İhracat Şampiyonları Listesinde 88 Basamak Yükseldi

Ürünleri ile Türkiye ve dünyada adından söz ettiren Yiğit Akü; Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “2014 İhracat İlk 1000” raporunda ilk 500 içerisinde yaklaşık 90 basamak yükselerek 228. sırada yer aldı.

Yüzde 100 Türk sermayesi ile kurulan ve kaliteli/çevre dostu ürünler üretmek için ileri teknoloji üretim tesisleri kuran Yiğit Akü, ihracatın saygın “çatı örgütü” olan TİM’in verilerine göre 2014 yılını 228. sırada, 2013’teki sırasının yaklaşık 90 basamak üzerinde tamamlayarak sektördeki yerini sağlamlaştırdı.

Türkiye dışında, ortaklık ve iş birlikleri ile, 4 kıtada 80 ülkeye ihracat gerçekleştiren Yiğit Akü, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri dahil toplam 4 fabrikada faaliyet gösteriyor. Firma, 2008 yılından bu yana Fransa, İspanya, Kanada ve Şili’ye nato aküsü tedariki gerçekleştiriyor.

Dünya akü sektöründe Platin Akü, Tunç Akü, Macpower, Helden, Distalong markalarıyla birlikte boy gösteren Yiğit Akü, 35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği inovatif ürünleriyle sektörde fark yaratan, sektöre değer katan bir şirket. Ürünleri arasında binek araç aküleri, ağır hizmet aküleri, marin aküler, endüstriyel aküler ve lityum iyon aküler bulunuyor.

Yiğit Akü “Akıllı Akü”yü üreterek dünyada bir ilke imza attı. Akıllı telefona indirilen uygulama sayesinde, akünün şarj durumundan aracın elektrik sistemine kadar her şey kolayca takip edebiliyor. Ayrıca Yiğit Akü, çevreci sorumluluğu gereği Eskişehir’deki Kudret Metal San. ve Tic. A.Ş şirketi bünyesinde hurda aküleri yeniden ekonomiye kazandırarak külçe kurşun haline getiriyor.

2012 yılında uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance’ın hazırladığı “Türkiye’nin en değerli markaları” listesinde Yiğit Akü, 13 Milyon Dolarlık marka değeri ile ilk 100’de yer almıştı.

Bu konularıda İnceleyebilirsin