Yarış Pilotu Motor Yağına Güvenirse Limitleri Zorlar!

Çocukluğundan bu yana otomobillere ilgi duyan ve aldığı eğitimler sonrası drift pilotu olan Doğukan Manco, geçtiğimiz dönemlerde ELF Yağları ile iş birliğine imza attı. Bu iş birliği kapsamında “Soğuk Kapışma” projesi için Çıldır Gölü’nde drift gösterisi gerçekleştiren Manco ile yol tutkusunu her gün yeniden ateşleyen ELF markası ile yaptığı yol arkadaşlığını konuştuk.

Röportaj: Ayşegül Yiğit

 

YARIŞ PİLOTU MOTOR YAĞINA GÜVENİRSE LİMİTLERİ ZORLAR!

Çocukluğundan bu yana otomobillere ilgi duyan ve aldığı eğitimler sonrası drift pilotu olan Doğukan Manco, geçtiğimiz dönemlerde ELF Yağları ile iş birliğine imza attı. Bu iş birliği kapsamında “Soğuk Kapışma” projesi için Çıldır Gölü’nde drift gösterisi gerçekleştiren Manco ile yol tutkusunu her gün yeniden ateşleyen ELF markası ile yaptığı yol arkadaşlığını konuştuk.

YouTube kanalınızda yayınladığınız otomobil videoları büyük yankı uyandırıyor. Otomobil tutkunuz nasıl başladı?

Otomobil sevdam aslında aileden geliyor. Annem de babam da spor ve klasik otomobilleri severler ve sürerlerdi. Ben de onlardan etkilenerek otomobillere karşı ilgi duymaya başladım. Ancak babamın bir lafından etkilenmiş olmalıyım ki araçlara bakış açım erken yaşta değişti. Şöyle demişti: “Oğlum ben öyle her yerde sürekli gördüğün ve herkesin bindiği otomobillere binmem, arabanın ruhu benimle uyumlu olmalı, beni yansıtmalı.” O günden beri genelde sayısı kısıtlı, zor ulaşılan, sadece para vererek değil de emek vererek sahip olunabilecek otomobiller daha çok ilgimi çeker oldu. Şu an sahip olduğum araçların tamamı ellerimin değdiği, mutlaka bir katkıda bulunduğum ve piyasada kolay bulunmayan araçlardan ibaret. Hepsinin bir ismi var. İsmi olmayanlar ise sadece günlük kullandığım oturgaçlı götürgeçten ibaret.

“ELF, Daha Çocuk Yaşta Aklıma Başarı ve Güveni Aşıladı”

TotalEnergies Turkey Pazarlama’nın ikonik ELF markası ile yeni bir iş birliğine imza attınız. Süreçten bahseder misiniz? ELF’i tercih etmenizin sebebi nedir?

ELF markası beni bütün bu serüven içerisinde çok geçmişlere götüren bir marka. Belçika doğumlu olduğum için Avrupa ülkelerinde görüp tanıdığım ve yarış otomobillerinin üzerinde gördüğümde ilgimi çeken bir markaydı. Kendi ayaklarımın üzerinde durup ilk satın aldığım otomobil Renault Clio Sport’tu. Bugünlerde hala sahip olduğum ve restorasyonuna başladığım bu otomobili bundan 26 – 27  yıl önce dergilerde görüp aşık olmuştum. Çocukluğun da getirdiği bir ilgi ile sürekli yarış otomobillerini takip ederdim ve bir gün karşıma o çılgın araç çıkmıştı, ELF sponsorluğunda yarışan Renault Clio Maxi. O gün hayalini kurdum, belki ben de bir gün bu araçtan alırım, kim bilir belki bu aracımda ELF imzası olur diye… Daha çocuk yaşta bu marka yarışlar sayesinde aklıma başarı ve güveni aşıladı.

ELF markası ile yaptığınız iş birliği sonrası ilk proje olan “Soğuk Kapışma” için Çıldır Gölü’nde drift gösterisi gerçekleştirdiniz. Nasıl bir deneyimdi?

Hayaller gerçekleştirmek için kurulur. Ya kalkar adım atar gerçekleştirirsiniz ya da uzanır hayal kurmaya devam edersiniz. Yıllardır bu hayalimi gerçekleştirmek istiyordum ve bunun için çok adım attım. Ben bu adımları atarken YouTube üzerinde binlerce kişi çalışmalarıma ve hayallerime tanıklık etti. Ancak en büyük hedefim sadece buzdan bir pistte yarışmak değildi, insanlara ‘Hayallerinizin peşinden koşun’ mesajını aşılamaktı. Buza çıktığım için çok mutluydum ancak bir hayali gerçekleştirirken yanımda dünya markası ELF’i görmek beni hayata karşı bir kez daha güçlendirdi. Kuşkusuz; Türkiye’nin çok zor şartlarında, en aksiyon dolu otomobil içeriklerinden birini ortaya çıkarmayı başardık. Bu geleceğe atılan bir tohumdu.

Bu birliktelik kapsamında diğer projeleriniz neler olacak? Sizin bu noktada özel gerçekleştirmek istediğiniz bir proje var mı?

Projelerimiz zamanla daha kıymeti bilinir hale geliyor. Şu an ülke şartlarında biri neredeyse imkansız denecek kadar zor, diğeri ise sayısı çok az olan ama yine de başardığımız iki farklı otomobil restorasyon projesi olarak devam ediyorlar. Araçlarımızın bir tanesi %75 diğeri ise %50 oranında tamamlandı. %75 oranında tamamlanan Türkiye’de sadece 14 adet bulunan 1985 model Toyota Corolla aracımız bitmeye yakın üçüncü projemiz devreye girecek. O proje ise az önce belirttiğim, ELF sponsorluğunda yarışmış olan Renault Clio Williams aracının replika projesi.

Bu üç projenin ardından elbette sıra dışı araç restorasyon ve modifikasyonlarım devam edecek ancak ufukta bunlardan çok daha büyük bir projem var. Çoğu mühendislik fakültelerinin de dahil olduğu üniversite öğrencileri ile geliştirmeyi planladığım ancak gizlilik şartları gereği şu an açıklayamadığım bir başka AR-GE ve ÜR-GE gerektiren bir projenin sunum aşamasındayım.

“ELF, Beni Asla Yarı Yolda Bırakmadı!”

Bir drift pilotu olarak, “Bir tutkudur performans” söylemine sahip ELF markasının ürünlerini nasıl buluyorsunuz?

ELF, geçmişten bu yana dönem dönem kullandığım bir marka. Bir zamanlar tek otomobilim olan Renault Clio Sport’un tercih ettiği marka ve bana her daim güven verdi, asla yarı yolda bırakmadı. Bugün geldiğim noktada yarış pilotu olarak şunu eklemek isterim. Bir yarış pilotu yarış esnasında çok fazla alana konsantre olur. Bunlardan bir tanesi pilotun yarış çizgisi ve yarış stratejilerini düşünmesi. Bir diğeri ise bu stratejileri düşünürken fiziki kondisyonunu da koordine etmesi çünkü beden yorulunca diğer alandaki koordinasyonları etkiler. Ancak çok önemli bir durum daha var. Bütün bunlar olurken, yarış pilotu aynı zamanda motorun ve mekanik aksamın durumunu da takip eder, motorun sesini dinler. Bu noktada kullanılan yağ, modifiye parçaları ve ustaların işçiliği devreye girer. Eğer pilot bunlara güveniyorsa yarışta endişesi kalmaz ve diğer alanlara daha fazla enerji ayırabilir. Aracının yarı yolda kalma endişesi ortadan kalkar ve limitleri daha çok zorlayabilir. İşte ELF geçmişten günümüze kendini bu alanda kanıtlamış bir marka.

Bu konularıda İnceleyebilirsin