Yeni ILSAC GF-6 Uyumlu Motor Yağları Wolf Lubricants’ın Ürün Portföyünde Yerini Aldı

42

Wolf Lubricants, güncel ILSAC GF-6 standartlarıyla uyumlu 6 adet yeni motor yağını piyasaya sundu! Ürün yelpazesini yenilikçi adımlarla genişletmeye devam eden Wolf, bu yeni ürün yelpazesiyle sektördeki gelişmelere hakimiyetini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Gitgide küçülen motor hacmi, turboşarj, direkt benzin enjeksiyonu gibi teknolojik gelişmelerle birlikte motor yağlarından beklentiler de arttı. Nitekim dünya genelinde motor yağlarının performans değerini belirleyen testlerde ve standartlarda değişimler görüyoruz.

Bunun en yeni örneklerinden birini geçtiğimiz Mayıs ayında Uluslararası Madeni Yağ Standardizasyon ve Onay Komitesi’nin (ILSAC) yeni GF-6 kalite standartlarını duyurmasıyla gördük. Bu standartların kabul edilmesiyle ILSAC GF-5 testlerinin günümüzde modern motor yağlarından beklenen performans kriterlerini ölçmek için yeterli olmadığı görüldü. Madeni yağ sektöründe öncü bir marka olarak Wolf, bu yeni gelişmelere hızlıca ayak uydurarak GF-6 standartlarını karşılayan 6 adet düşük viskoziteli motor yağı geliştirdi. Aynı zamanda API SP/RC spesifikasyonuyla da uyumlu bu yeni standartlar, buji ile ateşlemeli motorlar için kullanılan yağları sıkı perfromans testlerinden geçiriyor.

ILSAC ILSAC GF-5/API SN standartlarına kıyasla, yeni ILSAC GF-6/API SP/RC standartları motor yağı performansında çıtayı oldukça yükseğe çıkarıyor. GF-6 standartlarını karşılayabilmek için motor yağları, orijinal malzeme üreticilerinin belirlediği 8 farklı testten geçiyor. Bunların içinde triger kayışı aşınmasına karşı korumayı ölçen testler, çok düşük viskoziteli yağlar için geliştirilmiş testler ve düşük hızlı erken ateşlemeyi tespit eden testler de bulunuyor.

GF-5 standartlarına ek olarak getirilen API SN PLUS standartları, direk benzin enjeksiyonlu motorlarla çalışan araçlarda gözlemlenen düşük hızlı erken ateşlemeyi azaltmak için olumlu yönde bir adım olarak görülse de günümüz şartlarında daha iyi yağ çözümlerine ihtiyaç duyulduğu biliniyordu. Bu anlamda yeni API SP/RC ve ILSAC GF-6 standartları, şu önemli yenilikleri beraberinde getiriyor:

  • Mükemmel yakıt tasarrufu
  • Emisyon sistemleri ile uyumluluk
  • Düşük hızlı erken ateşleme kaynaklı sorunların ve start-stop sistemlerinin sebep olduğu aşınmaya karşı motorunuz için mükemmel koruma

GF-6 standartları iki ayrı spesifikasyondan oluşuyor: GF-6A ve GF-6B. GF-6A mevcut bütün ILSAC viskozite derecelerini (0W20/5W20/5W30/10W30) kapsarken aynı zamanda geriye dönük uyumluluk sunuyor. GF-6B ise en yeni motorların ihtiyaçlarını giderecek şekilde tasarlanmış olup 0W16 viskozite seviyesini kapsıyor.

Wolf Lubricants’ın kıdemli teknik müdürü Johan Van Hove konuyla ilgili şunları söyledi: “Yeni ILSAC GF-6 ürün yelpazemizin içinde 6 adet düşük viskoziteli motor yağı bulunuyor. Bu modern standartları karşılayan ürünleri geliştirmiş olmamız sadece sektördeki gelişmelere tam anlamıyla hakim olduğumuzu göstermekle kalmıyor, aynı zamanda ürünlerimizin üst düzey kalitesini de kanıtlıyor. Nitekim bu ürün yelpazesindeki bütün motor yağları çok sıkı testlerden mükemmel sonuçlar aldı.”