Rockwell Automation’dan Yeni Güvenlik Sertifikasyonu

53

Rockwell Automation yeni sertifikasyonları ve genişleyen ürün yelpazesi endüstriyel ile operasyonları ve müşteri verisini korumaya yardımcı oluyor. Siber riskler endüstriyel kontrol sistemlerini hedef almayı sürdürürken, üretim ve IT sistemlerini bağlamaya devam eden şirketlerin de endüstriyel operasyonlarının güvenlik ihtiyaçları artarak devam ediyor. Bu ihtiyacı karşılamak için Rockwell Automation siber güvenlik sertifikasyonları almaya ve daha fazla güvenlik ürününe gelişmiş güvenlik yetkinlikleri eklemeye devam ediyor.

Rockwell Automation kısa bir süre önce IEC (Uluslararası Elektronik Komisyonu) 62443-3-3 siber güvenlik standardı sertifikasyonu aldı. Bağımsız kuruluş olan TÜV Rheinland tarafından uygulanan sertifikasyona hak kazanılması, Rockwell Automation’ın dünyanın öncü küresel standartlarında 1’inci seviye güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabilecek üretim sistemleri kurup kalibre edebildiği anlamına geliyor.

Rockwell Automation, sertifikalı üretim sistemleri uygulamalarında, fabrika geneli proses kontrolü için kullanılan modern dağıtılmış kontrol sistemi (DCS) PlantPAx 5.0 gibi referans mimariler sunuyor. Bu mimariler, müşterilerin üretim sistemlerini sertifikalamasına, aynı zamanda süreç boyunca yeni teknoloji ihtiyacını minimize etmelerine yardımcı olmak amacıyla geliştirildi. Rockwell Automation şimdiye kadar IEC 62443 standartlar serisi için birçok sertifikasyon aldı.

Şirket ayrıca kısa bir süre önce ISO (Uluslararası Standartlar Teşkilatı) 27001 standardı sertifikasını da alarak, şirketlerin verilerini korumak için gerekli bilgi güvenliği yönetim sistemleri standartlarını da taşıdığını teyit etti. Bu sertifikalar sayesinde müşteriler uzaktan destek ve görüntüleme hizmetlerini kullanırken Rockwell Automation’ın fikri mülkiyetlerini korumak için mevcut uygulamaların en iyilerini kullandığını bilecek.

Rockwell Automation CTO ve Başkan Yardımcısı Sujeet Chand, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Şirketler ikili bir zorlukla karşı karşıya: Hem dijital dönüşümle rekabetçi kalmalılar hem de insanlarını, operasyonlarını ve fikri mülkiyetlerini güvende tutabilmeliler. Müşterilerimizin yeni riskleri önceden görebilmeleri ve dijital dönüşümle mümkün hale gelebilecek fırsatları fark etmeye odaklanmaları için agresif bir şekilde siber güvenlik yetkinliklerimizi, sertifikasyonlarımızı, ürün yetkinlik ve hizmetlerimizi genişletmeye devam ediyoruz.”

Yeni sertfikasyonların yanı sıra Rockwell Automation, şirketlerin iletişimlerini güvenli hale getirecek güvenli CIP haberleşme protokolü yeni ürünlerini de tanıtıyor.  Küresel ticaret ve standart geliştirme kurumu ODVA tarafından geliştirilen güvenli CIP haberleşme protokolü endüstriyel otomasyon sistemleriyle diğer aygıtlar arasına kurulan EtherNet/IP ağı üzerindeki iletişimin güvenliğini sağlamak için tasarlanmış tek standarttır.

Güvenli CIP haberleşme protokolünü destekleyen yeni endüstriyel kontrol ürünlerinden bazıları şöyle:

Allen-Bradley PowerFlex 755T AC sürücü

Kinetix 5300 servo sürücüler

Güvenli CIP haberleşme protokolünü destekleyen diğer Rockwell Automation ürünleri:

ControlLogix 5580 kontrolörler

Kinetix 5700 servo sürücüler

1756-EN4TR iletişim modülü

Güvenli CIP haberleşme protokolünü desteklemeyen ancak bugün hala kullanımda olan birçok aygıtı korumak için de Rockwell Automation yeni “CIP Security Proxy” aygıtını pazara sunuyor. Güvenli bir lokasyonda kullanıldığında aygıt birçok endüstriyel kontrol aygıtı için güvenli CIP haberleşme protokolünü sağlıyor ve daha güvenli endüstriyel ağlar yaratıyor.