Hella Gutmann Solutions CSC-Tool Hayat Kurtarıyor

CSC-Tool ürününün insan hayatı için taşıdığı önemi ve bu uygulamanın detaylarını İntermobil Diyagnostik Satış Müdürü Ahmet Barış Işıtan’dan dinledik. Keyifle okumanızı dileriz.

Sürücü Destek Sistemlerinin insan hayatı açısından önemi nedir?

Dünyada trafik kazalarında yılda 1,25 milyon ölüm gerçekleşiyor. Ülkemizde ise trafik kazaları neticesinde sadece 2018 yılında 6675 ölüm ve 307 bin yaralanma meydana geldi. Genel tabloya baktığımızda küresel ve yerel bazda çok vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu tabloyu değiştirmek için global ve yerel ölçekte sayısız çalışmalar yapıldı. Ancak artan araç sayısı ile de orantılı olarak kaza ve ölüm vakalarındaki yükselişin önüne geçilemedi.

Bu trafik kazalarının ortalama %95’i insan hatalarından kaynaklanıyor. Yani sadece insan kaynaklı hatalar minimuma indirildiğinde yılda 1 milyonun üzerinde hayat kurtulabilir ve milyonlarca yaralanma, engelli kalma vakasının önüne geçilebilir.

Araç üreticileri için güvenlik her zaman en ön planda olmuştur. 2000’li yılların başlarından itibaren ilk örneklerini gördüğümüz “Sürücü Destek Sistemleri” araç sürerken ya da park halindeyken araç sürücüsüne destek olan elektronik sistemler vasıtasıyla insan hatasından kaynaklı trafik kazalarını minimum seviyeye indiriyor.

Bu teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte araç modellerinde ön kamera ve radar sisteminin standart hale gelmeye başladığını görüyoruz. “Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri (Advanced Driver Assistance Systems – kısaca ADAS)” olarak adlandırdığımız sensör destekli bu teknolojinin tek başına trafik kazalarının %95’ini oluşturan insan hatasını minimuma indirebildiği kanıtlanmıştır.

Trafikteki araçların Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri’ne (ADAS) sahip olmaları yeterli midir?

Bu teknoloji sadece doğru kalibrasyona sahip ve aktif durumdayken görevini yerine getirebilmektedir. Kalibrasyonu yapılmamış ya da hatalı yapılmış sistemler çok daha farklı risklere yol açabilmektedir. Burada Hella Gutmann Solutions devreye giriyor. İntermobil Otomotiv olarak 2012 yılından beri temsilciliğini yaptığımız ve dünyada bu sektörün öncülerinden, Avrupa’da da yıllardır pazar lideri olan Hella Gutmann Solutions’ın CSC-Tool ürünü ile %100 güvenli bir şekilde ilgili kalibrasyon işlemleri yapılabilmektedir. CSC-Tool, ön kamera kalibrasyonunda Avrupa pazarı araçlar için %99 gibi benzersiz bir kapsama oranına sahiptir. İntermobil Diyagnostik Ekibi yıllardır eğitimler almış, uygulamalar yapmıştır ve bu konuda uzman yetiştirebilecek düzeyde birikime sahiptir. Türkiye’de de geçmişte çok sayıda bilgilendirme toplantısı ve uygulamalı eğitimler düzenlenmiştir. Türkiye çapında çok sayıda CSC-Tool ekipmanı kullanıcısı mevcuttur. Sürücüler ön cam kamerası, radar gibi Gelişmiş Sürücü Destek Sistemlerinin (ADAS) kalibrasyon işlemlerini bu noktalarda güvenle yaptırabilirler.

Hangi durumlarda “Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri”nin kalibrasyonu yapılmalıdır?

Cam değişimi, rot ayarı, süspansiyon değişimleri, arıza kodu alınması, kamera ile ilgili işlemler sonrasında kalibrasyon işlemi mutlaka yapılmalıdır.

Benzer Konular

The BMW 3.0 CSL.

Kalibrasyon işlemi yapılmazsa ne olur?

Öncelikle sistemler ya çalışmaz ya da hatalı çalışır. Hatalı çalışması çok daha kötü sonuçlara yol açabilir. Bazen araç sürücüsü kaza gerçekleştikten sonra ilgili sistemin çalışmadığının ya da hatalı çalıştığının farkına varabilir. İnsan hayatına mal olabilecek bu durumların yaşanmaması için gerekli ekipmana ve bilgiye sahip işin ehli bir servise yukarıda belirttiğimiz durumlardan biri gerçekleştiyse araç kalibrasyon için götürülmelidir.

Kalibrasyon işlemi nasıl yapılır?

Markadan markaya ve modelden modele değişen prosedür mevcuttur. Hella Gutmann Solutions CSC-Tool ve arıza tespit cihazı bu prosedürlerin tamamını adım adım Türkçe ve denetimli olarak eksiksiz olarak uygulatmaktadır. Adım adım her işlemde devrede olması, stabil ve benzersiz tasarımı-teknolojisi ile %100 güvenli olarak ayarlama işlemlerini gerçekleştirir. Özetle gerekli yeterliliklere sahip bir ekipman ile konu hakkında eğitim almış ve bilgi sahibi personel tarafından araç üzerinde çeşitli uygulamalar ile yapılmaktadır. 1 mm’lik bir uygulama hatası yolda onlarca metre sapmaya neden olur ve üzücü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle doğru ekipman ile çalışan ve yeterliliğe sahip servis personeli tarafından işlemin gerçekleştirilmesi zaruridir. Unutmayın hatalı çalışan sistem, çalışmayan sistemden daha tehlikeli olabilir.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ilk CSC-Tool Mobile uygulaması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hella Gutmann Solutions bu alanda dünyanın önde gelen tüm cam üreticileri ile birlikte çalışmaktadır. Türkiye’de de benzer şekilde cam üreticilerimizle anlaşmalı olarak çalışmalar yürütmekteyiz. Bu bağlamda Uğurlu Oto Cam çok değerli bir yatırım yaptı ve cam değişimi sonrası kalibrasyonu zorunlu olan ön cam kamerası için bu hizmeti kendi yerlerinde %100 güvenilir olarak vermeye başladılar. İnsan hayatına ve güvenliğine verdikleri bu değerden ötürü kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Uğurlu Oto Cam’ın Maslak Atatürk Oto Sanayi’deki cam montaj servisinde yeni modelimiz Hella Gutmann Solutions CSC-Tool Mobile (Taşınabilir) ürününün kurulumunu gerçekleştirdik. Yine aynı proje kapsamında DMN Oto Market Uğurlu Oto Cam Denizli montaj servisine de aynı ekipmanın kurulumunu yaptık. Bu uygulamalar esnasında kısa bir video da çektik. İzlemenizi öneririz.

Son olarak okuyucularımızla ne paylaşmak istersiniz?

Tüm insanlığı ilgilendiren çok önemli ve güzel bir teknolojik gelişme olarak ADAS sistemleri doğru çalıştığında milyonlarca hayat kurtaracak. Bu serüvenin önemli bir oyuncusu olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız ve bilgi birikimimizi tüm ilgilenenlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Daha fazla farkındalık yaratmak için elimizden geleni yapacağız. Bu konuya ticari bir faaliyetten ziyade bir sosyal sorumluluk bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Bu alanda bilgi almak isteyen herkes bize ulaşabilir.

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin