Depo “Tayvan’ın En Kıymetli 20 Global Markası” Arasında

Tayvanlı otomotiv şirketi Depo tüm araç modellerini kapsayan ve kalitesi kabul gören far, stop, sis, sinyal ürünleri ile Automechanika İstanbul Fuarı’ndaydı.

Automechanika İstanbul, 9-12 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul’da TÜYAP Fuar Merkezi’nde rekor katılımla gerçekleşti. Bölgenin en kapsamlı fuarında, alanında söz sahibi birçok yerli ve yabancı firma ürünlerini sergiledi, ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Otomotiv aydınlatma sektöründe önemli bir yere sahip Tayvanlı Depo markası da bu önemli fuar da yerini aldı. Depo markasının Türkiye distribütörlüğünü yürüten İlkerler Otomotiv’in Satın Alma ve İş Geliştirme Müdürü Mete Ethem Doğan’a, sizler için Depo Auto Parts hakkında sorularımızı yönelttik.

Satın alma ve iş geliştirme müdürü olarak, Depo’nun sektördeki yerinden bahseder misiniz?
Kurulduğu günden bu yana sürekli büyüyen Depo; yıllık 500 milyon Dolar cirosu, Tayvan ve Çin’de kurulu toplam 7 fabrikası, 6 binden fazla çalışanı, A’dan Z’ye tüm araç modellerini kapsayan ve kalitesi herkesçe kabul gören far, stop, sis, sinyal ürünleri ile bugün sektörünün en kuvvetli ve bilinen firmalarından biri olmuştur.

Son 10 senedir de peş peşe “Tayvan’ın en kıymetli 20 Global Markası” sıralamasında; birçok güçlü teknoloji firmalarının arasında otomotiv sektöründen tek firma olarak yer almaktadır.

Ürünlerinizi dünya üzerinde hangi pazarlarla buluşturuyorsunuz?
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; üretimindeki tüm ürünlerin kalıpları Depo’ya aittir. Her ay, 30 yeni ürün üreten Depo, tüm araç grupları (Binek, Hafif Ticari, Kamyon, Otobüs, Performans) ve tüm pazarlar (Avrupa, Amerika, Asya, Afrika) için son modellere ait ürünleri aynı sene içerisinde üretmeye başlamaktadır. Örneğin, Depo Auto Avrupa pazarı için yüzde 100 kendi üretimi olan far, sis, sinyal, stop, reflektör, far çerçeveleri, gündüz sürüş farları olmak üzere sadece aydınlatma ürünleri temin etmektedir. Bu ürün grupları haricinde Türkiye ve Avrupa pazarı için, tescilli depo markası altında hiç bir ürün sunulmamaktadır. Amerika pazarı için ise aydınlatma ürünlerinin yanı sıra, başka üreticilerden tedarik ettiği radyatör, fan ful set, ayna, kapı kolu ve cam krikosu gibi ürün gruplarını sunmaktadır.

Depo’nun, kalite kontrol ve Ar-Ge alanlarındaki çalışmaları nelerdir?
Depo en son teknoloji ürünü makineler kullanarak ürünlerini yüksek kalitede ve kısa sürede üretmektedir. Üretilen her bir ürün, gerekli kalite kontrolleri yapıldıktan sonra paketlenip müşteriye ulaşmaktadır. Her ürünün kendine ait bir QC (kalite kontrol) numarası vardır. Bu numara adeta ürünün kimlik numarasıdır ve kaliteyle ilgili her sorun bu numara üzerinden takip edilerek sonuca ulaştırılır.

Depo, işten kazandığı parayı yine işine yatırarak büyümektedir. Ar-Ge çalışmalarına ayırdığı bütçe inanılmaz derecede büyüktür. Firmamız her yıl cirosunun yüzde 7 sini Ar-Ge çalışmalarına ayırmaktadır.

Depo’nun Türkiye’de ki otomotiv aydınlatma pazarındaki konumu hakkında bilgi verir misiniz?
İlkerler Otomotiv A.Ş. 2010 yılından bu yana Depo Markasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörüdür. Yenilikçi ve sürekli işine yatırım yaparak büyüyen bu iki firmanın uzun yıllara dayanan yakın çalışması neticesinde, Depo markasının Türkiye değişim pazarında marka bilinirlik ve tercih edilme oranı yüzde 80 e ulaşmıştır. İlkerler Otomotiv gerek işlem hacmi, gerek yeni ürünlerin pazara sürülmesi gerekse stoklarında barındırdığı ürün çeşitliliği bakımından tüm dünyadaki Depo distribütörleri arasında ilk 3’te yer almaktadır.

Bu konularıda İnceleyebilirsin