Yeni Renault KOLEOS Güçlü Bir SUV’un Özelliklerini Taşıyor

Yeni KOLEOS, D segmenti otomobillerle özdeşleştirilmiş zarafeti ve özellikleri sağlam bir SUV aracı ile harmanlıyor.

Türkiye’de Yeni Koleos Touch ve Icon olmak üzere 2 ekipman seviyesi (bkz sayfa 9) ve 2 dizel motor seçeneği (1.6dCi 130bg-manuel & X-tronic otomatik / 2.0dCi 175bg X-tronic otomatik) ile pazara sunuluyor.

Yeni KOLEOS Renault markasının uluslararası büyümesinde önemli rol oynayacak. Yeni KOLEOS, global bir çekiciliğe sahip ve yaz aylarından itibaren Körfez ülkelerinde, belirli Asya ve Latin Amerika pazarlarında yerini alacak.

Yeni Koleos Türkiye’de ise 2016 yılı son çeyreğinde satışa sunuluyor olacak.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar: “Koleos’un dahil olduğu D SUV segmenti Türkiye pazarında en dinamik segmentlerden biri. 2016 Haziran rakamları itibariyle D SUV segmenti toplam binek pazarının yüzde 3,5’unu, D segmentinin ise yüzde 24’ünü temsil ediyor. Bu rakamların geçtiğimiz yıl yüzde 2 (toplam binek içinde) ve yüzde 18 (D segmenti içinde) olduğunu hatırladığımızda segmentin gelişim ve dinamizm trendi de açıkça ortaya çıkıyor. Son 3 yılda 3 katı büyüme gerçekleştirmiş D SUV segmentinde markalar, amiral gemisi prestijli modelleri ile rekabet ediyorlar. Yeni Koleos ile D SUV segmentine iddialı bir geri dönüş gerçekleştiriyoruz. İmaj olarak markamıza önemli katkı sağlayacak ayrıca premium segment gamını tamamlıyor. Yeni Koleos’un fiyatını ise satışa sunacağımız 2016 son çeyrekte açıklayacağız.” dedi.

EN DYNAMIQUE SUR ROUTE
EN DYNAMIQUE SUR ROUTE

Güçlü ve atletik dış tasarım

Yeni KOLEOS segmentiyle özdeşleşen tasarım özelliklerini ve becerileri bünyesinde barındırıyor.

Laurens van den Acker tarafından hayata geçirilen Renault tasarım stratejisi ışığında Yeni KOLEOS, sağlamlığı ve macera tutkusunu temsil eden “KEŞFET” tasarım anlayışı ile tasarlandı. Yeni KOLEOS’a güçlü ve kaslı hatlar kazandırmak maksadıyla Renault tasarımcıları bu anlayış ile yola çıktı. Yeni KOLEOS klasik SUV tasarım özelliklerini bünyesinde barındırıyor: kapı koruma çıtaları, büyük jantlar (19 inçe kadar) ve alüminyum tavan barları.

Bu arada yüksek zemin mesafesi (210mm) ve sırasıyla 19 ve 26 derece olan yaklaşma ve ayrılma açıları sayesinde aracın her koşulda yolculuk etmesi mümkün oluyor.

Yeni KOLEOS için seçilen gözalıcı gövde renkleri ve jant tasarımları sayesinde aracın zarafeti vurgulanıyor:

 • Yedi gövde rengi: Ultra Gümüş, Universal Beyaz, Metalik Gri, Metalik Siyah, Mineral Bej, Meissen Mavisi ve
 • 17 – 19 inç aralığında 4 farklı alüminyum jant tasarımı
EN DYNAMIQUE SUR DU SABLE
EN DYNAMIQUE SUR DU SABLE

Koruyucu iç mekan

Yeni KOLEOS’un taşıdığı SUV genleri kabinde de göze çarpıyor. Otomobilin sunduğu konfor, kalite ve güç ile birlikte zarif, etkileyici iç mekanı modelin dış hatlarıyla uyum içinde.

Yüksek sürüş pozisyonu kusursuz görüş imkanı sağlıyor. Geleneksel sedanlarla kıyaslandığında Yeni KOLEOS’un sürüş pozisyonu 150mm daha yüksek. Bu da SUV müşterilerinin oldukça beğenisini toplayan bir özellik.

Yüksek ve geniş ön panel sürücüye ve yolculara güvenlik ve koruma hissini vermek üzere tasarlandı. Orta konsolun her iki yanındaki tutamaklar off-road dünyasına atıfta bulunurken iç mekana sportif bir özellik de katıyor.

KOLEOS’un sağlamlığını vurgulamak üzere tasarlanan aksesuarlar

Yeni KOLEOS’ta yer alan bir dizi akıllı ve pratik aksesuarlar modelin sağlam stiline vurgu yapıyor ve sıra dışı karakterine katkıda bulunuyor:

 • Tam entegre marşpiye paketi,
 • Gizlenebilir çeki demiri (alet gerektirmeden gizlenebilir)
 • QuickFix tavan barları da dahil olmak üzere tavana takılan taşıma aksesuarları,

Krom kapı ayna kapakları ve ön/arka cam rüzgarlıkları,

 • Kapı ve bagaj eşiği koruyucuları,
 • Kapsamlı bagaj düzenleyici seçenekleri ve koruma aksesuarları.

İlhamını Renault’nun lüks segmentinden aldı

Renault’nun yepyeni D sedanı Talisman ile benzer tasarım özellikleri hemen farkediliyor. Bu iki modelin dış kısımları paralel biçimde tasarlandı. Sıra dışı ön tasarımı ve geniş, krom ızgara üzerinde yükselen Renault logosu ile göze çarpıyor.

Otomobilin kaputunun sahip olduğu çizgiler ve krom detaylar otomobilin güçlü tasarımına katkı sağlıyor. Ön farlardan yan kanatlara kadar uzanan ve ön kısmı daha uzun göstererek dinamizm ile zarafet katan şeritler de göze çarpan diğer ayrıntılar.

Toplam uzunluğu 4,673mm olan aracın 2,705mm’lik dingil mesafesi sınıfının en uzunları arasında. Bu da Yeni KOLEOS’un D-segmenti SUV olarak rekor kıran bir iç mekân alanına sahip olmasını sağlıyor.

Aracın arka kısmında ise Renault’nun karakteristik özelliği olan stil yine göze çarpıyor. Geniş ve yatay arka farlar aracın genişliğini (1,843mm) vurguluyor ve tüm dikkatleri bagaj kapağındaki Renault logosu üzerinde topluyor. Arka tamponun alt kısmındaki krom detaylı ikili egzoz çıkışları Yeni KOLEOS’un dış tasarımını bütünlüyor

Renault’nun en son modellerini akla getiren full LED far tasarımı

Modelin genel tasarımındaki denge ön ve arka farlara kadar uzanıyor:

 • Yeni KOLEOS’un far tasarımı Renault’nun en son modellerini akla getiriyor,
 • İyi bir gece görüşü için halojen farlara oranlara yüzde 20 daha güçlü olan Full LED Pure Vision farlar (versiyona bağlı olarak),
 • Gündüz Sürüş farları (DRL),
 • Sürekli yanan LED farlarda ise daha parlak 3D efektli Edge Light teknolojisi kullanıldı.
VERSION E3 - AMBIANCE CUIR BRUN - BAIGNOIRE
VERSION E3 – AMBIANCE CUIR BRUN – BAIGNOIRE

Koltuk konforu ile segmentinde öne çıkıyor

Yeni KOLEOS’un ön koltukları ilhamını Renault’nun üst segment D sedan modeli Talisman’dan aldı:

 • Yolcuyu saran tasarım.
 • Sınıfının en iyisi durumundaki ebatlar.
 • İlave konfor için değişken yoğunluğa sahip köpük.

Versiyona bağlı olarak Yeni KOLEOS’un koltukları şu özelliklerle donatıldı:

 • Altı kademeli elektrikli ayar.
 • Elektrikli ayarlanabilir bel desteği.
 • İki sıcaklık seçeneğine sahip ısıtmalı minderler ve ısıtmalı koltuk arkalıkları.
 • Sıcak havalarda serinliği yaşamak için iki ayara sahip entegre havalandırma.
 • Çeşitli döşeme seçenekleri: kumaş (Titan Siyahı veya Platin Grisi), karışık kumaş/ TEP (Titan Siyahı), veya deri (Titan Siyahı, Platin Grisi veya Siena Kahverengi).

Koltuğun arka kısmı, arka yolcular için ilave diz mesafesi sağlayan bir kaplamaya sahip.

Arka yolcular için sınıfının lideri alan

289mm’lik diz mesafesiyle Yeni KOLEOS sadece rakiplerini geride bırakmakla kalmıyor, arka yolculara son derece cömert baş üstü mesafesi, omuz mesafesi ve dirsek mesafesi de sunuyor. İkinci koltuk sırası iki sıcaklık seçeneği ile birlikte ısıtma özelliğine sahip.

Konfigüre edilebilir bagaj

Sıra dışı kabin alanına ek olarak Yeni KOLEOS son derece büyük modüler bir bagaj alanı ve sayısız pratik saklama çözümleri sunuyor.

