Suzuki, Avrupa’da 2050 Yılında Karbon Nötr Olacak!

Dünyanın en köklü otomobil markalarından biri olan Suzuki Motor Corporation, 2030 mali yılı için büyüme stratejisini açıkladı. Suzuki, müşteri odaklı yaklaşımla “Değer Yaratan Ürünler” sunma mottosu ve “Yalın Yönetim” üretim ilkesi ile faaliyet göstererek “2030 mali yılı” için benzersiz bir “Büyüme Stratejisi” izleyecek. Bununla birlikte Japon üretici, her hükümetin belirlediği tarih doğrultusunda, Japonya ve Avrupa’da 2050’ye kadar, Hindistan’da ise 2070’e kadar karbon nötr olmayı hedefliyor.

Suzuki, Avrupa’da 2050 Yılında Karbon Nötr Olacak!

Japon otomobil üreticisi Suzuki, 2030 mali yılı için “Büyüme Stratejisi”ni açıkladı. Suzuki, 2030 mali yılı için karbon nötr bir toplumun gerçekleştirilmesi için çok önemli planları hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bununla birlikte Suzuki, Hindistan, ASEAN ve Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümesine katkıda bulunurken ana faaliyet bölgeleri olan Japonya, Hindistan ve Avrupa faaliyetlerine devam edecek. Şirket, müşteri odaklı ürün ve hizmetler geliştirmek, faaliyet gösterdiği ülke ve bölgelerle birlikte büyümek için Suzuki’ye özgü çözümler yaratmaya odaklanacak.

Karbon nötr hedefi

Suzuki, her hükümetin belirlediği tarih doğrultusunda, Japonya ve Avrupa’da 2050’ye kadar ve Hindistan’da 2070’e kadar karbon nötr olmayı hedefliyor. Şirket, müşterilerinin seçeneklerini genişletme ve her bölgenin ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve hizmetler sunma yaklaşımıyla, her bölge için karbon nötr hedeflerine ulaşmak için çaba göstermeye devam edecek.

Suzuki Motor Corporation

6 farklı kompakt SUV yollara çıkacak

Suzuki, 2023 mali yılı ile Japonya’dan başlayarak ticari mini %100 elektrikli araç modelleri pazara sunacak ve 2030 mali yılına kadar 6 farklı kompakt SUV ile mini araç tanıtmayı planlıyor. Ayrıca mini ve kompakt araçlar için yeni hibrit araçlar geliştirecek ve bunları %100 elektrikli araçlar ile birleştirerek müşterilerine zengin bir çeşitlilik sunacak.

Suzuki, Avrupa’da, 2024 mali yılında %100 elektrikli araçlar sunacak, 2030 mali yılına kadar pazara 5 model daha sunarak SUV ve B segment ürün gamını genişletecek. Suzuki ayrıca her bir Avrupa ülkesinin çevresel düzenlemelerine ve müşteri gereksinimlerine esnek bir şekilde yanıt verecek. Hindistan’da, Auto Expo 2023’te açıkladığı %100 elektrikli SUV modelini 2024 mali yılında tanıtacak ve 2030 mali yılına kadar 6 model pazara sunacak. Suzuki, kapsamlı ürün ve hizmet yelpazesi sağlamak üzere, sadece %100 elektrikli araçlar sunmakla kalmayacak, aynı zamanda CNG, biyogaz ve etanol karışımı yakıt kullanan karbon nötr içten yanmalı motorlu araçlar da sunacak.

Motosikletlerin popülaritesi artmaya devam edecek

Suzuki, işe gidip gelme, okul veya alışveriş gibi günlük ulaşıma yönelik küçük ve orta boy motosikletler için, 2024 mali yılında bir %100 elektrikli araç sunacak. 2030 mali yılına kadar %100 elektrikli 8 yeni modeli daha pazara sunarak, elektrikli motosikletlerin ürün gamından %25 pay almasını planlıyor. Şirket ayrıca eğlence amaçlı büyük motosikletler için karbon nötr yakıtları kullanmayı düşünüyor.”

Dıştan takma motorlar için hedef karbon nötr

 Suzuki, küçük güçlerdeki dıştan takma motorlar için, 2024 mali yılında ilk %100 elektrikli modelini pazara sunacak. 2030 mali yılına kadar ise %5’i elektrikli modellerden oluşan pazara, 5 yeni model sunmayı hedefliyor. Marka ayrıca daha büyük güçlerdeki dıştan takma motorlar için ise  karbon nötr yakıtları kullanmayı planlıyor.

Yeni nesil elektrikli ulaşım

Suzuki, üst seviye elektrikli araç da dahil olmak üzere çeşitli elektrikli ulaşım seçenekleri üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu çalışma aynı zamanda sürücü belgelerini gönüllü olarak iade eden kişiler için yeni bir ulaşım şeklini ortaya koyuyor. KUPO, kıdemli araçların bir evrimi. Mobile Mover ise M2 Labo iş birliği ile geliştirilen çok amaçlı bir robot taşıyıcı. Suzuki, müşteri gereksinimlerinin çeşitlenmesi ve ortamdaki değişikliklerin yarattığı yeni pazar segmentlerindeki varlığını destekleyen küçük ulaşım çözümleri sunacak.

Suzuki eVX

2035 mali yılına kadar fabrikalar karbon nötr olacak

Suzuki, 2030 yılında üretimin nasıl olması gerektiğini gösteren Suzuki Akıllı Fabrika kurulumlarını destekliyor. Böylece dünya genelinde insanların ulaşım araçlarını güvence altına alan bir şirket olmaya devam edecek. Suzuki’nin “Sho-Sho-Kei-Tan-Bi” (Daha Küçük, Daha Az, Daha Hafif, Daha Kısa, Güzel) üretim ilkesini dijitalleşmeyle birleştirerek; veri, nesne ve enerji akışını optimize edecek, en aza indirecek ve basitleştirecek. Bu girişimler sayesinde, yalın hale gelecek ve karbon nötr için mücadele edecek.

Suzuki’nin Japonya’daki en büyük üretim merkezi olan Kosai Fabrikası’nda, enerjinin verimli ve optimum kullanımı için boyama tesislerini yenilemek ve boyama teknolojilerini iyileştirilmek üzere boyama tesislerinin CO2 emisyonunun %30 oranında azaltılması hedefleniyor. Tesis ayrıca güneş enerjisi üretimi de dahil olmak üzere yenilenebilir enerjilerden çevre dostu hidrojen üretiyor. Hidrojen, 2022’nin sonunda başlayan yakıt hücresi taşıyıcısının teyit testleri için kullanılıyor.

Motosiklet üretim merkezi Hamamatsu Fabrikası’nda, güneş enerjisi üretim tesislerinin genişletilmesi de dahil olmak üzere enerji kullanımının azaltılması ve yenilenebilir enerjiye dönüştürülmesiyle, 2027 mali yılında, daha önce planlanan 2030 mali yılından önce karbon nötr olmayı hedefliyor. Şirket, Hamamatsu Fabrikası’nda elde ettiği bilgi birikimini diğer fabrikalarda kullanarak, 2035 mali yılında tüm fabrikalarda karbon nötr olmak için girişimde bulunacak.

 

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin