TRW’den Çevre Dostu Fren Balatası: DTEC

Otomotiv sektöründe ürettiği güvenlik ile ilişkili ürünler ile dikkat çeken TRW, yüzde 45 daha az toz üreten ve performanstan ödün vermeyen, çevre dostu fren balatası serisi DTEC’i Avrupa pazarına Automechanika’da tanıttı.

Otomotiv yedek parça sektöründe güvenlik ile ilişkili fren sistemi parçaları, direksiyon ve süspansiyon sistemleri parçaları üreten TRW, bu yıl Frankfurt’ta gerçekleştirilen Automechanika Fuarı’nda DTEC fren balatalarını tanıttı.

“Yüksek Performans Teknolojisi” olarak bilinen DTEC, yüksek performansın yanı sıra yüzde 45 daha az toz üreterek, göze hitap eden bir fren balatası olarak öne çıkıyor. Otomotiv güvenliğinin önde gelen uzmanı tarafından üretilen DTEC, performanstan taviz vermeden jantların çok daha temiz kalmasını sağlıyor.

TRW çalışanları tarafından özel bir balata hamuru kullanılarak üretilen DTEC fren balataları, sektör standartlarını yakalamak üzere zorlu testlere tabi tutuldu. TRW’nin Fren Sistemleri Ürün Grubu Müdürü Richard Adgey, gerçek bir yenilik olarak nitelediği ürün hakkında “Sürücüler eskiden, metal içerikli sürtünme malzemelerinin sunduğu yüksek performans ile seramik formülasyonların sunduğu düşük toz arasında seçim yapmak zorundaydı. DTEC ise her ikisini birden sunarak bu durumu ortadan kaldırıyor. Fren dünyasında gerçek bir yenilik olan bu teknoloji, dünyada sürtünme malzemeleri konusunda devrim yaratacak” dedi.

Araç güvenlik sistemleri üretimi yapan TRW’nin ürünler gamında; fren sistemleri, direksiyon, süspansiyon sistemleri, emniyet kemeri, hava yastığı gibi güvenlik odaklı ürünler yer alıyor. Kırmızı TRW şimiyle göze hitap eden bir tasarıma sahip olan ve TRW’nin çevreci ‘Yeşil Düşünce’ felsefesine paralel olarak üretilen ilk ürün gamı, yüksek performanslı araçlara yönelik belirli sayıda referanstan oluşacak. TRW’nin dünya pazarlarına en güvenli ve uygun fiyatlı parçaları sunma hedefi doğrultusunda, 2015 itibariyle şirketin en çok ilgi gören 150 hareketli referansının DTEC formülasyonuyla üretilmesi ve bu sayede Avrupa araç parkının yüzde 75’inin kapsanması planlanıyor.

Fren, ön takım parçalan ve sistemlerinden oluşan Köşe Modülü’nün lider küresel tedarikçisi olarak otomotiv güvenliğinden kesinlikle taviz verilmemesi gerektiğine inandıklarını söyleyen Adgey, “Uzun süredir bu formülasyon üzerine çalışan dünya çapında uzman mühendislerimiz, bir yandan en yüksek performans ve en güvenli sürüş deneyimini sunmanın yanında titiz sürücülerin ihtiyaçlarını da karşılayan bir fren balatası geliştirdiler” dedi.

Yeni ürünlerin geliştirilmesinde çok önemli bir nokta ise aktif Ar-Ge çalışmaları olduğunu söyleyen TRW Automotive Aftermarket Pazarlama ve Mühendislik Direktörü Neil Fryer, “20 sene önce el freni sistemi frenlere ulaşan bir parça kablo yardımı ile yönetilen mekanik bir sistemdi. Bugün elektronik sistemle yönetilen el frenleri var. Fren sistemin temel fonksiyonu yolda giden aracı durdurmak. Fakat ESP ve ABS sistemleri ile entegre edilmiş olması dolayısıyla günümüzde kompleks bir ürün haline geliyor. Otomotiv aftermarkette elektroniğin önemi giderek daha da artıyor” dedi.

Otomotiv aftermarkette elektronik içerikli parçaların öneminin giderek arttığına vurgu yapan Neil Fryer, “Tamirhanelerin bu elektronik parçalarla uyumlu çalışabilmesinden emin olmalıyız. Aftermarkette üretim yaptığımız her alanda lider olmayı hedefliyoruz. Bizim işimiz tabii ki ürünle ilgili. Fren sistemlerini, kontrol kollarını müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurarak doğru kalitede üretmek durumundayız. İşin yüzde 50’si de bizi farklı kılan servis hizmetleriyle ilgili. Herkes fren sistemleri üretebilir fakat bizi farklı kılan servis, danışma, lojistik hizmetlerimiz” diyerek ayrıca servis hizmetlerinin önemine vurgu yaptı.

Bu konularıda İnceleyebilirsin