Yol Güvenliği Araştırması İçin Güçlerini Birleştirdi

Goodyear’ın desteğiyle London School of Economics (LSE) Danışmanlık tarafından yönetilen, Avrupa’daki yol güvenliğine katkıda bulunmak üzere bir proje tasarlandı.

Goodyear ve London School of Economics & Political Science (LSE) tüm Avrupa’daki sürücülerin davranışlarını ve yolda birbirlerini nasıl etkilediklerini araştırmayı hedefleyen inovatif yol güvenliği projesinde işbirliği yapacaklar.

LSE Proje Yöneticisi Dr. Chris Tennant konuyla işgili düşüncelerini şöyle açıkladı: “Mevcut yol güvenliği araştırmaları genel olarak sürücülerin araçlarını nasıl bir fiziksel ortamda kullandıkları üzerine yoğunlaşıyor. Goodyear’ın desteğiyle yürütülecek yeni projemizle, sürücülerin diğer sürücülerle ilişkilerini, diğer sürücülere karşı davranışlarını ve bunun riskli sürüş üzerindeki etkilerini analiz edeceğiz. LSE Sosyal Psikoloji Bölümü’ndeki araştırma ekibimiz, sosyal psikoloji alanındaki en yeni araştırma tekniklerini yol güvenliğine daha önce üzerinde durulmamış bir açıdan bakmak için kullanacaklarından dolayı çok heyecanlılar.”

Goodyear Tüketici Lastikleri Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Genel Müdür Yardımcısı Olivier Rousseau ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “LSE Sosyal Psikoloji Bölümü 50 yıldır bireylerin sosyal ortamlardaki davranışları üzerine çığır açan araştırmalara imza attı. Yol güvenliği tartışmalarına çok değerli öngörü ve bilgi sağlayacak potansiyele sahip böyle bir araştırmada dünyanın önde gelen araştırma otoritelerinden biriyle çalışmak Goodyear için çok önemli” dedi.

Goodyear daha önce sürücü adayları (2012), sürüş eğitmenleri (2013) ve sürücü adaylarının aileleri (2014) ile anketler yapmış ve bunların sonuçlarını “Önce Sürüş Güvenliği: Sürücü adayları için yol güvenliğinin artırılması” adlı ikinci baskısı Kasım 2014’te yayınlanan bir raporla duyurmuştu.

Türkiye’nin anket sonuçlarını da kapsayan rapor, Avrupa’nın yollarının daha güvenli hale getirilmesini desteklemek amacıyla önde gelen politikacılar ve yol güvenliği organizasyonları ile paylaşılmıştı.

LSE ile yürütülen yeni proje kapsamında, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkede sürücü davranışları araştırılacak ve Goodyear’ın uzun zamandır desteklediği yol güvenliğinin artırılması ve hayat boyu öğrenme felsefesine yeni bilgilerin eklendiği bir çalışma gerçekleştirilecek. Goodyear’ın araştırmalarının ve aşamalı ehliyet uygulaması getirilmesi gibi politik tavsiyelerinin büyük bölümü bu felsefeyi desteklemektedir.

Bu konularıda İnceleyebilirsin