Türk İnsanı İmitasyon Otomotiv Parçalarına Güvenmiyor

Honeywell’in Türkiye’de ‘taklit ürün kullanımı’ ile ilgili araştırması ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırmaya katılanların yüzde 74’ü otomotiv dışında taklit ürün aldığını belirtirken; yalnızca yüzde 18’i imitasyon otomobil parçalarına güven duyduğunu ifade ediyor.

Honeywell, ucuz diye alınan taklit ürünlerin uzun vadede düşük motor performansı, yüksek yakıt gideri ve kaza gibi sonuçlara neden olduğu gerekçesiyle tüketicileri uyarıyor.

Otomotiv turboşarj üreticisi Honeywell (NYSE: HON) Turbo Technologies ile Ipsos araştırma şirketinin yaptığı, ‘Türkiye’de imitasyon ürün kullanımı’ ile ilgili anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Türkiye’deki her 5 tüketiciden 4’ü saat, aksesuar, güneş gözlüğü, çanta gibi ürünlerin ucuz taklitlerini rahatlıkla bulabildiklerini belirtiyor. İş otomotive geldiğinde ise tüketici güvenliğe her şeyden daha fazla değer veriyor. Honeywell’in araştırmasına göre, ülkemizde tüketiciler dikkat çekmek için farklı kategorilerde düşük fiyatlı taklit ürünlerin cazibesine kapılmalarına rağmen, kişisel güvenlik konusunda karar alırken çok daha seçici davranıyor.

Araştırmadan çıkan temel bulgular şöyle:

Güneş gözlükleri, saatler, aksesuarlar ve ayakkabılar: Bu kategoriler taklitleri en çok tercih edilen ürünler olarak öne çıkıyor. Anketi cevaplayanların yüzde 74’ü kendilerinin veya tanıdıklarının bilerek ucuz taklit, kopya veya imitasyon aldıklarını kabul ediyor.

Ankete katılanların yalnızca yüzde 13’ü, sahte bir otomobil veya motor yedek parçası aldığını belirtiyor ve bu durum, iş kişisel güvenliğe geldiğinde, Türk tüketicilerin aslında orijinal bir ürüne yatırım yapmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Araştırma, otomobilleri ile hobi olarak ilgilenmeyi seven Türk erkeklerinin bile, oto sanayi sitelerine veya yetkisiz servislere kolay kolay güvenmediğini gösteriyor.

Güvenilir yedek parçaya olan ihtiyaç sektör rakamlarına da yansıyor. Araştırma 2013 yılında Türkiye’de satılan yeni arabaların yüzde 77’sinde turbo motorların olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu oran 2014’ün ilk çeyreğinde yüzde 67’lik turbo dizel satışlarının da etkisiyle yüzde 82’ye ulaşmış durumda. Honeywell dünya genelindeki turboşarj kullanımının 2018’e kadar yüzde 7’lik bir büyümeyle yüzde 38’e ulaşacağını öngörüyor.

Honeywell Turbo Technologies’in Bağımsız Satış Sonrası Piyasası Global Yöneticisi Clement de Valon, “Ucuz taklit parçaları satın almak ilk başta maliyet açısından daha karlı gibi görünse de, pek çok durumda bu tasarruf kısa süreli oluyor. Tüketicinin daha düşük kalitede, taklit parçalar satın alarak girdiği risk, sürüp giden tamirlere, yakıt ekonomisi kaybına ve en önemlisi de kazalara yol açabilecek güvenlik sorunlarına neden olabiliyor. Tüm bu faktörler müşteriye olan maliyetin önemli miktarda artmasına yol açıyor, ancak ilk adımda orijinal bir parçaya gerekli yatırımı yapmak daha fazla tasarruf edilmesini sağlıyor” diye konuştu.

 

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin