Türk Otomotiv Tedarik Sanayi Katma Değer Yaratmada Lider

Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği üyelerinin otomotiv endüstrisine katma değer sağlayacak nitelikli ürünler kazandırmak için Ar-Ge’ye ciddi yatırımlar yaptığına dikkat çeken TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, “Ülke ihracatına baktığımızda kilogram bazında tüm sektörlerdeki ihracat ortalaması yaklaşık 1,6 dolar seviyelerinde. Türk Otomotiv Tedarik Sanayinin ihracattaki kilogram ortalaması ise yaklaşık 6 dolar seviyelerinde. Bu rakam sektörümüzün ülke ekonomimize sağladığı katma değerin en önemli kanıtı” diye konuştu.

TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, “Ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan tedarik sanayisi, tüm sektörler arasında katma değer yaratma konusunda oldukça başarılı ve yükselen bir değer olmaya devam edecek ” dedi.

Otomotiv sektörünün öncü sivil toplum kuruluşu Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu ve üst düzey yöneticileri İstanbul Avangarde Hotel’de düzenlenen sohbet toplantısında basın mensuplarıyla bir kez daha buluştu. Toplantıda hazır bulunan Dudaroğlu, gazetecilerin sektördeki güncel ihracat durumuna ve ekonomiye ilişkin sorularını da yanıtladı.

TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, 2014 yılında ihracat kilogram fiyatının 6 dolar seviyelerinde olduğunu belirtirken, 2015’in ilk çeyreğinde yaklaşık olarak bu rakamın korunduğunu ve gidişatın bu yönde olması halinde otomotiv tedarik sanayisi olarak ihracat hedeflerine ulaşmanın mümkün olabileceğini dile getirdi.

Otomotiv Sanayisinin toplam ihracatının yüzde 40’ını elinde bulunduran Tedarik Sanayinin 2014 yılında 9,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirten Dudaroğlu, 2015’in ilk 5 ayında bu rakamın 3,4 milyar dolar seviyesine geldiğini belirtti.

TAYSAD üyeleri Ar-Ge Merkezi rekoruna koşuyor!
Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği üyelerinin Otomotiv endüstrisine katma değer sağlayacak nitelikli ürünler kazandırmak amacıyla Ar-Ge merkezlerine ciddi yatırımlar yaptığını belirten Mehmet Dudaroğlu, “Ülke çapındaki tüm sektörlerde şu an toplamda 187 Ar-Ge Merkezi bulunuyor. Bu merkezlerden 66’sı Otomotiv Sanayisine, 56’sı ise Tedarik Sanayisine ait. Tedarik Sanayisinin elinde bulundurduğu 56 merkezden 53’ü ise TAYSAD üyesi firmalardan oluşuyor. Bu firmalarda yapılmakta olan Ar-Ge çalışmaları sektörün gelişimine ivme kazandıracaktır. Amacımız, Ar-Ge Merkezi sayısını çok daha yukarılara taşımak ve yetkinliklerini artırarak hizmet ihraç eder noktaya taşımak” diye konuştu.

Özel sektör kuruluşlarının, araştırma ve teknoloji geliştirme konusunda rekabetçi bir yapıya ulaşmalarına katkı sağlamak amacı ile çalışmalarını sürdüren Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nın (TEYDEB) bugüne kadar 13 bin 341 projeye destek verdiğini aktaran Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Dudaroğlu, 1995 yılından günümüze kadar TEYDEB’e sunulmuş olan 784 TAYSAD üyesinin projesinin desteklendiğini de sözlerine ekledi. Dudaroğlu aynı dönemde ana sanayi firmalarının desteklenen proje sayısının da 200 olduğunu ifade etti.

İSO 500’ün 2015 listesine TAYSAD damgasını vurdu!
Yarım asra yakın bir geçmişi olan ve Türk ekonomisinin mihenk taşı niteliğindeki kuruluşları belirleyen İSO 500 listesi açıklandı. Listede, otomotiv sektörünün öncü sivil toplum kuruluşu Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD)’ın da 49 üyesi yer aldı. TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, “Kuruluşların kendi üretmiş olduğu ürünlerden yaptığı satışların baz alınarak belirlendiği İSO 500 listesi, sanayi sektörünün adeta röntgeni niteliğindedir. Dolayısıyla böylesi önemli bir listede 49 üye kuruluşumuzun yer alması, Türk ekonomisine ciddi bir katma değer sağladıklarının en önemli göstergesidir” dedi.

BMW, Türk otomotiv tedarik sanayi ile işbirliğini artırmayı hedefliyor!
23 TAYSAD üyesi, Almanya’nın Münih kentinde bulunan BMW firması genel merkezini ziyaret ederek ikili görüşmelerde bulunacak. 2 gün sürecek temaslarda yetkinliklerini tanıtacak olan firmalar, BMW satın alma ağına ve yeni projelerine de dahil olacak adımları atacaklar.

29 – 30 Temmuz 2015 tarihlerinde TAYSAD’ın üyeleri ile birlikte gerçekleştireceği ‘Tedarikçi Günü’, 5 yıl önce gerçekleştirilen ziyaretin geliştirilmesine de imkan sağlayacak. TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, BMW’ye ile gerçekleşecek temasların, Türk tedarik sanayinin Ar-Ge, inovasyon ve üretim yetkinliklerinin tanıtılmasına olanak sağlayacağı, bunun da BMW ile oluşturulan işbirliği için etkili bir adım olacağını belirtti.

Bu konularıda İnceleyebilirsin