Zincirli testereden jeneatöre: Bujiler motorlara güç veriyor

Dünyanın farklı yerlerindeki ormanlarda, usta oduncuların katıldığı, az bilinen bir yarışma var. Sadece kendi zincirli testerelerini kullanarak, sadece bir saat içinde kocaman ağaç kütüklerini kartal, baykuş ve ayı heykellerine çevirecek şekilde doğramaları gerekmektedir. Bunun gibi zincirli testere şampiyonaları, benzin motorlarının ister iş, ister ev veya zevk maksatlı, günümüzde kullanıldığı yerleri gösteren en sıra dışı örneklerden biridir ve bu makinelerin her bir kullanıcısının tek bir ortak noktası tamamen itimat edecekleri bir güçtür: ateşleme bujileri

 

Yeni buji lansmanları

Otomotiv dışındaki rekabete daha fazla cevap vermek için NGK SPARK PLUG, 2019 yılında pek çok Aftermarket ve bunun yanında belli araç uygulamaları ihtiyaçları için OE kalitesinde dört yenileme bujisini piyasaya sunmaktadır:

Honda:  Honda’nın piyasaya sunulduğunda dünyanın ilk elektronik sürat kontrol teknolojisi olan tek silindirli genel maksat motoru 440 ccm iGX440 için güçlü, verimli ateşleme sağlayan üç yeni buji sunulmuştur. Bu gelişme ile, motor çok geniş bir yelpazede orman işleri, inşaat, sanayi ve tarım cihazları ve bunların yanında basınçlı yıkayıcılar, jeneratörler ve su pompalarında kullanılmaktadır.

·         Husqvarna: Husqvarna motoru kullanan çim biçme makineleri, çalı makasları ve bahçıvan araçları için bir yeni bir buji piyasaya sürüldü.

 

NGK SPARK PLUG EUROPE’da Aftermarket EMEA Teknik Servis Yöneticisi, Kai Wilschrei, tüm motor ateşlemeleri üzerine önde gelen uzmanlardan biridir. “Bujiler, ister küçük ister büyük, çim biçme makinelerinden, taşınabilir jeneratörlerden, taşkın kontrol pompalarından forkliftlere hatta go-kart otomobillerine kadar benzin motoruyla çalışan el aletleri ve cihazlar için temel parçadır,” demekte ve şöyle açıklamaktadır: “Dahası, bunların hepsi, otomobiller ve motosikletlerde yaygın kullanılan olarak kullanıldığı gibi mükemmel olarak çalışmalıdır. Güvenli bir başlangıç ile saatler süren düzgün çalışmayı sağlaması ile dünyanın her tarafında ev ve bahçe sahipleri hemen hemen hiç tereddüt etmeden bujiye güvenir ve profesyonel kullanıcılar geçimlerini sağladıkları işlerinde etkin olarak bizim gibi parça imalatçılarına güvenmektedir”.

Birçoğumuz otomotiv uygulamalarına daha çok aşina olduğumuzdan dolayı bujilerin yaşantımıza daha fazla neler kattıkları hemen hemen hiç dikkate alınmaz, diye Wilschrei ilave ediyor.  “Bujilerimiz çalı kesicisi, çim biçicisi, yaprak üfleyicisi, yağ ve su emicisi ve bunlarla beraber sabit makinelerde – zincirli testereleri burada belirtmiyorum, Orijinal Ekipman olarak seçilmiştir. Aftermarket ürün yelpazemizdeki geniş ürün portföyümüz distribütörleri ve servisleri tüm bu uygulamalara ve daha fazlasına, ne zaman bir yenileme ihtiyacı ortaya çıksa güvenilir ateşleme imkanı sağlamıştır.

