OSS, X.Aftermarket Konferansı’nda Gelecek Trend ve Tehditleri Değerlendirdi

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği OSS, Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği TAYSAD ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği OİB tarafından düzenlenen konferans 10. senesinde yine otomotiv dünyasında gelişen teknolojinin gücünü, küresel pazarlardaki yeni fırsatları ve sektördeki yenilikleri takip etmek için gelen 300’ün üzerinde konuğu ağırladı.

Dört bölümden oluşan konferansın açılış kısmında konuşma yapan OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin, otomotiv satış sonrası sektörünü bekleyen tehlikeler, fırsatlar ve yapılması gerekenlerle ilgili bilgilendirmelerde bulunarak FIA’nın Otomotiv’in Dijital Dönüşümü ve Mevcut Veri Modellerinin Ekonomik Etkisi araştırmasına değinerek araç içi veri erişimi ile ilgili yasa yapıcıları konu üzerinde beraber çalışmaya davet etti. Ayrıca dijitalleşmeye değinen Şahin şunları söyledi: “Otomotiv sektöründe yazılım, elektronik ve veri odaklı hizmetler, 2025 yılına kadar Avrupa’da pazarın dörtte birini oluşturur hale gelecek. Peki gerek günümüzde gerekse gelecekte kurumsal değerin yeni ölçütü olan dijitalleşmeyi sektörel perspektifte nasıl yorumlamak gerekir? Satış sonrası zinciri geleceğin araçlarına hizmet vermeye hazır mı? Dijital dönüşüm reçetemizde hangi başlıklar yer almalı? Olası maliyetleri doğru öngörebiliyor muyuz? Eminim bunlar hepimizin ‘yanıtını’ aradığımız sorular…”

Dört bölümden oluşan konferansta otomotiv satış sonrası pazarına genel bakış başlığı altında LMC Automotive Direktörü Jonathon Poskitt, Global Satış Öngörülerini paylaştı. Ardından McKinsey Company yardımcı ortağı Geng Wu global aftermarket sunumunu gerçekleştirdi.

Öğlenden önce gerçekleştirilen Ana Sanayi OES Stratejileri panelinde ise MAYSAN MANDO Genel Müdürü Anıl Yücetürk’ün moderatörlüğünde  Ford, Karsan, Man Kamyon ve Otobüs ve Tofaş firmalarının yöneticileri görüş ve stratejilerini paylaştılar.

10. Aftermarket Konferansı kapsamında OSS’nin katkıları ile düzenlenen ve büyük ilgi gören ”Dağıtıcı ve Distribütörlerin Dönüşüm Stratejileri ve Geleceğin Ekosistemi” konulu panel, TOKIC firması Ceo’su Ivan GADZE ve IAPONIKI S.A. firması Genel Müdürü Nikos MAGOPOULOS’un katılımıyla, Schaeffler Automotive Aftermarket Orta Doğu & Afrika & Türkiye Başkan Yardımcısı Alex G. MUNGIURI moderatörlüğünde gerçekleşti.

Günün son programında ise Otomotiv Gazetecileri Ufuk Sandık ve Halit Bolkan, araç sahiplerinin ve otomotiv yan sanayicilerin arasında köprü olan bir konuşma gerçekleştirdi.

OSS üyelerinden Maysan Mando’nun ana sponsorluğunda gerçekleşen Aftermarket Konferansı, 10. senesinde yine sektöre dair ekonomiden teknolojiye önemli gündemlerin değerlendirildiği bir buluşma oldu.

Bu konularıda İnceleyebilirsin