Yenilenen TT Paris’te kendini Gösterdi

Audi’nin sportif ikonu TT yeniden tasarlandı; 400 Hp’lik Sportback konsepti ile Audi TT Paris Fuarı’nda sergilendi.

Audi, Paris Motor Show’da TT modelinin dört koltuklu, beş kapılı ve hız konusunda iddialı versiyonu olan Audi TT Sportback konseptini tanıtıyor. Klasik TT tasarım öğelerine sahip dış görünüm, yeni ve uzun bir yapıya dönüştürülmüş. Modelin 2.0 TFSI motoru, 400 Hp ile yüksek performans ve gücü vaat ediyor.

Son 20 yılda, Audi A5 Sportback ve Audi A7 Sportback ile otomotiv tasarımında iz bırakan Audi, Paris Motor Show’da efsane modellerinden biri olan TT’nin de Sportback konseptini sundu.

Audi TT Sportback konsepti 400 hp gücü, 7 vitesli S tronic şanzımanı ve quatro dört çeker sistemiyle bir Audi olduğunu her şekilde belli ederken; 3,9 saniyelik sıfırdan 100 km/s hıza çıkış süresiyle de oldukça etkileyici. Sofistike süspansiyon ve ağırlık merkezinin alçakta olması, dinamik yol tutuş özelliği sağlarken gövdede birçok hafif alüminyum parça kullanılmış. LED uzun farları tamamlayan ve her iki farda bulunan lazer ışıkları, Audi’nin geliştirdiği ve karanlıkta giderken güvenliği önemli ölçüde artıran bir inovasyon oluşturuyor.

Audi sanal kokpiti show otomobilin zarif tasarımlı iç mekanının tamamına hakim. 12,3 inçlik ekran geleneksel gösterge paneli ve MMI monitörün yerini alıyor. Üstün kaliteli grafik görüntüleri veren ekran, sürücünün birçok ekran seviyesi arasında seçim yapmasına da olanak sağlıyor. MMI terminalinde döner düğme, akıllı telefonlarda olduğu gibi harfleri yazmaya ve hareketleri algılamaya yarayan bir dokunmatik fare (touchpad) özelliği taşıyor.

Beş kapılı Audi TT Sportback konsepti 4,47 metre uzunluğu, 1,89 metre genişliği ve 1,38 metre yüksekliği ve 2,63 metre aks mesafesi ile yeni üretilen TT’ye göre 29 santimetre daha uzun, 6 santimetre daha geniş ve aks mesafesi 12 santimetre daha geniş. Yüksekliği ise yeni TT’ye göre 3 santimetre daha az.

Yeni Audi TT Sportback konseptin ön kısmındaki fark yaratan yatay hatlar geniş ve spor görünümü güçlendirmiş. Alt kenarında quattro logosunu taşıyan tek parça ızgara, iki kapılı coupe’ye göre daha yassı ve daha geniş. Petek desenli ızgara parlak ve koyu renkli alüminyum görünümünde. Tek parça ızgaranın yan kenarları kaput boyunca dövme hatlar olarak devam ediyor ve kaportaya spor bir görünüm veriyor. Audi’nin tipik özelliğine uygun olarak tasarım tutarlı bir bütünlük oluşturuyor ve show otomobilinin bütün hatları ve yüzeyleri birbirine belli bir mantık çerçevesinde bağlanıyor. Audi TT Sportback konseptinin ön kısmı, geniş ve çarpıcı hava giriş deliklerinden oluşan bir başka karakteristik özelliğe de sahip. Vurgulu kenarlarla çevrelenen hava giriş delikleri münferit yapı görünümünde ve iç kısmı petek şekilli parçalarla dolu.

Audi TT Sportback konseptinin arka kısmı da odaklanmış ve şekillendirilmiş. Beş yatay hat arka kısmın genişliğini ön plana çıkarıyor. Tek parça arka ışıklar, R18’den esinlenen dikey separatörlerle bağımsız yapılar oluşturmuş. Bunlar birbirine bagaj bölmesinin tutamağını oluşturan kenarıyla bağlanmış ve bu da çok güçlü ve sürekli bir çerçeve hattı oluşturmuş.

Başka bir tipik TT tasarım özelliği de, separatörler içeren far tasarımıyla oluşturulan kendine özgü bir gündüz farları. Audi TT Sportback konseptinde uzun hüzmeli farları lazer teknolojisiyle oluşturulmuş – her iki farın içinde bulunan ve her biri dört güçlü diyot içeren modüller yüzlerce metre ilerisini aydınlatan bir ışık huzmesi üretiyor. 60 km/s ve üzerindeki hızlarda devreye giren lazer ışığı LED uzun farlara destek oluşturuyor. Sürücü için görünürlük ve güvenliği büyük ölçüde artıran bu özelliğin yanı sıra yoldaki diğer araçları tespit etmek ve ışıklarını karartmak için bir kamera kullanılıyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin