Tayvan’ın Kusursuz Otomotiv Teknolojileri İstanbul’da

7 Nisan’da Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde başlayan Türkiye’nin en büyük otomotiv yan sanayi fuarı Automechanika İstanbul 2016’da Tayvan’ın lider markaları Türk otomotiv sanayi ile buluştu.

Ziyaretçiler, 7. Hall B-145’te yer alan ‘Taiwan Excellence Pavilyonu’nda’, Tayvan Ekonomi Bakanlığından ödül almış 11 markanın ürünlerini tanıma fırsatı buldu. Tayvan Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği, Tayvan Dış Ticaret Barosu’nun organize ettiği ve Tayvan Dış Ticaret Gelişim Konseyi’nin (TAITRA) yürüttüğü ‘Taiwan Excellence Pavilyonu’ fuar katılımcılarını ve ziyaretçilerini son teknolojili ürünlerle karşıladı.

Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Ankara Ekonomi Bölümü Direktörü Mr. Juan-Pai Fan açılış konuşmasını yaptı. Tayvan ile Türkiye arasında gelişen ticari ilişkilerden son derece memnun olduğunu dile getiren Fan, Automechanika İstanbul 2016’da yer almanın, bu sektörde iş yapacaklar için önemini vurguladı. Katılımcılara Tayvan otomotiv endüstrisi ile ilgili bir projeksiyon çizen Juan-Pai Fan, Tayvan’ın, Türkiye pazarına verdiği önemi dile getirdi. Bloomberg’in ‘En Yenilikçi Ülkeler 2014’ araştırmasından alıntılar yapan Fan,’’Tayvan dünyanın en yenilikçi 10 ülkesi arasında yer almayı başarırken, yüksek teknolojili üretim yapan markaların yoğunluğu açısından da dünyada 2.sıraya yerleşmiştir. Bu özelliğiyle Tayvan global otomotiv yan sanayi pazarında vazgeçilmez bir yere sahiptir’’ dedi.

Çok önemli ticari hacim rakamlarına dikkat çeken Fan, ’’Tayvan Ulaşım Araçları Üreticileri Derneği’nin istatistiklerine göre, Tayvan’ın 2015 yılında otomobil bileşenleri sanayisindeki toplam üretimi 2014 yılına kıyasla yaklaşık %3.3 oranında artarak 6,7 milyar dolara ulaşmıştır.  Türkiye ve Tayvan arasındaki güçlenen bağlar geçen yıl Türkiye’ye olan  ihracata 1,5 milyar dolar katkıda bulunmuştur. İhracat genel olarak makine, elektronik, elektrikli cihazlar ve aletler, tekstil, ana metal, plastik ve kauçuk alanlarında gerçekleşmiştir. Geçen yıl Türkiye’ye oto parça ihracatı neredeyse 64 milyon dolara ulaşmıştır. Böylelikle Türkiye’nin ithalat yaptığı ülkeler arasında 18.

Ülke konumuna yükselmiştir.’’ diyerek ticari ilişkilerin 2106’da daha da gelişmesini umduğunu sözlerine ekledi. Çin, Japonya ve Amerika üçgeninin tam ortasında bulunan Tayvan’ın,  Batı ile Asya arasındaki ticari köprü niteliği sayesinde farklı iş kültürlerinden beslenerek  her geçen gün bilgi birikimini artırdığını söyleyen Fan, bu sayede Tayvan’ın stratejik bir ticari ortak olduğuyla sözlerini tamamladı.

Fuardaki standa ek olarak Tayvan’ın yedek parça sektöründeki lider sesi Depo, Kenda, E-lead ve Transcend Information‘ın ürünleri ile ilgili detaylı bilgiler verildi. Tayvan’ın ürünleri Automechanika İstanbul 2016’ya damga vurdu.

Depo Auto Parts adına sunum yapan İlkerler Otomotiv Satın Alma ve İş Geliştirme Müdürü Mete Ethem Doğan, ‘Dünyanın Lider Oto Farları; Mükemmel Aydınlatma, Kusursuz Güvenlik’ sloganıyla Depo firması ve aydınlatma ürünleriyle ilgili bilgiler verdi. Dünyanın lider otomotiv aftermarket markası Depo Auto Parts’ın yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı yeni ürünleri katılımcıların beğenisini toplarken, özellikle piyasaya yeni sürülen ön farlar dikkat çekti.

İkinci marka sunumu aşamasında Kenda Lastikleri görücüye çıktı. Köprülas Otomotiv Genel Müdürü Mustafa Pekgöz’ün yaptığı ‘Lastiklerde Sürdürülebilir Teknoloji’ sunumunda Kenda Lastikleri’nin yüksek performans ürünü KR32 hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.  Düşük yakıt ekonomisi ve çevreci özellikleri ile KR32 sürüş performansına etkisi ve tutuşa faydası ile öne çıktı. Her çeşit zeminde güvenli sürüş yeteneği sağlayan Taiwan Excellence ödüllü KR50 de oldukça başarısı ile öne çıktı.

Navigasyon ve araç içi aksesuarlarının lider markası E-Lead Electronics Satış Müdürü Allen Chang yaptığı sunumda, donanım, yazılım ve aplikasyonları bir araya getiren dünyanın ilk  Smart HUD2 (Head-Up-Display) ürünlerini öne çıkardı.  Yüksek çözünürlük özellikleri,11 inç ekranı ile sürücüye açık bir görüş sağlayan inovatif araç içi ekipmanlarıyla E-Lead Electronics katılımcılara yeni perspektifler sundu.

Basın toplantısındaki son sunum Transcend Information’ındı. Empa Elektronik Saha Uygulama Mühendisi Onur Acar’ın yaptığı sunumun konusu ‘Otomotiv elektroniği için Transcend araç içi video kaydedici ve endüstriyel hafıza kartı ürünleri’ olurken, sürüş ve yol güvenliği  konusunda en ideal çözümleri sunan Drive-Pro 520’nın hem kalitesi hem de yenilikçi çözümleri vurgulandı. Sürücü ve yolcuya sürüş güvenliği konusunda en mükemmel korumayı sağlayan çift lensli video kaydedici Drive-Pro 520 ürünü tanıtıldı.

Bu konularıda İnceleyebilirsin