Yokohama’dan Avrupa Atağı

Yokohama, Avrupa için özel olarak geliştirdiği yeni kış lastiği serisi “W*drive V905”ı İsveç’te tanıttı. Marka aynı zamanda Avrupa’ya özel kış koşullarını test edebilmek için oluşturduğu İsveç, Lulea Test Merkezi’nin açılışını da bu lansman ile birlikte gerçekleştirmiş oldu.

Yokohama Avrupa’nın zorlu kış koşulları için özel olarak ürettiği yeni seri “W*drive V905” lastiğini İsveç düzenlediği test sürüşü ile ortaya çıkardı. Aynı zamanda Yokohama’nın Avrupa’daki en yeni test merkezi olan, İsveç Lulea’da bulunan yeni test merkezinin açılışına da denk gelen test sürüşünde, gazeteciler 8 farklı etapta yeni kış lastiklerini test etme imkanı buldular. Popüler “W*drive (V902A/B ve V903)” lastiğinin devamı niteliğinde olan “W*drive V905” 15’’ten 19’’e varan ebatlarda satışa sunuluyor.

Yeni “W*drive V905”, kar ve buz üzerinde dengeye katkı sağlayan kenar etkisini maksimuma çıkarıyor. Aynı zamanda, lastik, kar ve su drenajını geliştiren yeni bir sırt desenine ve mikro silika ile portakal yağı gibi çeşitli malzemelerden oluşan yeni bir bileşime sahip. Sonuç olarak, “W*drive V905”, buzlu yüzeylerin yanı sıra, karlı ve ıslak zeminler üzerinde de yüksek bir performans seviyesine sahip oluyor. Yeni bileşenleri ile daha hafif bir yapı ve  düşük yuvarlanma direncine sahip olan “W*drive V905” en verimli şekilde yakıt tasarrufuna katkı sağlıyor.

“W*drive V905” bir dizi benzersiz teknik özelliklere de sahip. Yokohama’nın AR-GE merkezlerindeki mühendisler tarafından geliştirilen bu özellikler yeni lastiğin kış koşullarındaki performansını artırmasını sağlıyor. Kar ve buz üzerinde dönme ve kayma önleme gibi lateral dengeleri geliştiren zig-zag’lı düz kanallar, lastiğin sırt desenini oluşturan bileşen olarak öne çıkıyor. Bunun yanı sıra sırt deseninde bulunan geniş eğri kanallar ise, kar, sulu çamur ve ıslak yüzeylerde kızaklamayı önlüyor.

“W*drive V905” üç ve iki boyutlu olukları sayesinde dönüş yönü altındaki maksimuma çıkarılan temas alanı ve blok sağlamlığını kaybetmeden kenar etkisi ile karlı ve buzlu yüzeylerde performansını artırır. Lastiğin sahip olduğu çevresel mikro oluklar frenleme periyodu olmadan performans sağlar.

Kum tanelerinden oluşan mikro slikalı yapısı “W*drive V905”ın daha geniş bir sıcaklık aralığında daha düşük yuvarlanma direnci rakamları elde etmesine olanak veriyor. Portakal yağı kullanılarak yumuşatılan lastik böylelikle hem ıslak hem de kuru zeminde daha fazla temas yüzeyi elde edilmesini mümkün kılıyor. “W*drive V905” bu sayede kuru zeminde artan yol tutuş özelliğinin yanı sıra orta ve uzun temas alanları sayesinde ıslak ve buzlu zeminlerde de su direncini artırmış oluyor. Bu da kar ve buz da yol tutuşunu iyileştiren bir faktör haline geliyor.

Çok örgülü ve 2 katmanlı yapıya sahip olan yeni kış lastiği; yüksek sağlamlığa sahip iki çelik kemer ve damak teli ile hafif bir yapı sergilemeyi başarıyor. Düşük yakıt tüketimi ve dengeli bir sürüşü daha güvenli bir şekilde sunmayı başaran “W*drive V905” 2014 yılı Eylül ayı itibarı ile Türkiye’de satışa çıkıyor olacak.

Bu konularıda İnceleyebilirsin