TOBFED ile Kadınlar Otomotiv Sektöründe Mucizeler Yaratıyor

Türkiye Araç Satış Sonrası Hizmetler Federasyonu (TOBFED) liderliğinde 3 yıldır Automechanika fuarı kapsamında düzenlenen ve oldukça ilgi gören “Ustalar Yarışıyor”, kadın istihdamına katkı sağlamak ve Kadınların Otomotiv sektöründeki varlıklarına katkı sağlamak amacıyla "Kadın Ustalar Yarışıyor" olarak yoluna devam ediyor. 23–26 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Automechanika Istanbul’da Türkiye’de ilk defa Kadın Ustalar yarıştı.

Tüm dünyadan binlerce otomotiv endüstrisi profesyonelinin ziyaret ettiği Automechanika Istanbul 2024 fuarında TOBFED’in katkılarıyla hazırlanan “Kadın Ustalar Yarışıyor” etkinliğinde otomobil bakım profesyonelleri, hünerlerini sergileyip birbirleriyle kıyasıya yarıştı.

Kadın Ustalar hünerlerini sergiledi

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen kadın ustalar; cam filmi, Folyo PPF kaplama, lastik balata değişimi, car care kaplama ve göçük onarım etapları yapıldı. Her etabın birincisi kadın ustalara tam cumhuriyet altını hediye edildi.

“İşin cinsiyeti olmaz, ustası olur”

TOBFED ve kadın ustalar iş birliği ile yenilenen etkinlikte kadınlar, erkek mesleği olarak tanınan cam filmi uygulamaları, folyo kaplama, lastik ve balata değişimi alanlarındaki becerileriyle hünerlerini sergileyecek ve düzenlenecek rallinin birincisi şampiyonluk kupasının yanı sıra birçok değerli ödülün sahibi oldu.

TOBFED, kadın istihdamını teşvik edecek uygulamalara yer verecek

Yarışmadan sonra açıklamalarda bulunan TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş “Birçok alanda yetenekli kadınlarımızı görüyoruz, burada da bizim aramızda prensesleri görüyoruz ön sırada. Her birinde ayrı maharet var. Dolayısıyla aslında kadınlarımızın çok kısa sürede adı olacağı öğreneceği meslekler var. Lastik bakım, periyodik bakım, boyasız kaplama, cam filmi, oto kuaför gibi bir sürü alan var. Tabii bu alanların hepsinde kadınlarımızı görmeyi çok arzu ediyoruz. Ekonomi açısından da baktığınızda milyonlarca yetenekli potansiyel kadınımız var. Kadınlarımızın otomotiv sektöründe var olması, ekonominin canlanması, sektörün ayaklanması, işlerin gelişmesi demek. Malumunuz elektrikli araç geldi. Bir sürü şey değişiyor, değişmeye devam edecek. Buralarda da kadınlarımızın çok rahat bu meslek yapabileceğini biliyoruz. Bunu öğretmek lazım. Bu anlamda TOBFED üstüne düşeni yapıyor ve yapmaya devam edecek. Hep beraber geliştirip yaygınlaştırmak ve her gittiğimiz lokasyonda hizmet aldığımız noktalarda kadınlarımızı görmeyi arzu ediyoruz” dedi.

Türkiye Araç Satış Sonrası Hizmetler Federasyonu (TOBFED) Başkanı Serkan Bakırtaş, fuarda gerçekleştirdikleri etkinlikler hakkında şunları söyledi:

“Sektör temsilcileri, son gelişmeleri paylaşması ve barındırdığı fırsatlar nedeniyle Automechanika Istanbul fuarına büyük ilgi gösterdi. Birçok etkinliğe yer verdiğimiz TOBFED standında, federasyonun faaliyetleri hakkında bilgi verip, sektöre ilişkin güncel bilgiler paylaştık. Yanı sıra geçmiş fuarlarda yaptığımız ve bu yıl 3.cüsü düzenlediğimiz ‘TOBFED Ustalar Yarışıyor‘ yarışmasının formatında değişiklik yaparak, bu yıl bu yarışmayı “Kadın Ustalar Yarışıyor” adı ile gerçekleştirdik. Formatı yenilememizin amacı kadın istihdamını teşvik etmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini konusunda farkındalık yaratmak ve kadınların iş kurmasını teşvik etmek. Ayrıca, düzenlediğimiz konferans ve seminerlerde TOBFED üyeleri sektör uzmanlarının yanında konuşmacı olarak yer alacak ve ziyaretçilere sektördeki gelişmeler hakkında bilgi verdi”

Bu konularıda İnceleyebilirsin