Yeni Buji Kablo Kataloğu 200 Yeni Uygulama İçeriyor

NGK Spark Plug Europe buji kablo kataloğunu elden geçirdi ve 200 yeni araç uygulamasını ekleyerek güncelledi.

Yedek parça bayilerine ve oto servislerine dağıtılmaya hazır olan başvuru kaynağı 340’tan fazla sayfada 5.500’den fazla uygulamayı tanıtıp çok sayıda yararlı ek bilgi sunuyor.

Yaklaşık yüzde 96 piyasa ihtiyacı karşılama oranıyla NGK buji kabloları ürün gamı hemen hemen her araç için üretici tanımlarına uygun buji kablolarını içeriyor. NGK, araç tipine bağlı olarak bakır buji kabloları, etki dirençli buji kabloları ve kör dirençli buji kabloları sunuyor. Kabloların tümü ISO 3808 ve ISO 6856 standartlarıyla tam uyum içerisinde üretiliyor ve en küçük ayrıntılarına varana kadar ilgili motora adapte edilebiliyor. Bu sayede NGK hem problemsiz bir montajı, hem de güvenli çalışmayı garanti ediyor.

Tüm NGK buji kabloları 2011-2012 buji kablo kataloğunda yer alıyor. 340’tan fazla sayfadan oluşan katalog, bir önceki yılın kataloğuna göre 50’yi aşkın yeni sayfa eklenerek genişletildi. Bunun nedeni de 200 güncel araç uygulamasının eklenmiş olması ve ayrıca orijinal fotoğrafların yanı sıra tüm kablo uzunluklarının ve bağlantı teknolojisi hakkında ayrıntılı bilgilerin yer aldığı görsel kısmın güncellenmiş olması. Ayrıca kataloğun buji fişleri kısmı yeniden düzenlendi ve şimdi aradığını bulmak daha da kolaylaştı.

Yeni katalog yedek parça bayilerine dağıtılmış durumda. Katalog ayrıca internetten de PDF dosyası olarak indirilebilyor.

Benzer Konular

Fiat’ın yeni motorlarının tek buji tedarikçisi oldu

NGK Spark Plug Europe çok sayıdaki Fiat modelinde kullanılacak olan üç yeni çift yakıtlı motorların tek buji tedarikçisi oldu. NGK bu EURO5 uygulamaları için, sıvı gaz ile çalışmada meydana gelen daha yüksek zorlanmalar için en iyi şekilde hazırlanmış olan ZKR7AI-8 adlı asil metal bujisini geliştirdi.

Fiat’ın yeni EasyPower motorları hem benzin, hem sıvı gaz (LPG) ile çalıştırılabiliyor. Bu motorlarda güvenilir bir ateşleme için yalnızca NGK bujileri kullanılıyor. 8V motor, 70 ve 77 beygir gücü üreten 1,2 ve 1,4 litre silindir hacimli versiyonlarda sunuluyor. 16V motor ise 90 beygir gücüne ulaşıyor. Bu motorlar Fiat Panda, 500 (Cinquecento), Idea, Grande Punto ve Bravo’larda kullanılıyor. 1,4 litre 8V motor ayrıca “Ecochic” adı altında Lancia’nın Musa ve Ypsilon modellerinin de hareketini sağlıyor.

NGK bu yeni motorlar için ZKR7AI-8 tipi bujiyi temin ediyor. Bu buji LPG’li çalışma modundaki ağır yanma koşullarında en iyi şekilde çalışmak üzere tasarlandı. Sıvı gazın yanması sırasında daha yüksek yanma sıcaklıkları oluşur, sıcak gaz korozyonu riski artar. Ayrıca, gaz-hava karışımını tutuşturmak için daha yüksek ateşleme gerilimlerine ihtiyaç duyulur, bu da ateşleme atlamalarına yol açabilir.

Bu efektleri ZKR7AI-8 tipi bujinin orta elektrodu giderir. Bujinin orta elektrodu 0,6 mm gibi son derece küçük çaplı, lazer kaynaklı bir iridyum ucu vardır. Böylece kıvılcımın yakınına daha fazla ateşlenebilir hava-yakıt karışımı ulaşır, ateşleme güvenliği ve motor verimliliği daha fazladır. Orta elektrodun çok ince olması sayesinde buji ayrıca daha düşük bir ateşleme gerilimiyle de yetinir. Daha fazla ateşleme güvenliği sağlamak ve ihtiyaç duyulan ateşleme gerilimini daha da düşürmek için, elektrot aralığı sadece 0,8 mm olarak ayarlanmıştır.

Son olarak, iridyum buji elektrotu     “ince olduğu halde uzun bir çalışma ömrü garantiliyor. İridyum asil metalinin muazzam dayanıklılığı sayesinde elektrot korozyonu ve kıvılcım korozyonu en asgari düzeyde gerçekleşir ve elektrot aralığı iki bakım arasında hemen hemen hiç değişmez.

Bu konularıda İnceleyebilirsin