Yazın güvenli sürüş için yaz lastiği alışveriş festivali başladı

Hava sıcaklığının 7°C ve üzerine çıkmasıyla, sıcak hava koşullarında ve kuru zeminlerde optimum performans sağlamak üzere tasarlanan yaz lastikleri için “Lastik Değişim Günleri’’ devam ediyor. Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte, yaz koşullarında performans kaybı yaşayan kış lastikleri, yakıt tüketiminde de artışa neden oluyor.  Bu nedenle, sıcak havalarda kullanım için tasarlanmış yaz lastiklerine geçiş yapılması hem güvenlik hem de ekonomi açısından önemli faydalar sağlıyor.

Yaz lastikleri daha kısa fren mesafesi sağlıyor

Isınan asfalt üzerinde sağladıkları üstün yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi ile üstün güvenlik standartlarında üretilen yaz lastikleri, kauçuk bileşenleri ve diş yapısı ile sıcak zeminde daha iyi kavrama sağlayarak acil durumlarda aracın daha çabuk durmasına olanak tanıyor.

Yazın sıcakların arttığı ve yolların daha kuru olduğu dönemlerde yaz lastiği kullanılması güvenliğiniz için son derece önem taşıyor. Araştırmalar, yaz lastiklerinin sıcak hava koşullarında kış lastiklerine göre %15-20 oranında daha kısa fren mesafesi sağladığını gösteriyor.

Yaz lastiği seçiminde dikkat edilecekler

Yaz lastiğinizi seçerken dikkat edilmesi gereken teknik özellikler arasında; araç üreticisinin önerdiği ebatta ve aracınıza uygun ebatta olması, aracın kullanıldığı yol şartlarına uygunluk göstermesi gibi etkenler bulunmaktadır. Lastik seçiminde yüksek sıcaklıklarda esnekliğini koruyan bir kauçuk karışımı tercih edilmeli ve yaz boyunca rutin kontrollere devam edilmelidir. Diş yapısı, su tahliyesini kolaylaştırarak ıslak zeminde de maksimum kavrama sağlamalıdır. Kış lastiği, yaz lastiğine göre 3 kat daha hızlı eriyen bir yapıda olduğu için, yaz aylarında kış lastiği kullanımı, tutunma sağlamayacağından lastiğin daha hızlı eriyeceği gerçeği unutulmamalıdır.  Ayrıca; lastiklerin hız ve yük kapasitesi de aracınızın teknik özelliklerine uygun olmalıdır.

Güvenlik ve Yakıt tasarrufu için dikkat edilmesi gerekenler

Lastiklerin hava basıncı, hem güvenlik hem de yakıt verimliliği için kritik öneme sahiptir. Düşük hava basıncı, lastiklerin daha fazla ısınmasına ve aşınmasına neden olurken, yakıt tüketimini de artırır. Lastiklerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekli bakımının yapılması, optimum performans için şarttır. Düzenli rot-balans ayarı, lastiklerin daha eşit aşınmasını sağlayarak lastik ömrünü uzatır. Aracınıza uygun lastikleri seçmek, güvenliğinizi artırmanın yanı sıra yakıt tasarrufu sağlar. Yanlış lastik seçimi, aracın yol tutuşunu ve frenleme kapasitesini olumsuz etkilemektedir.

Yaz aylarında yaz lastiklerinin kullanımı, sadece güvenlik alanında değil aynı zamanda yakıt tasarrufu açısından da büyük önem taşır. Doğru lastik seçimi ve bakımı ile aracınızın performansını en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Lastik değişimi ve 81 ilde montaj imkanı ile yaz lastiği festivali başladı

Lastikcim.com, mevsim geçişlerinde lastik değişimi ve bakımını vurguladığı bu dönemde, sürücülere yolculuklarında maksimum güvenlik ve performans sunmak için inovatif teknolojik altyapısı ile uzun süren lastik seçim ve montaj süreçlerini dakikalara sığdırıyor.

Lastikcim.com uzman ekipleri, sürücülerin araçları için en uygun yaz lastiklerini seçmesine yardımcı olmak ve profesyonel montaj hizmeti sunmak için lastik, jant, motor yağları ve oto aksesuarları gibi ürünleri tüketiciyle buluşturuyor.

Peşin fiyatına 6 taksit, 36 aya varan alışveriş kredisi fırsatı, Yakıt Çeki ve Migros Alışveriş Çeki gibi birçok kampanya avantajının tüketici ile buluştuğu Lastikcim.com Yaz Lastiği Festivali’nde Michelin, Bridgestone, Goodyear, Continental, Hankook, Lassa, Petlas, Kleber, BKT ve Marshal başta olmak üzere 50’nin üzerinde markanın ürünleri, uçtan uca teknolojik altyapı ve lastik sektörünün en etkili müşteri deneyimi yolculuğu ile tüketicilerle buluşuyor.

Türkiye’nin 81 ilinde Yetkili Montaj Servis ağı ve zengin ürün çeşidi ile hizmet veren Türkiye’nin dijital lastikçisi Lastikcim.com; güçlü tedarikçi ağı ve otomobil sahiplerine sunulan geniş ürün çeşidi ile tüm Türkiye’ye ücretsiz kargo imkânı da sağlıyor.

Ahmet Erkan: Yazın yaz lastiğine geçiş yapılması, sürüş güvenliği açısından son derece önemli

9 gün süren bayram tatilinde yaşanan kazaların bilançosuna değinen Lastikcim.com Kurucu Ortak ve Genel Müdürü Ahmet Erkan ‘’Bayram tatilinin ilk sekiz gününde ülkemiz genelinde 4498 trafik kazası yaşanmasından dolayı son derece üzgünüz. Sürücülerin ihmali kadar, kullandıkları araçların ve ilgili aksamların bakım durumları da kazaların meydana gelmesinde etken olabiliyor. Yola çıkarken lastiklerin durumu mutlaka kontrol edilmeli, mevsimine göre lastik değişimi ihmale gelecek bir konu değil ‘’ dedi. Güvenli sürüş için mevsimine göre lastik kullanımının önemine de değinen Ahmet Erkan; ‘’ Yoğun kış koşulları ve karlı zeminler için tasarlanan kış lastikleri, yaz döneminde normal zeminde kullanıldığında tutunmayı olumsuz yönde etkilemekte ve fren mesafesini uzatabilmektedir. Bu nedenle Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de hava sıcaklığı 7 dereceyi geçtiğinde yaz lastiğine geçiş yapılması sürüş güvenliği açısından dikkate alınması gereken unsurlardan. Yaz lastikleri, doğru mevsimde kullanıldığında kısa fren mesafesi avantajı sağlar. Bununla birlikte; doğru lastik kullanımı sadece güvenlik için değil aynı zamanda yakıt tasarrufu açısından da büyük önem taşımaktadır. Doğru lastik kullanmamak kazaya sebebiyet verebilecek en önemli etkenlerin başında geldiği için mevsiminde yaz lastiği kullanmak kritik düzeyde öneme sahip. Doğru lastik seçimi ve bakımı ile hem kendinizi hem de sevdiklerinizi riske atmamak için mevsimine göre lastik seçimi gerçekleştirmeli ve rutin kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.‘’ sözlerine ekledi.

Bu konularıda İnceleyebilirsin