Yeni Türk Kornası Mega Da-dat Dünya Pazarlarında

6 Türk mühendisin 1 yıllık çalışması sonucu geliştirilen ve dünyada bugüne kadar 105-118 Desibel aralığındaki “en yüksek sesli salyangoz korna” unvanını taşıyan Türk kornası Mega Da-dat, aralarında ABD ve İngiltere’nin de bulunduğu 11 ülkeye ihraç edilmeye başlandı.

Türkiye’nin en büyük korna üretim firması Seger Korna’nın, geçen yıl tasarlanan ve bu yıl uluslararası fuarlarda otomobil firmalarının tanıtımına sunulan kornası Mega Da-dat, dünya pazarlarına açıldı. En büyük üstünlüğü, ses seviyesi ile araçlarda ses için kompresör takma zorunluluğunu ortadan kaldırması olan Mega Da-dat Korna, yüzde yüz Türk mühendislerinin ürünü.

Yeni üretilen Mega Da-dat kornanın henüz 3 fuarda tanıtılmasına rağmen büyük ilgi gördüğünü kaydeden, Seger Korna Satış ve Pazarlama Müdürü Cüneyt Coşkun, şöyle konuştu:

“Mega Da-dat, salyangoz korna yeni bir ürün. Geçen yıl sonunda Seger’in AR-GE Bölümü’nde 6 mühendismizin bir yıl süren yoğun çalışmasıyla geliştirildi. Bugüne kadar geliştirilmiş 105-118 desibel aralığındaki en yüksek sesli salyangoz korna olma özelliğine sahip. Ayrıca yüzde yüz yerli olan Mega Da-dat, üretim aşamasında titizlikle 20 farklı testten geçirildi. Çeşitli ortamlarda dayanıklılık ve ses gücü araştırılıp test edildi. Bütün testlerden başarıyla geçen Mega Da-dat korna, otomobil üreticileri ve korna montajcıları için ayrı bir avantaj ve kolaylık sağlıyor. Eskiden bu korna ses şiddetini yakalamak için binek araçlara havalı kornalar ve hava tankları takılıyor, bu da ayrı bir maliyet gerektiriyordu. Artık bizim ürettiğimiz yeni Mega Da-dat Salyangoz korna ile buna gerek kalmıyor. Mega Da-dat Korna, takım olarak araca takıldığında aynı etki ve ses şiddetini sağlanıyor”.

Yüksek sesli, pratik ve ekonomik
Mega Da-dat kornanın, bu ürün boyutundaki elektrikli salyangoz kornalar içerisindeki en yüksek ses seviyesine sahip salyangoz korna olduğunu söyleyen Coşkun, şunları söyledi:

“Mega Da-dat” korna adını verdiğimz 65G kornamız şu anda tüm dünyada, bu ebattaki elektrikli salyangoz kornalar içerisinde en yüksek ses şiddetine sahip kornadır. Hatta araca bir takım Mega Da-dat korna takılması halinde piyasada bulunan bazı kompresörlü kornalarla aynı ses seviyesine ulaşmak mümkün. Bu da araç sahibine iki önemli avantaj sağlıyor. Hem daha ucuza yüksek ses şiddetine sahip kornaya sahip olma, hem de kompresör montajıyla uğraşmayarak zamandan da tasarruf edilmesi. Mega Da-dat kornamız yüksek ses şiddetine sahip olduğu gibi ses tonu olarak da çok beğenilen bir kornamızdır. Özellikle araca takım olarak takılması halinde araç sürücüleri gerek ses şiddeti olarak gerekse ton olarak bu kornanın farkını ve üstünlüğünü hemen anlayabiliyorlar. Sonuç olarak 65G kodlu yeni “Mega Da-dat” korna, yüksek sesli ve ses tonu ile beğenilen bir korna olmasının yanında pratik montajı ve ekonomik olmasıyla da tercih ediliyor.”

ABD ve 10 ülkeye ilk siparişler gönderildi
Mega Da-dat kornanın, sene başından itibaren uluslararası otomotiv yan sanayi fuarlarında otomobil firmalarına tanıtımının yapıldığını kaydeden Coşkun, ürünün fuarlarda büyük ilgi ve beğeni topladığını söyledi. Coşkun şöyle devam etti:

“Mega Da-dat kornamızı başta nisan ayında İstanbul Automechanika Fuarı olmak üzere Çin ve ABD’deki uluslararası Automechanika fuarlarında tanıttık. Başta ABD olmak üzere, Dubai, İran, İsrail, Yemen, Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan, Şili, Suriye ve İngiltere’den siparişler aldık ve bu ülkelere yeni kornamızı ihraç ettik. Yıl sonuna kadar Rusya ve Çin’deki fuarlara da katılımımız olacak. Seger Korna, yaklaşık 65 ülkeye korna satıyor. Mega Da-dat kornamızı iç piyasa ve 10 ülkeye verdik. Yıl sonuna kadar, bu sayının 65’e yükseltmeyi planlıyoruz.”

Seger Korna, 33 yıldır dünyaya Türk kornası satıyor
Bursa’da 33 yıl önce korna üretimine başlayan Seger Korna, havalı ve elektrikli korna üretimiyle dünyanın sayılı firmalarından. Korna üretiminde dünyanın ilk 7 firması arasında bulunan Seger, Avrupa’da üçüncü, Türkiye de ise birinci sırada. Her 4,5 saniyede bir korna üreten Seger Korna, yılda 11 milyon adet korna üreterek yaklaşık 65 ülkeye satıyor. Seger, üretilen kornaların yüzde 70’ini ise ihraç ediyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin