Konforlu Ve Güvenli Yolculuk Kaliteli Amortisörden Geçer

Kaliteli amortisör yolu değil, konfor ve güvenliği hissettirir.

Öncelikle rekabetin oldukça yoğun yaşandığı otomotiv pazarında Federal Power ürünlerinin yer aldığı noktayla banlamak istiyorum. Federal Power amortisörlerini piyatadaki rakiplerinden ayıran en büyük özellikleri nelerdir?

Federal Power amortisörleri OEM-OES kalitesindedir Pazardaki marka bilinirliliği olan, diğer marka bilinirliği bulunan OEM-OES markalan ile eşdeğer koşullarda üretilmiştir ve üretimsel açıdan hiçbir farkı yoktur. Ancak en büyük özelliğimiz yaygın çeşidimiz ve sürekli olarak pazardaki yeni araçlar İçin çeliştirdiğimiz yeni ürünlerimiz ile devamlılığı esas alarak müşterilerimize ve is ortaklarımıza kaliteli ürünlerimizi tedarik etmektir.

Genel olarak baktığımızda amortisörlerin sürüş konforu ve güvenliğine etkileri nelerdir?

Amortisörlerin aracınızın yol tutuşa frenlemesi ve viraj alma kabiliyetine büyük kalkılan vardır. Ayrıca aracı kullanırken ihtiyacınız olan konforu da amortisörler sayesinde elde edersiniz. Direksiyon kutusunu vibrasyon ve darbelerden korur. Helezonların yumuşamasını önler Süspansiyon sistemi İle alt ve üst salıncakları korur. Rotların ve rot baslarının uzun Ömürlü olmasını sağlar. Diferansiyel dişlisini yoldan gelen darbelerden korur Rotilleri yoldan gelen aşın ve sürekli darbelerden koruyarak ömrünü uzatır, erken aşınmasını engeller Yoldan gelen darbeleri emdiği İçin aks boyalarının erken aşınmasına mani olur. En önemli faydalarından birisi de lastiklerin ömrünü uzatmak ve eşit bir şekilde aşınmalarını sağlamaktır Mafsal istavrozlarını asın hareketlerden ve vibrasyondan korur.

Amortisör arızaları araçta nasıl etkilere yol açar, diğer aksamları etkileyerek yeni arızalara neden olur mu?

Normal şartlarda bir amortisör kilometrede 5 bin – 7 bin defa kapanıp açılabilir, bu hesapla 100 bin kilometreden sonra amorti­sörlerimizin 500 – 700 milyon defa salınım yapmış olacağını anlayabiliriz. Bu kadar fazla salınımdan sonra, amortisör yağı özelliğini kaybederken mekanik parçaları da aşınır.

Aşınan amortisörlerde doğrudan doğruya ortaya çıkan sonuçlardan biri tekerleklerin artık yola tam temas etmemesidir. Bu durumda, aracın güvenliğini tehlikeye atan başka etkiler de ortaya çıkmaya baslar. Amortisördeki aşınma ne kadar büyük olursa, aracın fren mesafesi de o kadar uzar. Amortisörleri yüzde elli aşınmış bir aracın, kuru zeminde ya da ıslak zeminde gireceği bir virajda yol tutuş güvenliği azalır. Süspansiyon sistemindeki en önemli parçalardan biri veya ikisi aşınmışsa, diğerleri de olumsuz yönde etkilenir.

Amortisörün değişmesi gerektiğini son kullanıcı nasıl fark eder?

Amortisörler zamanla aşınır. Sürücüler bunun farkına hemen varmayabilir ve bunun yaratacağı olumsuzluktan tespit edemeyebilir. Bu yüzden araç sahipleri amortisörlerini her 20.000 kilometrede bir kontrol ettirmeli, gerekirse değiştirmelidirler.

Araç sahipleri tarafından;

*Aracın virajda savrulması veya sarsılması

*Frenleme sırasında aracın onunun aşın inip kakması,

*Lastiklerin düzensiz aşınması,

*Amortisörlerin üzerindeki yağ tekeleri vb çeşitli emarelere dikkat edilerek amortisörün deştirilip değiştirilmeyeceği anlaşılabilir.

Amortisörlerin kullanım ömrü yaklaşık ne kadardır? Hangi zaman aralıklarında değişim yapılması gerekmektedir?

Her 20.000 km’de bir kontrol ettirmenizde fayda var. Sürücünün kullanımına göre araç tipine, yol durumuna ve sürüş tarzına bağlı olarak 80.000 km’den sonra mutlaka amortisörler değiştirilmelidir.

İlkerler Otomotiv olarak bu konuda (Amortisörün çıkarılması ve doğru parçanın doğru şekilde montajı) bir eğitim programı düşünüyor musunuz?

Federal Power ürünlerinin ambalajlarında Montaj Kılavuzu yer almaktadır. Buradaki yönergeleri takip ederek ürünleri en doğru şekilde montajını yapabilirler.

Federal Power amortisörlerinin temel özellikleri nelerdir ve müşterilere sağladığı avantajlar nelerdir?

Öncelikle ürünlerimiz TS-16494 standartlarına sahip, ISO9001 ve ISO-14002 sertifikalarına haiz, OEM-OES olarak üretim yapan. Dünyadaki birçok önemli amortisör üreticisine de üretim yapılan tesiste Federal Power ürünleri de üretilmektedir. Ayrıca Türk Standartları Enstitüsünün de Türkiye’de uyguladığı TS-3034 standartlarına da uygun olduğu tescillenerek ithalatı gerçekleştirilmektedir.

Hangi araç gruplarına yönelik Ürün çeşidiniz mevcut? Pazarda bulunan araçların ne kadarına hitap ediyorsunuz?

Şu anda sistemimizde 720 çeşit amortisör aktif olarak bulunmaktadır. Bu da binek ve hafif ticari olarak pazarda bulunan araçların yüzde doksanına hitap ettiğimiz anlamına gelmektedir. Ağır vasıta ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

Federal Power önümüzdeki dönemde hangi noktalarda rekabetçi olacak?

Federal Power ürünleri Türkiye pazarında aktif olarak dolaşan her araç için çözüm noktası olmayı hedeflemektedir. Alman Grubu, Fransız Grubu, İtalyan Grubu, Kore Grubu, Japon Grubu ve tüm pazarı kapsayacak şekilde binek, hafif ticari ve ticari araç gruplarında rekabetçi olarak yer almaya devam edecektir.

Bu konularıda İnceleyebilirsin