Yol Güvenliğinde Sınıfta Kaldık

Sağlık Enstitüsü Derneği, Karayolu Trafiğinde Yol Güvenliği 2014 Karnesini açıkladı. Derneğin Yol Güvenliği Programı Direktörü Tanzer Gezer, Kasım 2014 sonu itibariyle, toplam 343.855 kazada, ölümlü ve yaralanmalı kazaların oranının %45 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Geçtiğimiz yıl bu oranın %43 olduğu düşünüldüğünde, yol güvenliği ile ilgili politikalarımızın gözden geçirilmesine ve buna bağlı olarak hukuksal düzenlememizin iyileştirilmesine ihtiyaç olduğunu belirten Gezer, “Hukuksal düzenleme açısından; gerek hız limitlerinin yüksek olması ve hız limitlerinin yerel yönetimlerce arttırılmasına olanak verilmesi, gerekse çarpışma anında maksimum korunmayı düzenleyen tedbirlerde istisnaların bulunması nedeniyle hala trafikte risk altındayız” dedi.

Türkiye’de, 377 ambulans ve 6.192 otobüsün ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasına karıştığı verisinin, riskin büyüklüğüne işaret ettiğini belirten Gezer şöyle devam etti:

“Ambulanslarda, hasta ya da yaralılara bakmakla yükümlü sağlık çalışanları ile orobüslerin arka koltuk yolcuları emniyet kemeri korunmasından muaf tutulmaktadırlar. Ölümlü ve yaralanmalı kazalara karışan otomobillerin %25’den fazlasının 1995 model öncesi araçlar olduğu ve bu araçlarda da arka koltuk yolcularının emniyet kemeri korumasından hala muaf oldukları da başka bir gerçektir. 2014’ün ilk 11 ayında; ölümlü ve yaralanmalı toplam kaza sayısı 154.919, ölen ve yaralananların sayısı ise 265.446 olarak gerçekleşmiştir” açıklamasında bulundu.

Trafik kazasında yaralananların akibeti bilinmiyor

2014’de kazalarda olay yerinde ölenlerin sayısı 3.253, yaralıların sayısı 262.193 olduğunu söyleyen Gezer; “Yaralıların kazadan sonraki 30 gün içerisinde durumları Sağlık Bakanlığı tarafından takip edilerek raporlanması yükümlülüğü mevcuttur. Ancak, yaralıların ölüm, kalıcı sakatlık, travma gibi akıbetlerine dair herhangi bir durum tespiti henüz açıklanmış değildir. Veriler, 2020 yılına kadar trafikte yaşanan ölümleri ve yaralanmaları %50 oranında azaltmak gibi bir hedef belirlemiş Türkiye açısından olumlu değildir” diye konuştu.

Sürücü ve yolcuların karnesi de zayıf

Trafikte kural ihlalleri nedeniyle Kasım 2014 sonu itibarıyla ödediğimiz para cezasının da 2.336.339.090 TL olarak ilan edildiğine dikkat çeken Gezer, “Sürücü ve yolcularda da trafikte kurallara uyma konusunda davranış bozukluğu mevcut. Yurttaşlar trafik kazalarının nedenleri ve sonuçları hakkında yeterli bilinç düzeyine sahip değil. Kurbanlar ile empati kuramadığımız aşikar. Kazaların topluma ve ailelere olan sosyo-ekonomik ve psikolojik bedelleri halen bilinmiyor, merak edilmiyor” diye tespitlerini dile getirdi.

Afyon ve Ankara’da yapılan çalışmanın sonuçları açıklandı

John Hopkins Üniversitesi’nin Bloomberg Küresel Yol Güvenliği Programı kapsamında gerçekleştirdiği çalışmanın sonuçlarına dair bilgi veren Sağlık Enstitüsü Derneği Yol Güvenliği Programı Direktörü Tanzer Gezer, Ankara’da tüm yollarda emniyet kemeri kullanan sürücülerin oranı %41.9, ön koltuk yolcuların ise %37.3; Afyon’da ise emniyet kemeri kullanan sürücülerin oranı %66.9 iken bu oran ön koltukta seyahat eden yolcularda %60.8 olarak açıklandığını belirtti.

Emniyet kemeri kullanımı hala çok düşük

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Eylül 2014 içinde gerçekleştirdiği ulusal çalışmanın neticesine göre ise sürücülerin sadece %43.6’sı, ön koltuk yolcularının ise %35.9’u emniyet kemeri kullandığını belirten Gezer şöyle devam etti:

“Sürücüler arasında şehirlerarası yollarda emniyet kemeri kullanımı %56.2 yani şehir içinde kullanımdan daha yüksek. Şehir içinde sürücülerin %35.7’sinin emniyet kemeri kullandıkları bildirilmiş. Aynı çalışmaya göre emniyet kemeri kullanma alışkanlığı olan sürücülerin araç tiplerine göre dağılımları da şaşırtıcı. Taksi şoförleri için emniyet kemeri kullanma zorunluluğu 2014 yılının ilk günlerinde hukuksal olarak düzenlenmişti. Bu hukuksal zorunluluğa rağmen taksi sürücülerinin emniyet kemeri kullanma oranı %35.2. Hukuksal düzenleme tüm ticari araç sürücüleri için emniyet kemeri kullanımını zorunlu kılarken, minibus şoförlerinin %30.1, otobüs sürücülerinin %18.5’I ve kargo taşımacılığı yapan sürücülerin %20.5’I emniyet kemeri kullandığı tespit edilmiş. Ön koltuk yolcularının emniyet kemeri kullanma oranları da oldukça zayıf, otomobillerde %42.9, taksilerde %33.3, otobüslerde %14.8 olan oranlar kargo taşımacılığı yapan araçlarda sadece %17.2” dedi.

Bu konularıda İnceleyebilirsin