Tuzla Oto Sanayi Uygun Fiyata Süratli Hizmeti Vaat Ediyor

10 Blok ve 184 dükkandan oluşan Tuzla Oto Sanayi Sitesi, Tuzla ve civarına hizmet veriyor. Tuzla Aydıntepe Oto Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Soner Biber, aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası 54. Bölge Komite Başkanı olarak Motorlu Araçlar Tamir, Bakım ve İmalatı Komitesi yönetiminde yer alıyor. Site hakkında bilgi veren Soner Biber, yaşanan sıkıntılara değindi ve site yönetimi olarak geliştirdikleri çözümleri anlattı.

Sitenin yerleşim bölgesi içinde kalmış durumda olduğunu belirten Soner Biber, bu durumun başka sorunlar doğurduğunu belirtti ve şunları söyledi: “15 yaşında çırak olarak mesleğe başlayan bir gencimiz, askerliğini tamamlıyor. İşinde ustalaşıyor ve meslek tecrübesi de edinerek 30 yaşına geliyor. Kendi işini kurmak istediğinde ise yetiştiği sitede yer bulamıyor. Sokak aralarında bir yerde tamirhane açmak durumunda kalabiliyor. Belki ilerleyen dönemde bu sitenin Orhanlı’ya taşınması düşünülebilir. Böylece iş kollarının bir arada toplandığı daha planlı bir site kurabiliriz.”

Sitenin 15 yıllık geçmişi ile genç bir oluşum olduğunu hatırlatan Biber, sitenin müşterilerine sunduğu avantajlar hakkında şöyle konuştu:
“Site esnafı bakım ve tamiratta hızlı ve ekonomik çözümler sunuyor. Hatta bazı müşteriler kaskoyu bozmak durumunda kaldıklarında siteyi tercih ediyor. Böylece prim oranı da yükselmiyor. Yetkili servisler iş yükleri fazla olduğu için daha ileri tarihlerde araçları teslim edebiliyor. Örneğin iki parça boyası olan bir otomobil sahibi bu durumda beklemektense otomobilini sanayi sitesinde daha uygun fiyata boyatabiliyor ve daha az bekliyor.”

Sigorta kapsamındaki onarımlarda yaşadıkları sorunların esnafın iş hacmini daralttığını ifade eden Kooperatif Başkanı Biber, konuyu şöyle açıkladı:
“Sigorta eksperlerinin bağımsızlığının sağlanması gerekiyor. Bu konuda ortak bir havuz oluşturulması ve eksperlerin buradan atanması gerekiyor. Sigorta şirketinden bir daha dosya alamama kaygısı nedeniyle eksperlerin tercihi yetkili servislerden yana oluyor. Bizim esnafımız da aynı tamiratı aynı malzeme ile yapabiliyor. İşçilik bakımından da aynı işi yapabiliyor. Eksperler bizim esnafımıza geldiklerinde bu dosya alabilme kaygısıyla fiyatı düşürmek için pazarlık yapıyorlar. Yetkili servislerde pazarlık yapabildiklerini sanmıyorum. Sigorta eksperlerinin ortak havuzdan atanması ile daha bağımsız hareket edebileceklerini ve piyasanın daha çok hareketleneceğini düşünüyorum. Eğer sigorta eksperinden yana bir şüphe varsa son dosyaları incelenerek gereği yapılır. Bu sistemin uygulanmasıyla doğru ve dürüst şekilde çalışan esnaf da teşvik edilir ve iş hacmi artar.”

Sanayi Sitesinin tercih edilmesinde ustaların müşteriler ile kurdukları iletişimin önemli bir payı olduğunu söyleyen Soner Biber:
“Bazen müşterilerimiz bize ‘Otomobilimin garanti süresi bitince buraya geleceğim’ diyor. Ustalarımız ve müşterileri arasında böyle bir güven var. Bizim müşterilerimiz ustalarla birebir iletişim kuruyor ve dertlerini doğrudan anlatmayı tercih ediyor. Bu iletişimi yetkili servislerde bulamadıkları için ustalarımızı tercih ediyorlar” dedi.

Tuzla Aydıntepe Oto Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Soner Biber, site yönetimi olarak uygulamaya alacakları yeni projeler hakkında şunları söyledi:
“Tuzla Oto Sanayi Sitesi olarak gelecek dönemde yeni projeler devreye almayı düşünüyoruz. Bunun için ilk önce toplu satın alma konusunu gündeme alacağız. Her bir dükkanın tedarik ettiği temel malzemelerin siparişini ortak vererek, esnafımıza maliyet avantajı sağlamayı düşünüyoruz. 184 dükkanın ihtiyacını toplu bir şekilde satın alarak avantaj sağlayacağız. Örneğin motor yağını bir dükkanın ihtiyacı kadar alması ile bütün dükkanların ihtiyacını karşılayacak şekilde toptan satın almak arasında bir fark olacaktır. Biz de site yönetimi olarak üyelerimize böyle avantajlar sağlayacak çözümler geliştireceğiz.”

Bu konularıda İnceleyebilirsin