Her zorluğa karşılık verme

Bujiler bu çok geniş yelpazedeki makinelerin ihtiyaçlarını karşılamak için, genel otomotiv taleplerinin yanında sağlam olmalıdır. Bu konuyu Wilschrei şöyle ifade etmektedir: “Günümüzdeki benzin motorlarının kullanıcıları öylesine çeşitli ve zorlayıcı taleplere sahip ki, bunların kullandıkları bujilerin her uygulamaya uyum sağlaması için özel olarak tasarlanmış olması gerekiyor. Örneğin su pompaları zorlu kullanım koşullarında son derece ısınmakta ve gerilmelere uğramaktadır. Go-kart arabalar her türlü sürüş koşulunda çalışmak zorundadır. Elektrik üreten jeneratörlere sadece acil durumda ihtiyaç duyulmakta ve o anda çalışmaları mutlaka gerekmektedir. Bunların tümünün bujilerden farklı talepleri vardır, hatta bu durum onların hangi sıklıkla değişeceklerini de etkilemektedir.  Gerçekte, buji değişim aralığını genellemek olanaksızdır- motorlu el takımı ve araçların her tamircisi ve kullanıcısı imalatçıların özel önerilerine uymalıdır”.

Ucuz ve kalitesiz bujilerin sebep olduğu iki şaşırtıcı sorun

Çok değişik ihtiyaçlar sergileyen otomotiv dışı motorlarda buji kalitesi son derece önemlidir. NGK SPARK PLUG her hacimde motor için ne gibi sorunlar yaratacağını belirtip ucuz ve kalitesiz yedek parça kullanılmasına iki neden göstererek karşı çıkmaktadır.

·         Hızlı aşınma: Ucuz bujiler genellikle hatalı ateşlemeye neden olurlar veya ürün ömürlerini kısaltacak şekilde hızlı aşınırlar. Bunun anlamı, motorun daha zayıf çalışması, güvenilir olmayan kalkışlar, daha yüksek emisyonlar ve daha yüksek yakıt tüketimidir.

 

·         Hatalı ısı aralığı: Bazı durumlarda ucuz bujinin ısı aralığı hatalıdır. Bu bujinin aşırı ısınmasına neden olabilir ve daha zorlu koşullarda motorun hasar görmesine neden olabilir.

 

·         Parazit konuları: Daha düşük kaliteli bujiler radyo ağlarından gelen elektronik radyasyona karşı ‘korunma şartlarını’ karşılamayabilirler.

Garanti edilen güvenirlik

Bunlara karşılık, NGK SPARK PLUG’ın tasarım özellikleri olası tüm talepler için idealdir. Wilschrei bunu şöyle açıklıyor: “Her bujimizde bulunan yaratıcı teknolojiler, üstün özellikte malzemeler ve kaliteli imalat onları daha ucuz alternatifleriyle mukayese edildiğinde son derece güvenli hale getirmektedir. Bu konu, garanti edilen acil elektrik beslemesine ihtiyacınız olduğunda,  özellikle jeneratörler için, son derece önemlidir”.

Bu özelliklere ilave olarak şirketin bujileri çok düzgün yuvarlatılmış dişlere sahiptir. Böylece dişler malzemeyi sıkıştırmakta, onu daha güçlü hale getirmekte ve buji çıkartıldığında kırılma ihtimali, bazı ‘kesme yöntemi’ ile üretilmiş bujilere kıyasla çok daha az olmaktadır.

Wilschrei’nin en uygun motor performansı için de bazı önerileri var: “Eğer bir İridyum buji yenilemesi mümkünse, daima bu cins bujilerin tercih edilmesini öneriyoruz.” Son olarak “Bu bujilerin gelişmiş tasarımı ve sağlamlığı hatalı ateşlemeyi azaltmakta, kurum tutmasını önlemekte ve standart tiplere göre daha uzun ürün ömrü sağlamaktadır” diye belirtmiştir.

Küçük motorlar, motorlu el aletleri, çiftlik makineleri,  spor araçları ve tekneler ile beraber otomobiller ve motosikletlerdeki NGK SPARK PLUG yenileme bujileri hakkında daha fazla bilgi için  www.ngkntk.com sitesini ziyaret edin. Ayrıca interaktif e-öğrenim de ücretsiz olarak online platform www.tekniwiki.com ve YouTube üzerinden kullanılabilir.

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin