Türkiye’nin En Fazla İhracat Yapan 68. Şirketi Petlas

2013 yılında en çok ihracat yapan 73. firma olan Petlas, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2014 yılı raporuna göre beş basamak birden yükselerek 68’inci oldu.

Petlas, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan firmaları arasındaki yerini yükselterek korumaya devam ediyor. Dünyada yüzden fazla ülkeye lastik ihracatını sürdüren Petlas, bu sayıyı her geçen gün arttırarak daha fazla kişi ve ülkeye ulaşıyor.

Yurt dışı pazarına yaptığı satışlarla Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından belirlenen rakamlarda 2013 yılında 60.000 şirket arasından 73. olan Petlas, 2014 verilerinde bu rakamı 5 basamak birden yükselterek 61.000 firma arasında 68. sırada yer aldı ve başarısını perçinledi.

Türkiye’nin en fazla ihracat yapan şirketleri; Konya’da düzenlenen bir basın toplantısında, Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından aralık 2014 verilerine göre açıklandı. 2002 yılından bu yana düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük ihracatçılarının açıklandığı listede Petlas, bu yıl da ilk 100 firma arasındaki yerini korurken geçen yıl oranlarına göre satış tutarını %1.74’lük bir artışla 178.756.849,58 dolardan 181.870.194,84 dolara yükseltti. İhracat başarısını Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden almış olduğu sıralamayla taçlandıran Petlas, dünya pazarında daha fazla yer alarak hedeflerini daha da yükseğe taşımak için çalışmalarını da sürdürüyor.

Basın toplantısında yapılan açıklamaya göre; Türkiye’nin ihracatı 2013 yılının aralık ayına göre 2014’te aynı ayda yüzde 1,1 artışla 13 milyar 137 milyon dolar olarak belirtilirken, 2014 yılının tamamındaysa Türkiye’nin ihracatının yüzde 4 artışla 157 milyar 622 milyon dolara ulaştığı dile getirildi.

Elde edilen verilerin, analiz edilip gerek elektronik ortamda gerekse basılı olarak yurtiçinde ve yurtdışında ilgili kurum ve kuruluşlara ulaştırıldığı araştırma; paylaşılan bankalar ve fon yöneticileri, yurt dışındaki kanaat önderleri, fonlar ve yatırımcılar için akredite bir kaynak niteliği taşıyor. Araştırmada yer alan firmalara ise dış ticarette rekabet güçlerini arttırmada referans oluşturuyor.

Dünyada yaklaşık 100 ülkeye ürün satan, hem yurtiçi hem yurtdışında ürünleriyle büyük başarı kazanan Petlas, ihracat oranlarını bir önceki yıla göre arttırmasını ve Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 68’inci firması olmasını ise hedeflerinin bir sonucu olarak görüyor. Petlas, ilerleyen yıllar içinse çok daha üst sıraların hedeflendiğini ve bunun için gerekli çalışmaların şimdiden başladığını dile getiriyor.

Petlas İhracat Satış ve Pazarlama Müdürü Oğuz Ay, yaptığı açıklamada elde edilen bu başarıya; iç savaşlar nedeniyle küçülen Suriye, Irak, Libya ve Mısır pazarlarına rağmen ihracat oranlarının her geçen gün arttığı Avustralya, İran ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin büyük etkisi olduğunu belirtti.

Oğuz Ay; kamyon, otobüs, zirai ürün gruplarındaki yeni ürünlerin ve binek araç segmentindeki yeni desenlerin ihracatta pazar hacmini genişleterek dünya çapında büyümeye katkı sağladığına değindi. Oğuz Ay ayrıca “Bütün komşu ülkelerde zirai ürün segmentinde pazar lideriyiz. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Batı Avrupa, hem nitelik hem de adetsel bazda büyümeyi planladığımız yeni pazarlar” diyerek şirketin geleceğe yönelik hedeflerinden de bahsetti.

Bu konularıda İnceleyebilirsin