Yiğit Akü’den Türkiye’de bir ilk

Yiğit Akü alanında sahip olduğu teknolojik liderliği, tüm enerji depolama sistemlerinde mutlak kılma vizyon ile sektöre yeni bir ürün kazandırıyor. Distalong markası ile lityum iyon hücreler yaratan Yiğit Akü, önemli girişimlerinin ardından, sektörüne lityum iyon fabrikasını kazandırarak, başarılı yatırımları ile adından söz ettiriyor.

Yiğit Akü’nün 1.000 metrekare alana kurulu yeni Lityum İyon fabrikasında Ar-Ge ve Ür-Ge tüm hızıyla devam ediyor.  Şarj edilebilir bir kimyaya sahip olan Lityum iyon bataryalar ağırlıklarına ve boyutlarına oranla yüksek enerji verebiliyor. Bu niteliği sayesinde;  lityum iyon bataryaların en iyi pil teknolojilerinden biri olmasını sağlıyor.  Yeni lityum piller başta askeri alanda kullanılan lityum pillerin tedarikçisi olarak, sırasıyla otomotiv ve yan sanayi, medikal, telekomünikasyon ve her türden güç ihtiyacını sağlayabilecek ekipmanlar içinde yeni bir kullanım alanı yaratıyor.

Yiğit Akü LiFePO4 (lityum demir fosfat) bileşiğinde lityum pillerin üretimi ardından, buna paralel  kompozit metaller ile bileşikler oluşturarak, çok daha yüksek güç ve enerji yoğunluğuna sahip piller içinde yatırım çalışmalarına devam ediyor. Bu alanda Ar-Ge çalışmaları için yeni makine ve ekipmanlara yatırım yapan Yiğit Akü,  2017 yılında bu pillerinde üretimlerini ve güvenlik testlerini tamamlamayı planlıyor.

Türkiye’deki ilk ve tek yerli lityum hücreleri; aktif malzeme aşamasından, hücrelerin paketlenme sürecine kadar gerçekleştirmeyi başaran Yiğit Akü, kendi laboratuvarlarında geliştirdiği alternatif malzemeler ile hızlı şarj, enerji yoğunluğu, yüksek çevrim ömrü, modüler sistem ve uygulamalara yönelik tasarım kabiliyeti olan yenilikçi ürünler geliştirmeyi planlıyor.

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin