Yeni motorun tek buji tedarikçisi oldu

NGK Spark Plug Europe, Mercedes-Benz’in yeni M270 motoru için tek buji tedarikçisi oldu. Dört silindirli motorun temel tipi IAA 2011 fuarında yeni Mercedes B sınıfının dünya prömiyeri sırasında gösterilecek. Mercedes-Benz bu motor için NGK’nin geliştirdiği yeni temas sistemli bir çifte asil metal buji tipinde karar kıldı.

Mercedes-Benz 2011 yılı sonunda yeni B sınıfını piyasaya sürecek. Bu otomobillerle birlikte şirket içinde M270 olarak adlandırılan yeni turbo şarjlı dört silindirli motor da Stuttgartlı şirketler grubunun üretim bandından ayrılacak. B180’de yer alan 1.6 litrelik motor 90 kW (122 HP) güç üretecek. B200 versiyonu ise 115 kW (156 HP) güce ulaşacak. Ayrıca bir de 150 kW (204 HP) gücünde, katmanlı turbo şarjlı bir motor seçeneği de olacak.

Mercedes-Benz’in yeni dört silindirli standart motorun bujilerini yalnızca NGK Spark Plug Europe sağlayacak. Buji ve lambda sensörlerinin lider üreticisi bu motor için SILZKFR8A7S adıyla özel bir iridyum-platin buji geliştirdi. Yeni buji uzun, ince bir M12 vidalama yuvası, orta elektrot üzerinde bir iridyum çubuk ve orta elektroda entegre edilmiş ek bir platin çiple donatıldı. Asil metalin kullanımı elektrotları kıvılcım erozyonuna ve korozyona karşı son derece dirençli kılıyor. Elektrot aralığı bujinin ömrü boyunca küçük kaldığı için en yüksek ateşleme güvenliği garantileniyor. Orta elektrodun biçimi ayrıca topraklama elektrodunun özel, eğimli konstrüksiyonu ile birlikte yanma odasındaki alev cephesinin en iyi şekilde yayılmasına izin veriyor, bu da motorun verimine olumlu etkide bulunuyor.

M270 bunlara ek olarak, Mercedes-Benz’in yeni “Long Insulator Cup Design”ını (Uzun İzolatör Çanağı Tasarımı) kullanan ilk motoru. Bu tasarımda temas bir SAE geçme konektöründen sağlanmak yerine çanak şeklinde tasarlandı. Ateşleme bobini çanağın içine uzanan ve yüksek gerilim bağlantısını sağlayan bir yay aracılığıyla temas sağlamakta. Bu tasarımla bujinin toplam uzunluğu aynı kaldığı halde izolatör birkaç milimetre daha uzun tutulabiliyor. İzolatörün daha uzun olması sayesinde yüksek gerilim tarafındaki atlama dayanımı iyileşiyor, bu da yüksek ateşleme basınçlarında ve şarj oranlarında ve bundan dolayı ortaya çıkan daha yüksek ateşleme gerilimlerinde bile güvenli ateşleme sağlıyor. Yeni tasarımın bir başka artısı çanak içerisindeki temas şeklidir: Yay en iyi şekilde korunur ve gerilim atlamalarının önüne geçilir.

Bu konularıda İnceleyebilirsin