Otomotiv İhracatı Ocak Ayında Yüzde 9 Arttı

Otomotiv endüstrisi, ocak ayında yüzde 9 artışla 1 milyar 730 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin lider sektörü olma özelliğini korudu.

Türkiye’nin en çok ihracat yapan sektörü olan otomotiv, Ocak ayında yüzde 9 artışla 1 milyar 730 milyon dolar ihracata imza atarak zirvedeki yerini korudu. Ülke ihracatının düştüğü yılın ilk ayında yükselişini sürdüren otomotiv endüstrisinin Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay yüzde 16 oldu.

İhracat verilerini değerlendiren Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, sektörde Ocak ayında euro/dolar paritesi kaynaklı 200 milyon dolar ihracat kaybı yaşandığını belirterek, “Parite kaynaklı ihracat kaybı olmasaydı, Ocak ayında artış yüzde 20’yi aşacak ve otomotiv endüstrisi 2 milyar dolar ihracata yaklaşacaktı” dedi.

Otomotiv endüstrisi ihracatından yüzde 77’lik oran ile en yüksek payı alan AB ülkelerine yüzde 18 artışla 1 milyar 337 milyon ihracat gerçekleştirildi. Alternatif pazarlardan Amerika kıtası ülkelerine yüzde 22, Asya-Okyanusya ülkelerine yüzde 47 ihracat artışı yaşanırken, Afrika ülkelerine yüzde 25 ve Eski Doğu Bloku ülkelerine yüzde 38 düşüş yaşandı.

En büyük pazarlar; Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa
Türkiye otomotiv endüstrisinin Ocak ayı ihracatında Birleşik Krallık 276 milyon dolarlık ihracat ile ilk sırada yer aldı. Ülkeye ihracat yüzde 54 arttı. İkinci büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 9 azalarak 253 milyon dolar, üçüncü büyük pazar Fransa’ya yüzde 17 artışla 159 milyon dolar olarak gerçekleşti. En büyük pazarlar arasındaki Slovenya’ya yüzde 171, Birleşik Devletler’e yüzde 56 ihracat artışı yaşanırken, Rusya Federasyonu’na yönelik ihracat yüzde 44 geriledi. Rusya Federasyonu’na yönelik ihracattaki yüzde 44 düşüşte, otomotiv yan sanayi ihracatının yüzde 61, binek otomobiller ihracatının yüzde 15 düşmesi etkili oldu.

Birleşik Krallık’a binek otomobil ihracatı yüzde 95 arttı
Ocak ayında ana sanayinde yer alan ürün gruplarında artışın göze çarptığı sektörde, binek otomobil ihracatı yüzde 18 artarak 580,5 milyon dolar oldu. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 58 artarak 354 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 49 artarak 71 milyon dolara yükseldi.

Ülke bazında Birleşik Krallık en önemli pazar olurken, ülkeye olan binek ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıt satışlarında büyük artış yaşandı. Binek araçlarda ihracat Birleşik Krallık’a yüzde 95, İtalya’ya yüzde 58, İspanya’ya yüzde 59 ve Slovenya’ya yüzde 190 gibi yüksek oranlarda arttı.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda ise Birleşik Krallık’a ihracat yüzde 63, Fransa’ya yüzde 159, Belçika’ya yüzde 68, Slovenya’ya yüzde 201, Almanya’ya yüzde 62 arttı. Otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubunda en büyük ilk iki pazar olan Fransa’ya ihracat yüzde 164 artarken, Almanya’ya ise yüzde 40 azaldı. Diğer önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 126, Birleşik Krallık’a yüzde 100 artış elde edildi.

Otomotiv yan sanayide önemli pazarlara ihracat düştü
Yılın ilk ayında otomotiv yan sanayi ihracatı da yüzde 13 azalarak 699 milyon dolara indi. Otomotiv yan sanayinde en fazla ihracat yapılan ilk iki ülke konumunda bulunan Almanya’ya yönelik ihracat yüzde 11, Fransa’ya yüzde 20 oranında gerilerken, aynı şekilde en önemli pazarlardan Birleşik Krallık’ta yüzde 26, Romanya’da yüzde 16, Rusya Federasyonu’nda yüzde 61 oranında kayıp yaşandı. Buna karşılık Birleşik Devletler’e yan sanayi ihracatı yüzde 27 artış gösterdi.

Bu konularıda İnceleyebilirsin