Bosch Servis Organizasyonunu Genişletecek

Otomotiv yedek parça sektörünün küresel oyuncularından Bosch, Türkiye pazarında servis organizasyonunu genişletmeyi ve hizmet kalitesini daha da yükseltmeyi hedefliyor. Şirket ayrıca pazara yeni ürünler da sunacak.

Kesin verilerin yeni açıklandığı 2014 yılına yönelik sektör sonuçları hakkında açıklama yapan Bosch Otomotiv Yedek Parça Ülke Direktörü Murat Kurtlar, “Öngörülerimiz dışında yüzde 8’lik bir pazar büyümesi olduğunu görüyoruz. Özellikle bağımsız pazarda etkili olan toptancıları, ürün tedarikçilerini, mevcut servisleri dikkate aldığımızda, 2012-2013 yılında bu büyümenin yüzde 5 seviyelerinde gerçekleştiğini söyleyebiliriz” diyor.

Otomotiv yedek parça alanında gösterdikleri faaliyetler hakkında sorularımızı yanıtlayan Murat Kutlar, Bosch Car Service yapılanması hakkında da bilgi verdi.

Bosch Otomotiv Yedek Parça olarak sektörün üzerinde bir büyüme rakamına ulaşmanızı nasıl açıklıyorsunuz?
Bosch Otomotiv Yedek Parça (Bosch Automotive Aftermarket) olarak otomotiv yedek parça sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Öncelikle bu pazarın bağımsız bir pazar olduğunu belirtmek isterim.

Bosch Otomotiv Yedek Parça olarak pazardaki etkinliğimizi perçinleyen en önemli noktanın servis organizasyonumuz, yani Bosch Car Service’ler olduğunu özellikle belirtmek isterim. Bunun yanısıra üçüncü partilerle işbirliklerimiz, geniş ürün gamımız, yeni araç markaları piyasaya çıktığı anda, bu araçların ihtiyaçlarına göre pazara sunduğumuz yeni ürünler de pazardaki büyümemizi etkileyen konular. Pazarı, sunulan yenilikleri, yeni araçları, teknolojileri çok yakından takip ediyoruz. Bununla birlikte dağıtım ağımız ve bayi yapımız her geçen gün genişliyor.

2015 için gündeminizde neler var ve hedefleriniz nelerdir?
2015 yılı için öncelikli hedefimiz servis organizasyonumuzu genişletmek ve hizmet kalitesini daha da iyileştirmek. Bunun dışında özellikle ağır vasıta yedek parça kanalına odaklanmayı planlıyoruz. Ayrıca sıkça kullanılan filtre, fren, silecek, akü gibi ürün gruplarında yeni ürünlerimizi pazara sunacağız.

Yedek parça ürün gamınızdan biraz bahseder misiniz?
Bosch Otomotiv Yedek Parça olarak 11 ürün gamında faaliyet yürütüyoruz. Bunların içerisinde dizel sistemleri, benzin püskürtme sistemleri, filtreleme sistemleri, fren sistemleri, servis ekipmanları, döner motorlar olarak adlandırdığımız marş motorları, silecek sistemleri, aydınlatma sistemleri ve akü bulunuyor. Yeni yayınlanan fiyat listemizde, bu 11 ürün grubu altında 140 bin kalemin üzerinde yedek parçamız bulunuyor. Her sene yeni ürünler çıktıkça üzerine ekleniyor. Yeni araçlar çıktıkça yeni ürünleri sistemimize fiyat listemize dahil ediyoruz. Almanya merkezimizde ise 600 bin kalem malzeme var.

Türkiye’de özellikle dizel pazarında çok etkin olduğumuzu söylemek isterim. Benzin püskürtme sistemleri, marş motorları ve şarj alternatörleri ürünleri, servis ekipmanları dizel pazarına sunduğumuz önemli ürünler arasında yer alıyor. Bununla birlikte, bizim satış stratejimizde sürümü fazla olan filtre, fren ve silecek ürünleri ile ilgili genişleme politikamız olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Önümüzdeki yıllarda bu ürün grupları ile ilgili her türlü araç için, ağır vasıtadan binek otomobile kadar daha hızlı bir büyüme öngörüyoruz.

Yedek parça sektöründe nasıl bir bayi yapılanmanız var?
Türkiye, Avrupa’dan çok farklı bir pazar… Örneğin, Avrupa’da hangi ülkede iseniz, o ülkenin kendi markalarını yollarda sıklıkla görürsünüz. Almanya’da Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW; Fransa’da Peugeot, Citroen gibi… Fakat Türkiye’de bu durum biraz farklı… Caddelerde her marka araç görmeniz mümkün. Avrupa’dan ithal, Uzakdoğu’dan ithal, yabancı marka ama Türkiye’de üretim gibi… Mevcut yapı içerisinde biz de ürün gamımızı genişleterek en verimli şekilde pazara yaymaya gayret ediyoruz.

Tabi bu noktada satışlarımızı bayi organizasyonu üzerinden yürütüyoruz. Biz ürünlerimizi pazarda iyi itibar ve hacme sahip, Bosch şartlarına uygun, kurumumuzu taşıyabilecek nitelikteki belirli toptancılara veriyoruz. Bu toptancılar da ürünlerimizi servislere ulaştırıyor. Şu anda anlaşmalı olduğumuz 72 toptancımız bulunuyor.

Bosch Car Service konsepti nasıl doğdu ve böyle bir yapılanmaya neden ihtiyaç duyuldu?
Bosch’un omurgasının otomotiv olduğunu ve küresel ciromuzun yüzde 60-65’inin otomotivden geldiğini göz önünde bulundurursak, otomotiv yedek parça pazarında bayrak gemimizin Bosch Car Service’ler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bosch Car Service’ler bağımsız yedek parça pazarındaki varlığımızı pekiştirmenin yanısıra dolaşımda olan araçların da daha uygun ve kaliteli hizmet almasını sağlıyor. Böylelikle hem bizim satışlarımız destekleniyor, hem de araçların kalitesi orijinal ekipman seviyesinde kalmış oluyor.

Bosch Car Service’lerde sadece binek otoların tamiri mi yapılıyor? Ağır vasıtalara da bakım yapılıyor mu?
Bosch Car Service’lerde hafif ticari ve binek oto bakımları yapılıyor. Ağır vasıtalarla ise Bosch Diesel Service ve Center’larımız var. Ağır vasıta üzerindeki sistemler üzerine bu merkezlerde çalışıyoruz. Ama bu servisler son tüketiciler, yani araç sahipleri için değil, bağımsız servisler ya da üretici firma yetkili servisleri içindir.

Bosch Car Service’lerde ne tür hizmetler veriliyor?
Bosch Car Service’ler marka bağımsız her türlü marka aracın mekanik, elektronik, periyodik bakımını, yedek parça değişimini ve onarımını yapabilen yetkinlikte bir servis organizasyonudur. Amacımız uygun fiyatla kaliteli hizmetle ve yetkin personelle araç sahiplerine hizmet verebilmek. Dünya genelinde 2014 kapanış rakamlarıyla, 16 binin üzerinde Bosch Car Service var. Biz de 2014 yılı sonu kapanış rakamlarıyla, Türkiye’de 55 ilde 200 Bosch Car Service ile hizmet veriyoruz. 2019 yılında ise 248 servise ulaşmayı öngörüyoruz.

Bildiğiniz gibi Türkiye’de bir sanayi sitesi gerçeği var. Araç sahipleri, özellikle de kadınlar sanayi sitesine gitmeyi pek istemez. Bu nedenle Bosch Car Service’lerde birçok pilot projeyi İstanbul, Ankara gibi büyük illerde gündeme aldık. Bu projelerden öne çıkanlar vale hizmeti ve gece hizmeti oldu. Edindiğimiz tecrübelerle bunu Türkiye çapına yaymaya gayret edeceğiz.

Bildiğimiz kadarıyla test cihazları konusunda da iddialısınız. Test cihazlarıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?
Bosch olarak, 2012 yılında çok büyük bir satın alma gerçekleştirdik. Test cihazları alanında, hem yazılım hem ekipmanda oldukça geniş bir portföye sahip 900 milyon Dolarlık bir şirket olan Amerikan orijinli SPX’i, teknolojilere daha hızlı ulaşabilmek ve mevcut ürün gamımızı genişletmek amacıyla satın aldık. Şu anda bütün ürünlerimiz Bosch markası altında satılıyor.

Bu test cihazlarının önemi nedir?
Test cihazları oldukça popüler… Biliyorsunuz, sahip olduğu teknolojilerle bağlantılı olarak, araç fiyatları oldukça üst rakamlara ulaşabiliyor. Bu yeni teknolojilerle, eskiden anahtarlarla, el yordamı yapılan tamirat işlemleri artık araçların kumanda beynine bağlanarak, bu test cihazları ile tespit ediliyor, yine cihazlarla yönetiliyor. Lastik bile değiştirecek olsanız, ona uyumlu ekipman kullanmanız gerekiyor.

Bosch olarak biz, test cihazlarımızı yedek parçalarımızla aynı zamanda, komple arabanın ölçümünü yapacak şekilde servisin hizmetine sunuyoruz.

Test cihazlarının yazılım güncelleme ihtiyacı ne sıklıkla ortaya çıkıyor?
Biliyorsunuz araç marka ve model sayısı oldukça fazla. Her geçen gün pazara yenileri sunuluyor. Bizim aracın kumanda beynine bağlanan, tespit ve değişimlerde önemli rol oynayan bir arıza tespit cihazlarımız (KTS serisi cihazlarımız) var. İçerisinde bir arıza okumanın yanısıra o arızanın nasıl giderileceği ile ilgili bilgiler de bulunuyor. İçerisinde fren ABS’sinden motor yönetimine kadar 230 bin ayrı sistem var. Test ekipmanları pazarındaki bu en önemli ürünümüzü yılda dört kere güncelliyoruz.

Bu konularıda İnceleyebilirsin