TAYSAD Global Tedarikçi Olma Hedefine Yürüyor

Son 10 yılda, 19 üyelerinin 22 ayrı ülkede 47 adet yatırım gerçekleştiren TAYSAD; Türkiye genelinde faaliyet gösteren toplam 147 Ar-Ge merkezinden 46 tanesini kuran üyeleriyle otomotiv sektörünün gücünü yansıtıyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı organizasyonuyla yapılan Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde, TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, kurum olarak sektörün rekabet gücünün artırılması için Ar-Ge faaliyetlerini öncelikli planlamalarına aldıklarını söyledi.

2023 vizyonu doğrultusunda, otomotiv sektöründe global tedarikçi olma hedefini ortaya koyan Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Ar-Ge merkezlerinin teknoloji seviyelerinin artırılmasını istedi.

TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, TAYSAD’ın “Ar-Ge ile Küresel’e” sloganı ile yola çıkmış olan bir kurum olduğunu ifade ederek “Doğal olarak bu durum da TAYSAD’a ayrı bir sorumluluk yüklüyor” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Ar Ge Merkezleri Zirvesi’ne birçok sektörden temsilciler katılarak faaliyetleri hakkında bilgiler paylaştı. Otomotiv endüstrisi adına söz alan Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, kurum olarak sektörün rekabet gücünün artırılması için Ar-Ge faaliyetlerini öncelikli planlamalarına aldıklarını söyledi.

“Ar-Ge ile Küresel’e sloganı ile yola çıkmış olan bir kurumuz. Doğal olarak bu durum da TAYSAD’a ayrı bir sorumluluk yüklüyor” diye konuşan Baybalı, Türkiye genelinde faaliyet gösteren toplam 147 Ar-Ge merkezinden 46 tanesinin TAYSAD üyesi olduğunu hatırlattı.

“TAYSAD olarak amacımız, sektörümüzün marka değerini öne çıkararak tedarikçilerimiz arasından da küresel markaların çıkmasına ve Otomotiv Tedarik Sanayi’nin marka değeri yüksek, katma değeri yüksek, rekabet gücü yüksek öncü bir sektör olmasına destek olmaktadır” diye konuşan Baybalı, Ar-Ge merkezlerinin teknolojilerinin artırılmasını ve merkezlerin etkinliğinin müşteri ve pazarı genişleterek büyümesini istedi.

Rusya’dan Meksika’ya Türk yatırımı

Özellikle geçerli performans kriterleri oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Baybalı, TAYSAD olarak yurtiçinde ve yurtdışında üniversite ve otomotiv endüstrileriyle işbirliklerine devam ettiklerini ve ana sanayi ile işbirliğinin artırılmasına önem verdiklerini açıkladı. Baybalı, TAYSAD olarak son 10 yılda, 19 üyelerinin 22 ayrı ülkede 47 adet yatırım gerçekleştirdiğini söyleyerek “Rusya, Meksika ve Brezilya’da giderek artan motorlu taşıt üretimleri, bu ülkeleri önemli bir cazibe merkezi haline getirmektedir. Üyelerimiz bu ülkelere yatırımda bulunarak küresel tedarikçi olma yolunda ilerliyorlar. 2013 yılı içinde bu bağlamda TAYSAD Çin Temsilciliği’nin açılması için çalışmalarımız sürmektedir. 2014’de yapılacak çalışmalar ile birlikte ABD Temsilciliğimizi de faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Meksika, Rusya ve Brezilya’daki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

“Ar-Ge’de performans kriteri olmalı”

Süheyl Baybalı, Ar-Ge konusunda yapılan çalıştaylarda, öne çıkan talepleri şöyle sıraladı:

– Üretilen bilgilerin gizliliği sağlanmalıdır ve bu bilgiler Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişimi için kullanılmalıdır.

– Yönetmelikten kaynaklanan sıkıntılar değerlendirilmeli ve değişiklikler yapılmalıdır.

– En önemlisi ise Ar-Ge Merkezleri KOBI seviyesinde yaygınlaştırılmalıdır.

Bu konularıda İnceleyebilirsin