkası ile arkadaki yolcular arasında dar ya da geniş mesafelere yol açabilmektedir. Ancak, TRW’nin gelişmiş arka hava yastığı konseptinin benzersiz şekli, arka koltuktaki yolcu ile ön koltuk arasındaki farklı mesafelere uyum sağlayabiliyor. Arka koltuk hava yastığı konsepti, ön koltuk çok öndeyken kaza anında ön koltuk ile arka koltuk arasındaki boşluğu kaplayarak arkadaki yolcuya koruma alanı sağlıyor. Ön koltuğun geriye doğru çok yaslandığı durumlarda ise, arka koltuktaki yolcunun ön koltuğa aşırı yüklenmesini önlüyor.

TRW, hem tavana monte hem de ön koltuğa monte arka hava yastık konseptlerinin 2017 sonlarına doğru üretime hazır olacağını öngörüyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin