Stellantis’in 6 Aylık Geliri 98,4 Milyar Euro Seviyesine Ulaştı!

Dünyanın önde gelen otomotiv gruplarından Stellantis, güçlü büyüme trendini 2023’ün ilk yarısında da yeni rekorlarla devam ettirdi. Yılın ilk yarısında net gelirlerini yüzde 12 artırarak 98,4 milyar euro seviyesine yükselten Stellantis, düzeltilmiş faaliyet gelirini de yüzde 11’lik artışla 14,1 milyar euro’ya çıkardı. Şirketin bu dönemdeki net karı da, 2022’nin ilk yarısına göre yüzde 37 artış gösterdi ve 10,9 milyar euro’ya ulaştı.

Stellantis’in 6 Aylık Geliri 98,4 Milyar Euro Seviyesine Ulaştı!

Otomotiv ve mobilite dünyasının en büyük gruplarından Stellantis, yılın ikinci yarısıyla ilgili finansal verilerini açıkladı. Güçlü büyüme trendini yılın ilk yarısında da yeni rekorlarla devam ettiren Stellantis, ağırlıklı olarak daha yüksek teslimat adetlerine bağlı olarak net gelirini, 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 12 artırarak 98,4 milyar euro seviyesine çıkardı. Düzeltilmiş faaliyet gelirini (AOI), 2022 yılının ilk yarısına oranla yüzde 11 artıran Stellantis, 14,1 milyar euro’luk gelire ve yüzde 14,4 seviyesinde güçlü bir marja ulaştı.

Net karı yüzde 37 arttı!

Şirketin artan satış performansı, karını da ciddi oranda etkiledi. Buna göre Stellantis, 2022’nin ilk yarısına kıyasla net karını yüzde 37 artışla 10,9 milyar euro seviyesine yükseltti. Endüstriyel serbest nakit akışını da geçen yılın aynı dönemine göre 3,3 milyar euro artıran Stellantis, 8,7 milyar euro’ya ulaşmış oldu. Şirket, 2023’ün ilk yarısında 0,7 milyar euro değerinde hisse geri aldı ve açıklanan 1,5 milyar euro değerinde hisse geri alım programını da 2023’ün sonundan önce tamamlamayı planlıyor. Şirketin ortaya koyduğu bu rekor sonuçlar, Stellantis’in “Net 0 Karbon” dönüşümüne giden sürdürülebilir bir yolu yönetmek için sürekli stratejik yatırımlara olanak tanıyor.

Stellantis’in kapsamlı elektrikli mobilite yatırımı da meyvelerini vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Stellantis, global BEV (Batarya elektrikli araç) ve LEV (Düşük emisyonlu araç) satışlarını sırasıyla yıllık yüzde 24 artışla 169 bin adede ve yüzde 28 artışla 315 bin adede yükseltmeyi başardı. Bu sonuçlarla Stellantis, EU30 genel BEV satışlarında üçüncü, LEV satışlarında ABD pazarında ikinci sırada yer aldı.

Carlos Tavares: “2023 için iyi bir konuma sahibiz!”

Şirketin rekor finansal sonuçlarını değerlendiren Stellantis CEO’su Carlos Tavares, şunları söyledi: “Bu yılın ilk yarısındaki olağanüstü performansımız, uzun vadeli sürdürülebilirliğimizi ve Dare Forward 2030 planımızın hedeflerini gerçekleştirme sürecini destekliyor. Şirketi dış zorluklardan korurken tavizsiz dönüşüm yolculuğumuza başlamak için tüm çalışanlarımızın ortak çabası ve açık fikirliliği gerekiyor. Her bir çalışanımıza şükranlarımı sunmak istiyorum ve ekiplerin birden fazla boyutta hizmet verdiğini söylemekten gurur duyuyorum. 2023’ün kalanı ve sonrası için iyi bir konuma sahibiz.”

Carlos Tavares

Bu konularıda İnceleyebilirsin