Ulyanovsk, Türk İşadamlarının Yatırımlarını Bekliyor

Rusya Federasyonu Ulyanovsk Bölgesi Stratejik Gelişim ve İnovasyon Bakanı Aleksandr Aleksandrorviç Smekalin “Kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceksiniz” derken; OİB Başkanı Orhan Sabuncu da “işadamlarımıza yeni ufuklar açıyoruz” şeklinde konuştu.

Özellikle son 10 yılda birçok uluslararası markanın yatırım yaptığı Rusya Federasyonu Ulyanovsk Bölgesi’nin Vali 1. Yardımcısı ve aynı zamanda Ulyanovsk Bölgesi Stratejik Gelişim ve İnovasyon Bakanı Aleksandr Aleksandrorviç Smekalin, Rusya’nın yatırıma en müsait bölgelerinden birisi olduğunu söylediği Ulyanovsk Bölgesi’nin avantajlarını Bursalı sanayicilere aktardı.

Türk ve Bursalı işadamlarını, Rusya’nın yatırıma en müsait bölgelerinden biri olduğunu söylediği Ulyanovsk Bölgesi’ne yatırıma davet eden Rusya Federasyonu Ulyanovsk Bölgesi’nin Vali 1. Yardımcısı ve aynı zamanda Ulyanovsk Bölgesi Stratejik Gelişim ve İnovasyon Bakanı Aleksandr Aleksandrorviç Smekalin, “Kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceksiniz” dedi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilen Ulyanovsk Bölgesi Bilgilendirme Toplantısına; Ulyanovsk Bölgesi’nden gelen heyetin yanı sıra, OİB Başkanı Orhan Sabuncu ile çok sayıda işadamı ve sanayici katıldı.

Fırsat doğuracak

Toplantının açılışında konuşan ve geçmişte birçok farklı bölgeye yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantılarında olduğu gibi Ulyanovsk Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı’nın da verimli sonuçlar doğuracağını söyleyen OİB Başkanı Orhan Sabuncu, “İkili ilişkilerimizin geliştiğini görmek ya da gelişmesine yönelik çabaların olduğunu görmek, bizleri mutlu ediyor. Bu etkinliğin sanayicilerimize ve işadamlarımıza yeni fırsatlar doğuracağından eminim” ifadelerini kullandı.

OİB’in ülkelerarası ilişkileri geliştirmede köprü vazifesi gördüğünü belirten Orhan Sabuncu, “Hiç şüphem yok ki; bu etkinlik amacına hizmet edecek ve yeni köprülerin kurulmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Türk firmaların tercih ettiği bölge

Orhan Sabuncu’nun ardından konuşan ve Ulyanovsk Bölgesi’nin avantajlarını Bursalı işadamları ve sanayicilerine aktaran Aleksandr Aleksandrorviç Smekalin ise Ulyanovsk Bölgesi’nin son 10 yıldaki ekonomik gelişmesinin stabil olduğunu söyledi. Smekalin, 10 yıllık istikrarlı ekonomik gelişmenin getirilerini son 5 yılda gördüklerini ifade etti. Smekalin, “Son yıllarda aralarında Türk firmalarının da bulunduğu birçok yatırımcı bölgemizi tercih ederek, kendilerine sağladığımız avantajlardan faydalandılar” şeklinde konuştu.

Ulyanovsk Bölgesi’ndeki kalifiye eleman sıkıntısının yaşanmayacağının altını çizen Smekalin, bölgede hâlihazırda 3 üniversitenin bulunduğunu ve bu üniversitelerin, gerek kalifiye kadroların sağlanmasına önemli katlılar sağladığını gerekse de araştırma ve geliştirme merkezi olarak da kullanılabildiğini dile getirdi.

Heyette bulunan Ulyanovsk Valiliği Dış İlişkiler Dairesi Müdürü İgor Vyaçeslavoviç Lukin ise bölgenin fiziki koşullarının sağladığı avantajlardan bahsetti. Ulyanovsk Bölgesi Bilgilendirme toplantısı katılımcıların sunumlarının ardından soru-cevap kısmı ile devam etti.

Bu konularıda İnceleyebilirsin