TOFAŞ RDI Faaliyetlerine 55 Milyon Euro AYB Kredisi

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOFAŞ) ile RDI faaliyetlerine yönelik olarak 55 milyon Euro tutarında bir sözleşmeye imza atıyor. Sözleşme, 2020 Ufku Finansal Enstrümanları kapsamında Avrupa Birliği’nin finansal katkısıyla ‘InnovFin – Yenilikçiler için AB Finansmanı’ destekli olarak Türkiye’deki ilk AYB işlemi olma özelliği taşıyor.“InnovFin Büyük Projeler” bilhassa Avrupa Birliği’ndeki araştırma ve inovasyon projelerine yönelik risk finansmanının iyileştirilmesine tahsis ediliyor.

Türkiye’nin başlıca otomobil imalatçısı olan TOFAŞ’a verilen kredi, motorlu araçların yakıt verimliliğini ve güvenlik özelliklerini güçlendirmek için tasarlanmış teknolojilerin geliştirilmesini ve uygulanmasını finanse edecek. RDI faaliyetleri büyük ölçüde Bursa’daki TOFAŞ uzmanlık merkezinde gerçekleşecek. TOFAŞ için stratejik öneme sahip bu proje ile şirket teknolojik ve kurumsal kapasitesini daha da artıracak. Dolayısıyla TOFAŞ bu projeyle sadece yerel düzeyde münhasır araç üretimini değil; aynı zamanda FIAT-Chrysler Grubu Ar-Ge ağı bünyesinde daha geniş bir yelpazede Ar-Ge projeleri yürütmeyi mümkün hale getirmeyi hedefliyor. Bunun yanı sıra TOFAŞ ile Avrupalı ve yerel tedarikçiler, üniversiteler ve araştırma enstitüleri arasındaki işbirliğini güçlendirecek ve Türk mamul mallarının rekabet gücü ile katma değerini artırmaya katkıda bulunacak.

AYB Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Çığır açan bu operasyonda TOFAŞ ile ortaklık yapıyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Araştırmanın teşviki, AYB’nin tüm üretim sektörlerindeki kilit faaliyetlerinden biridir. Bu operasyondan özellikle gurur duyuyoruz. Çünkü somut uygulamalarıyla yaşam ve çevre kalitesini iyileştiren bilim insanlarının çalışmalarına AB bankasının destek vermesinin önünü açıyor. Söz konusu operasyonla AYB’nin kilit Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesindeki doğrudan müdahalesi ve rolü vitrine çıkıyor. ‘InnovFin – Yenilikçiler için AB Finansmanı’ gibi yenilikçi finansal enstrümanların, araştırma ve inovasyonun güçlendirilmesi yönünde fark yaratmasının önünü açmayı, bunu göstermeyi amaçlıyoruz; ve Avrupa’nın geleceği için bu çok önemlidir.”

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Türkiye’de, büyük şirketler için doğrudan RDI finansmanının yanı sıra KOBİ’lerin araştırma ve inovasyon çabalarına destek olmak için bankacılık sektörüyle işbirliği içinde önde gelen muhtelif üniversitelerin yürüttüğü akademik araştırmaların finansmanı da dahil olmak üzere üç farklı kanaldan akılcı büyümeye destek oluyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin