Soğutma Sistemleri Bakımı Önem Kazanıyor

Araçlarda motor iç ısısının yükselmesi daha verimli çalışan soğutma sistemlerine olan ihtiyacı arttırıyor. BEHR HELLA SERVICE ağır vasıtalar için geliştirdiği soğutma sistemlerini İntermobil aracılığıyla Türkiye pazarına sunuyor.

Motor soğutma sistemlerindeki tamiratlar, bütçenizi yakabilir. Müşterinin servislerden beklentisi çok açıktır: “Tamirat basit, hızlı ve ucuz olmalı.” “Ne de olsa soğutma sistemi arızası motor arızası kadar önemli değil” kanaati yaygın…

Motorun soğutma sistemi ihtiyaçları fiziksel yapıdan kaynaklanıyor. Soğutma sistemlerinde oluşan enerji ve ısı için motora özel tasarlanmış, kaliteli soğutma ekipmanlarından oluşan yedek parçalara ihtiyaç var. Aksi takdirde motorun aşırı ısınmasına ve gereksiz tamiratların yapılmasına sebep olabiliyor.

Ustalar ve araç sahiplerinin soğutma sistemlerine dikkat etmeleri gerektiği açıktır. Bu sayede hem insanlar hem de araç güvende olacaktır.

Soğutma sistemleri sadece sıcak hava için gerekli değildir
Modern soğutma sistemleri egzoz gaz emisyonlarına ve yakıt tüketimine doğrudan etki ediyor. Sistemlerden talep edilen verimlilik ve ekonomikliğin yanı sıra artık motorlarda talep edilen yüksek güçler, turbo sistemleri, webasto ısıtma sistemleri ve klima tertibatlarıdır. Bundan dolayı klasik soğutma sistemleri komplike soğutma sistemlerine dönüştü.

Yeni egzoz gaz emisyon sınırları, araçlarda motor iç ısısının yüzde 10 oranında artmasına sebep oldu. Daha fazla ısı, soğutma sistemlerinde de daha verimli çalışan sistemlere ihtiyaç olduğu anlamına geliyor. Böylelikle ağır vasıta dizel motoru, sağlam bir şekilde gidebileceği kilometre ömrünü tamamlayabiliyor.

Tamir ve bakımda fabrika orijinal yedek parça kalitesinin önemi nedir?
Motor soğutma sistemleri çeşitli parçalardan oluşmakta. Hassas çalışan bu sistemlerde, tüm parçalar ısı ve basınç altında, bir takımın oyuncuları gibi birbiriyle uyumlu çalışır. Bir ağır vasıtada tüm parçalar birbirine yüzde 100 uyumlu imal edilmiştir. Sağlamlıkları ve güvenilirlikleri araç üreticisi imalat bilgisiyle birlikte sağlanmakta. Burada esas olan kullanılan teknoloji, malzemelerin uyumu ve kalitesidir.

Sonuç olarak son yıllarda motor soğutma sistemlerinin görevleri çoğalmış ve daha karmaşık yapılara dönüşmüşlerdir. İleriki yıllarda da yeni görevler üstlenmeye devam edeceklerdir. Örneğin, hibrit araçlarda klima sistemlerinin bir bölümü, sistemdeki Li–Ion bataryaların soğutmasını sağlayacaktır. Bu kompleks sistemlerin sağlıklı çalışması için, nihai montajı yapan servislerin, üretici firmaların öngördüğü koşullarda çalışmasının önemi arttı.

İntermobil Otomotiv Mümessillik ve Tic. AŞ’den Sistemlerin tamiri ile ilgili eğitim talepleri için müşterilerine yardım veriyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin