Yiğit Akü Yeniliklerin Öncüsü Olmaya Devam Ediyor

Yiğit Akü A.Ş. Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, basına gerçekleştirdiği röportaj ile Yiğit Akü’nün son dönemdeki faaliyetleri ve yeni geliştirdikleri ürünler hakkında bilgiler verdi.

Her ihtiyaca yönelik (binek araç, marin, tarımcılık, uzun yol gibi…) ürün geliştiriyorsunuz. Bu başlıklar nasıl oluşuyor?

Öncelikle Yiğit Akü olarak stratejilerimizin belirlenmesi, iç dinamiklerimizin oluşumu ve global rekabet gücümüzün daha etkili olması sebebi ile 2011 yılından bu yana inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerimize ağırlık vermiş bulunmaktayız.  Bu durum Yiğit Akü’nün ulaştığı hedef kitle ve kullanıcılarına ulaşabilmesi açısından önemli bir durum. Ürün geliştirme ve yapılandırma süreçlerimizdeki etkin gücü sağlamak, know-how satışı gerçekleştirmek ve segment olarak ürün geliştirmek marka imajımızı oldukçe güçlendirmektedir. Yiğit Akü Ar-Ge ve Ür-Ge olarak global alanda hizmet ve faaliyetlerini sürdürerek, ürün gelişimine, sektöre ve kullanıcılarına gelişim sağlamayı öncelikli hedefleri arasına almıştır.

Yeni ürününüzden bahsedelim… Hangi özelliklere sahip?

Ar-Ge ve üstün inovasyon faaliyetlerimiz sonucunda; Distalong’u sektör ile buluşturmuş bulunmaktayız. Yiğit Akü, Lityum iyon hücreler geliştirerek, sektöründe ve Türkiye’de yeniliklerin öncüsü olmaya devam ediyoruz. Sahip olduğumuz teknolojik liderliği, tüm enerji depolama sistemleri için mutlak kılma vizyonu ile çalışmalarımız tüm hızıyla sürdürüyoruz. Şarj edilebilir bir kimyaya sahip olan Lityum iyon piller ağırlıklarına ve boyutlarına oranla yüksek enerji sağlayabilme nitelikleri sayesinde gün geçtikçe tüm dünyada bu bataryaların, elektronik cihazlar, elektrikli araçlar, medikal ve askeri uygulamalarda kullanımını arttırıyoruz. En önemli buluşumuz kullanıcı ile iletişim kurabilen akıllı aküyü üretmek oldu. “Akıllı Çip / Mikro Devre” teknolojisi ile ürettiğimiz Prestige v3.0 Akıllı Akü’de bulunan garanti sayacı, araca ilk takıldığında devreye giriyor ve tüm verileri kaydediyor. Aküde problem yaşanması durumunda bu veriler sayesinde, hatanın araçtan mı, yoksa aküden mi kaynaklandığının tespitini sağlayabiliyoruz. Bluetooth Low Energy teknolojisinin kullanıldığı Prestige-akıllı aküler, aracın kaputunu açmadan, cep telefonuyla akünün ve aracın şarj durumu kontrol etme kolaylığını da tüketici ile buluşturuyor. Bu ürünün dünya çapında herhangi bir benzeri bulunmamaktadır. Bu durum da bize pazarda ciddi oranda rekabet avantajı sağlamaktadır.

Ar-Ge departmanınızın çalışmalarından bahseder misiniz?

Yiğit Akü, Ar-Ge hizmetlerini yine kendi bünyesinde Ar-Ge merkezi çatısı altında sürdürmektedir. Bu çatı; üretimi, Ar-Ge’yi, planlamayı, mühendisliği, insan kaynaklarını ve şirketimizin tüm bilgi birikimini kucaklayan ve geleceğe kavuşturacak olan bir yapıdır. Şirketimizin sahip olduğu bu yapı sadece kendi yaşam döngüsü için değil ,sanayide maliyetleri düşürecek Ar-Ge çalışmalarının hız kazanması hedefleri içinde büyük önem arz etmektedir.  Yapılan Ar-Ge yatırımlarının sonuç odaklı katkıları hem ürün karlılığı, hem verimlilik hem de maliyet azaltma yönünde faydalar sağlarken, diğer taraftan ‘’benzersiz ürün‘’ ve küresel rekabette firmamızla beraber Türkiye’nin ön plana çıkmasını sağlayacak verilere ulaşmamızı sağlamıştır.  Yeni bir ürün için ürünün kavramsal aşamadan ticarileşmeye kadar olan ilerleme sürecinde ürünün mükemmelleşmesi, satış öncesi ve sonrasında en iyi hizmetin sunulması, etkin ve doğru kurgulanmış bir pazarlama stratejisi ile piyasaya sunumu ve bu kavramlara bağlı tüm süreçlerde ihtiyaç duyulabilecek yenilikleri Ar-Ge merkezi çatısı altına yorumluyor ve yine tüm bu alanlarda hizmetler üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz.

Yiğit Akü’nün sektördeki konumundan bahseder misiniz?

35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği inovatif ürünleriyle sektörde fark yaratan Yiğit Akü, sektöre değer katan bir şirkettir. Bugün 5 kıtada 90 ülkeye ihracat yapan global bir yapıya sahiptir. Yıllık 7 milyon adet akü üretim kapasitesine sahip olan firmamız, Türkiye içinde 100 ana bayi ve 6000 tali bayi ile hizmet vermektedir. Dünya akü sektöründe Platin, Tunç, Macpower, Helden, Distalong markalarıyla anılmaktadır. 40.000 metrekarelik alanda 620 personel ile çalışan kurumumuz, bayilerindeki çalışanları da eklendiğinde Türkiye’de önemli bir istihdam alanı yaratmaktadır. Türkiye dışında, ortaklık ve iş birlikleriyle, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri dahil toplam 4 fabrikada faaliyet göstermektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gerçekleştirdiği akü tedarikinin yanı sıra, 2008 yılından bu yana da Fransa, İspanya, Kanada ve Şili ordularına da akü tedariki gerçekleştirmektedir. İç piyasada yüzde 20 ‘nin üzerinde bir pay ile yoluna devam eden Yiğit Akü, yaklaşık 110 milyon dolarlık bir ciro ile 2013 yılını tamamlamış bulunmaktadır. Yiğit Akü’nün yıllık satışlarının yüzde 55 ‘i, 90 ülkeye yaptığı ihracatı kapsamaktadır. Yiğit Akü, uluslararası arenada hem teknolojik hem de ticari olarak Türkiye’yi ön plana çıkaracak ve tanıtacak işlere imza atma hedefi ile, her geçen yıl ihracat yaptığı ülke sayısını ve ihracat rakamlarını artırmaktadır. Ar-Ge çalışmaları ve her şeyden önemlisi insana yatırımı ile bugünlere gelen Yiğit Akü, ihracatımızın çatı örgütü olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “2013 İhracat İlk 1000” raporunda ilk 500’de 316. sırada yer alarak büyük bir başarı elde etmiştir.  Yiğit Akü, 2012 yılında uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance’ın hazırladığı “Türkiye’nin en değerli markaları” listesinde, 13 milyon Dolarlık marka değeri ile ilk 100’de yer almakta. Yüzde 100 Türk sermayesi olarak kurulan ve kaliteli/çevre dostu ürünler üretmek için son teknoloji ile donatılmış üretim tesisleri kuran Yiğit Akü, Türkiye’nin Ar-Ge şampiyonları” listesinde de 250 firma arasında 99. sırada, Ankara firmaları arasında ise 10. sırada bulunmaktadır.

Sektörde yenilikler ne yönde gelişiyor?

Sektörel olarak yenilenebilir enerji kaynakları için depolama ihtiyaçlarına yönelik endüstriyel tip akü pazarı ve stop-start akülerin yeni araçlarda kullanılması ile birlikte çevrim yeteneği artırılmış starter akü pazarı gelişmektedir.

Yurt dışı pazar noktalarınız nereler?

Yiğit Akü global arenada iş birlikleri ve pazar yelpazesi gelişmiş bir yere sahiptir. Fransa, İspanya, Kanada ve Şili gibi önemli ülkelerin askeri alanlarına akü tedariği sağlamaktayız. Her geçen gün geliştirdiğimiz seçkin ürün yelpazemiz ile Avrupa, Amerika, Asya ve diğer bölgelerde de aktif pazar geliştirmiş bulunmaktayız.

Yatırımlarınızı hangi yönde değerlendirmeyi tercih ediyorsunuz?

Yiğit akü olarak dünya standartları ve normlarında hizmet ve üretime sahibiz. Yatırımlarımızda önce insan odaklı olduğumuzu belirtmek isterim. Yiğit Akü çatısı altında görev yapan teknik personellerimiz, uzmanlarımız, mühendislerimizin gelişimini destekleyecek eğitimler ile gündemler oluşturmaktayız. Çevreye duyarlı bir üretim, sürdürülebilir bir nesil için tüm faaliyetlerimizde titizlikle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elbette Yiğit Akü için Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarımız önemlidir. Yatırımlarımızı bu yönde planlıyor, kalıcı değerler bırakmayı hedefliyoruz.

Kamusal alanlarda iş birlikleriniz var mı?

Yiğit Akü başta üniversiteler olmak üzere, bakanlıklar, kamu alanlarında hizmet ve faaliyetlerini sürdüren bir çok kurum ile iş birliktelikleri olan bir kurumdur.

Önümüzdeki yıllarda yol haritanızı nasıl şekillendiriyorsunuz?

Önümüzdeki yıllarda hedefimiz Ar-Ge faaliyetlerimiz sonucunda elde edilen fayda doğrultusunda daha rekabetçi şartları elde edebilecek şekilde, bu alanda kullandığımız insan kaynağını arttırmak ve küresel alanda çıkaracağımız ürünlerle markalaşmamızın da karlılığımızın da ciromuzun da hızla yükselmesini sağlamak, bölgemizde Türkiye’nin  enerji depolama alanındaki lider ülke olmasını ve Yiğit Akü’ nün lider şirket olmasını sağlamaktır.

Bu konularıda İnceleyebilirsin