 • Dümdüz bir zemin yaratacak biçimde bagajla aynı yüksekliğe sahip, çıkarılabilir zemine sahip 550dm3 VDA’lık bagaj (600 litreye eşdeğer).
 • “Easy Break” sistemi: bagajın içinde yer alan kollar yardımıyla arka koltuk sırası 60/40 oranında katlanarak taşıma kapasitesi 1,690dm3 VDA’ya çıkarılabiliyor.
 • 35 litrelik ilave saklama alanlarına 11 litrelik torpido gözü ve orta konsoldaki 7 litrelik bölme de dahil.
VERSION E3 BOSE - AMBIANCE CUIR BRUN - R-LINK - BOITE DE VITESSES AUTOMATIQUE
VERSION E3 BOSE – AMBIANCE CUIR BRUN – R-LINK – BOITE DE VITESSES AUTOMATIQUE

Dikkatle tasarlanmış iç mekan

Yeni KOLEOS’un iç mekanı sağlam SUV özellikleriyle üst segment bir aile otomobilinden beklenecek kaliteyi ustaca harmanlıyor. Direksiyondaki, vites kolundaki ve hava çıkış kanallarındaki son derece çekici, çizilmeye dayanıklı saten görünümlü krom detayların da buna büyük oranda katkısı var. Otomobilin orta konsolu dokunulması çok hoş koruyucu bir filmle kaplı. Ön panelde ve kapı panellerinde kullanılan yumuşak malzemeler de kabinin huzurlu ortamına katkı sağlıyor. Deri döşeme ve deri detaylı kolçaklar ise üst dikişlere sahip.

Kişiselleştirilebilir LED kabin aydınlatması sürücünün ve yolcuların ruh hallerine göre yeşilden maviye ve kırmızdan mora kadar uzanan bir renk paletine sahip.

Yeni KOLEOS’un kabini arka koltuklara kadar uzanan panoramik açılır cam tavan (0.80 m2) sayesinde  son derece parlak ve iç açıcı.

Bağlantı teknolojili, kişiselleştirilebilir multimedya sistemleri

Yeni KOLEOS’un giriş seviyesi versiyonunda 4.2 inçlik (11 cm) harita formatlı audio sistemi, cep telefonu kullanımı ve akıllı telefonlarda kayıtlı müziklerin dinlenmesi için Bluetooth® bağlantı teknolojisi, parazitsiz dinleme ve dijital ses kalitesi için dijital radyo (pazara bağlı) standart olarak sunuluyor. Bu versiyon aynı zamanda USB portu ve 3.5mm’lik jak soketi ile donatıldı.

İkinci ekipman düzeyinden itibaren Yeni KOLEOS R-LINK 2 multimedya sistemi ile sunuluyor. Bağlantı teknolojisine sahip söz konusu tablet Renault’nun üst segmentlerinde yer alıyor ve bilgi-eğlence navigasyon, eller serbest telefon, radyo ve sürücü yardımcıları gibi fonksiyonları koordine ediyor. Temel özellikleri:

 • İki ekran formatı: 7-inçlik harita veya 8.7 inçlik portre formatı,
 • Kişisel tablet gibi dokunsal fonksiyonlar (iki parmakla zumlama, sayfa kaydırma, çek-bırak, vs.),
 • Navigasyon ekranı son derece gerçekçi (binaların 3D gösterimi),
 • Bağlantı teknolojisi ve şarj opsiyonları arasında eller serbest telefon ve audio akışı için Bluetooth®, USB portu, 3.5mm’lik jak soketi, 12V’luk güç beslemesi ve versiyona bağlı olarak SD kart girişi buunuyor,
 • Ses tanıma (navigasyon, telefon) ve mail’lerin sesli okunması,
 • Dört adet kişiselleştirilebilir ana sayfa; en sık kullanılan fonksiyonlara hızlı erişim için widget’lar ile birikte,
 • Çok çeşitli uygulamalara otomotiv kullanımına yönelik olarak R-LINK Store’dan erişim.

Sürüş verileri (hız, devir, yakıt tüketimi, vs.) direksiyonun arkasında yer alan ve sürücünün görüş hizasındaki 7 inçlik renkli ekranda gösteriliyor.

Otomobile  giriş

Otomobile giriş kapıların geniş açılma özelliği sayesinde çok kolay. Ön ve arka kapılar sırasıyla 70 ve 77 derecelik açılarla açılıyor. Bu da Yeni KOLEOS’u sınıfının en iyi SUV’larından biri haline getiriyor. Kapıların tasarımı sayesinde kapı eşikleri kirlenmelere karşı korunuyor ve otomobile girişi kolaylaştırmak maksadıyla eşik genişliğini en aza indiriyor.

Eller serbest bagaj kapağı sayesinde tamponun alt kısmındaki sensör sayesinde eller serbest açılma mümkün oluyor.

Lokal pazarlara uyarlanmış inovasyonlar

Yeni KOLEOS her kıtada pazarlanabilecek biçimde düşünüldü. Otomobilin ekipman spesifikasyonları dünyanın dört bir yanındaki iklim koşullarına uygun olarak adapte edildi. Örneğin soğuk iklimlerde kullanım için ısıtmalı direksiyon simidi ve hızlı buz çözme için ısıtmalı ön cam tercih edilebilir. Uzaktan çalıştırma fonksiyonu (Remote Kontrol) sayesinde yolcular sıcak bir araca girme imkanı buluyorlar (ülkelere göre değişiklik gösterebilir). Söz konusu fonksiyonlar R-LINK 2 sistemi ile önceden programlanabiliyor.

Yine pazara ve ülkeye bağlı olarak yeni KOLEOS polenleri tozu ve kötü kokuları yüzde 60 oranında kesen bir kabin-havası filtresi ile de edinilebilir.

EN DYNAMIQUE SUR CHEMIN
EN DYNAMIQUE SUR CHEMIN

Daha emniyetli sürüş için tasarlandı ve donatıldı

Yeni KOLEOS Renault’nun pasif güvenlik alanındaki engin deneyiminden istifade ediyor ve bağımsız NCAP testlerinde kusursuzluğu hedefliyor. Standart ekipmanlar arasında şu özellikler yer alıyor:

 • Çarpışmanın tipine ve yolcuların araç içerisindeki pozisyonlarına göre şişen iki adet adaptif hava yastığı,
 • Önde oturanlar için iki adet göğüs/omuz hava yastığı,
 • İki perde hava yastığı,
 • Anti-whiplash özellikli ön ve arka kafalıklar,
 • Emniyet kemerinin altından kayıp gitmeyi önleyen ön koltuklar,
 • i-Size çocuk koltukları için arka koltukta Isofix bağlantı noktaları,
 • Tüm emniyet kemerleri ön gergili ve yük sınırlayıcılı

Aynı zamanda motor çerçevesinde kullanılan son derece elastik sınırlı çelik kullanımı ve yolcu emniyet kafesindeki yüksek dayanımlı çelik sayesinde yolcu kabini büyük darbelerde koruma altında tutuluyor.

Konu aktif güvenlik olunca Yeni KOLEOS en son teknoloji ürünü elektronik denge kontrolü sistemini (ESC), , fren destek sistemini, elektronik fren kuvveti dağılımını ve yokuş kalkış desteğini standart olarak sunuyor.

Pazara bağlı olarak yeni KOLEOS kapsamlı sürüş yardımcıları (ADAS) ile sunuluyor; söz konusu yardımcılar R-LINK 2 tableti üzerinden kumanda ediliyor:

 • Güven vermek için: Aktif Acil Fren Destek Sistemi (AEBS),
 • Uyarmak için: Şerit Takip Sistemi (LDW), Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSW), Yorgunluk Belirleme Sistemi (UTA),
 • Yardımcı olmak için: Geri görüş kamerası, otomatik kısa ve uzun farlar (AHL), ön, arka ve yan park sensörleri ve eller serbest park sistemi (Easy Park Assist).

Özel olarak geliştirilen Bose® surround sound sayesinde Premium audio deneyimi

Bose® ve Renault, markanın lüks versiyonları için üst düzey audio sistemleri tasarlamak üzere 2008’den beri birlikte çalıştılar.

Bose® surround-sound teknolojisi kristal berraklığındaki ses kalitesini canlı performans benzeri bir gerçeklikle bir araya getiriyor. Bose Centerpoint® 2 teknolojisi sayesinde yolcular son derece zengin, dengeli bir sesle aracın her yerinde sarmalanıyorlar. Sistem, ön yolcu koltuğunun altında yer alan dijital sinyal işlemcisinden ve yedi kanallı kişiselleştirilmiş ekolayzırdan oluşuyor. Söz konusu üst düzey ses ise Yeni KOLEOS’un kabin yapısını dikkate alan ve özel olarak geliştirilmiş bir sistemden istifade ediyor. Sistem 13 adet yüksek performanslı hoparlörden oluşuyor:

 • Ön panelde bir adet 8-cm’lik orta-yüksek-aralıklı hoparlör,
 • Gösterge panelinde iki adet 2.5-cm’ik neodim tweeter,
 • Ön kapılarda iki adet 16.5-cm’lik geniş aralıklı hoparlör,
 • Arka kapılarda iki adet 2.5-cm’ik neodim tweeter,
 • Arka kapılarda iki adet 16.5-cm’ik geniş aralıklı hoparlör,
 • Arka şapkalık bölümünde iki adet 7-cm’ik orta-yüksek aralıklı hoparlör,
 • Stepne yuvasında özel bir bölme içerisinde iki adet 11.5-cm’lik woofer.
Bu konularıda İnceleyebilirsin