Turkcell’den Türkiye’de bir ilk: Akıllı Otomobil Platformu

Akıllı Otomobil Platformu, daha keyifli sürüş için Turkcell teknolojisini ve mobil iletişim altyapısını otomobil ile buluşturdu.

Türkiye’de bir ilk olan bu teknoloji sayesinde araç içindeki akıllı platform internete bağlanarak sürüşü daha keyifli hale getiriyor. Platform sayesinde araç, online trafik bilgisinden, en yakın otopark hizmetine, navigasyondan otomatik yol yardıma kadar birçok özel yeteneğe sahip oluyor.

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu ilk olarak farklı segmentlere hitap eden, her biri kendi hedef kitlesinde güçlü ve teknolojiye açık iki marka olan Subaru ve Volvo’da yer alacak. Subaru otomobillerde platform, Outback modelinde standart olarak, diğer modellerde ise opsiyonel olarak sunulacak.

Volvo, Turkcell Akıllı Otomobil Platformu’nu, donanım olarak satışını yaptığı Volvo Sensus Connected Touch sistemine 1 Ağustos’tan itibaren entegre edecek. Bu sayede Sensus Connected Touch özelliği olan tüm Volvo araçlarında platform kullanılabilecek.

Tüm Türkiye’de, trafik durum bilgisini kullanarak daha etkin navigasyon imkânı veren Turkcell Akıllı Otomobil Platformu, en yakındaki otopark, eczane ve akaryakıt istasyonlarını tespit etmeyi ve kolayca ulaşmayı, tek tuşla aramayı sağlıyor.

Araç arızası ya da lastik patlaması durumunda, adres tarif etmeden yol yardımı çağrılabiliyor. Platform içerisinde yer alan Garanti Bankası uygulaması üzerinden en yakın şube ve ATM’ler belirlenebiliyor, güncel piyasa bilgileri alınabiliyor. Platform, haber ve eğlence servisleriyle yolda geçirilen zamanı hem sürücü hem de yolcular açısından daha verimli hale getiriyor.

Zengin içerik yelpazesi ile sürücülere daha keyifli ve kolay bir sürüş sağlayan Akıllı Otomobil Platformu, Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ve Turkcell Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında tanıtıldı.

M2M’de yine bir ilke imza atıyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Turkcell’in M2M’de Türkiye lideri olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

Bugün Türkiye’deki her 3 M2M sim kartından yaklaşık 2’si Turkcell’li. Türkiye’de M2M’de (makineler arası iletişim) ilkleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Daha önce ilk M2M platformunu hayata geçirerek makineler arası iletişime özel sim kartı lanse etmiştik. Yakın zamanda da Türkiye’nin M2M çözümlerine özel ilk çağrı merkezini hayata geçirdik. M2M konusundaki bilgi deneyimi ve tecrübemizi daima insana fayda sağlayacak ve hayatı kolaylaştıracak çözümlere dönüştürmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bugün tanıttığımız ve yine Türkiye’de bir ilk olan Akıllı Otomobil Platformu da otomotiv dünyasını değiştiren, sürücüleri eko sistemin bir parçası haline getiren bir teknoloji olma özelliğine sahip.”

Türkiye için çok önemli bir vizyonu hayata geçirdik”

Turkcell’in yeni lanse ettiği Akıllı Otomobil Platformu’nu tanıtan Turkcell Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş ise Akıllı Otomobil Platformu’nun mobil teknolojilerin geldiği son noktayı göstermesi açısından güzel bir örnek olduğu belirterek, “Bugün teknolojinin geldiği noktada nesnelerin interneti kavramı hayatımızın hemen her alanına girmiş bulunuyor. Eskiden iletişim ağına sadece telefon ve bilgisayarlar bağlanırken bugün nesnelerin bile birbirleriyle haberleşebildiğini görüyoruz. Bunun en güzel örneği de otomobillerin birbirlerine bağlanması. Turkcell olarak böylesine önemli bir konuda global bakış açısıyla yola çıktık. Aynı zamanda ülkemizin gerçeklerini ve insanımızın beklentilerini de işimize dâhil ederek ortaya özgün bir ürün çıkardık.

Sistem, Turkcell GSM şebekesi üzerinden veri alıp göndererek sürücünün ihtiyaç duyduğu içeriği araca taşıyor. Platformun sağladığı imkânlar, bilgi, eğlence ve yol yardımı olmak üzere üç ana başlıkta toplanıyor.

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin