Sektörün son yıllardaki en önemli artısı sürekli gelişen LED teknolojisi

Sektörünüz ve Türkiye özelinde değerlendirdiğinizde 2019 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti?

Aydınlatma sektöründe yaklaşık 150 ülkede, 33 binin üzerinde çalışanıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler geliştiren OSRAM’ın Türkiye operasyonu olarak, yaklaşık 30 yıldır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Türkiye’de otomobil aydınlatması, profesyonel aydınlatma çözümleri, LED ürünler, dijital aydınlatma sistemleri, eğlence aydınlatmaları ve profesyonel + endüstriyel uygulamalar gibi geleneksel ampul pazarı hariç aydınlatmanın hemen her alanında yer alıyoruz.

2019 yılını değerlendirdiğimizde hem sektörümüz hem OSRAM Türkiye adına bir önceki yıla göre daha olumlu bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Türkiye’deki aydınlatma sektörünün yaklaşık 2 milyar Euro’luk bir hacme ulaştığını görüyoruz. Bununla birlikte LED teknolojisi sağladığı enerji verimliliği, çevresel katkı, dayanıklılık ve konforun etkisiyle pazarda her yıl daha fazla gelişme gösteriyor. Aydınlatma sektörü bugün teknolojik gelişmelerle birlikte otomotiv sektörünü de direkt etkiliyor. Çünkü otomotiv farlarında ve diğer sinyal, işaret ve aydınlatma lambalarında da LED lambalar ağırlıklı olarak kullanılmaya başlandı. Kamuda da enerji verimliliği önemli bir hedef. Bu doğrultuda LED değişimi odaklı projeler de hayata geçirilmeye başlandı. Tüm bunlar göz önüne alındığında iç pazarın yıllık ortalama yüzde 15 büyüyeceğini öngörüyoruz.

OSRAM Türkiye olarak her yıl çift rakamlı büyümemize devam ediyoruz. 2019 yılında da aynı ivme ile çift haneli büyüme ile kapattık. OSRAM Türkiye, OSRAM’ın faaliyet gösterdiği diğer ülkeler arasında cirosal bazda ilk 5’te yer alıyor.

 Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler, lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir?

2019 yılında Türkiye’de ve dünyada otomotiv sektörüne dair çalışmalarımıza ağırlık verdik. Türk otomotiv sektörünün önemli firmalarından Martaş ile iş birliğimiz kapsamında Martaş Otomotiv satış noktalarında ürünlerimizle yer almaya başladık.

Sektöre sunduğumuz yeni performans lambalarımızdan, gece görüş özelliğiyle öne çıkan Night Breaker Silver ve yüzde 200’e kadar daha fazla parlaklık sağlayan Night Breaker Laser büyük ilgiyle karşılandı. Geliştirdiğimiz bu yüksek ışık sağlayan lambalar ortalamanın üstünde gösterdiği performans ile sürücülerin yolu daha net görmesini sağlıyor. Böylece sürücüler tehlikeli durumları, engelleri ve yolu kullanan diğer araçları daha kolay bir şekilde fark edebiliyorlar. Özellikle Night Breaker Laser’in üretiminde kullandığımız “lazerli kabartma” tekniğini ilk kullanan şirketiz. 2020’de de bu teknolojiye odaklanacağız.

VW Golf VII için üretilen OSRAM LEDriving far ürünümüzle 2019 Alman İnovasyon Ödülleri’ne “İşletmeler ve Tüketiciler Arası Mükemmellik” ve “İşletmeler Arası Mükemmellik – Aydınlatma Çözümleri” kategorilerinde 2 ödüle layık görüldük. Türkiye’de Mayıs ayında açılışı yapılan Türkiye’nin en büyük camisi Büyük Çamlıca Camii’nin iç aydınlatma sistemini tasarladık ve uygulamasını üstlendik. Büyük Çamlıca Camii’nin iç aydınlatma ürünlerinin büyük çoğunluğu ve aydınlatma kontrol sisteminin tamamı, OSRAM Türkiye tarafından sağlandı.

Genel olarak 2020 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

OSRAM 2019 yılında İngiliz Ring Automotive şirketini resmi olarak bünyesine kattı. Satış sonrası ürün ve hizmet sunan Ring’in satın alınmasıyla hem otomotiv sektöründeki ürün yelpazesini otomotiv elektroniği ve aksesuarlarını da içerecek şekilde genişletmeyi hem de satış ağımızı genişleterek yeni pazarlara açılmayı hedefliyoruz. OSRAM olarak tamamen teknoloji odaklı çözümlere ağırlık veriyoruz. Bu yönde inovatif sistem ve ürünler geliştirmeye devam edeceğiz. Şirket cirosunun yüzde 7’sinden fazlasını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyoruz. Bu payın önümüzdeki dönemlerde daha da artırılması planlanıyor. Ayrıca şehir ve yaşam alanlarında sokak aydınlatmalarının hızlı ve kolay bir biçimde kullanılmasını sağlamayı hedefliyoruz. OSRAM Türkiye olarak geleceğin şehir yapılanmasını da çalışmalarımız ile desteklemeye devam etmeyi planlıyoruz. 2020 yılında da şehirlerimizi daha yaşanır ve akıllı hale getirmeye, herkes için yol güvenliğini artırmaya, eğlence sektörüne özel aydınlatma sistemleri sunmaya devam edeceğiz.

Sektörel olarak baktığınızda bu yıl bizi nasıl gelişmeler bekliyor?

Sektörün son yıllardaki en önemli artısı sürekli gelişen LED teknolojisidir. Bu duruma paralel olarak en büyük eksisi de yine LED teknolojisi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Konvansiyonel aydınlatma armatürlerine oranla LED armatürlerin imalatı daha kolay öngörülüyor. Bu da maalesef bilinçsiz, standart dışı üretimlere sebep oluyor. Aynı zamanda düşük fiyatlı ithalatlar da iç piyasada haksız rekabet ortamı oluşturuyor. Fakat LED armatürlerin imalatı sanıldığı kadar kolay değil, aksine çok daha teknik detay ve teknoloji içeriyor. Dolayısıyla bu ürünler için standartların çok iyi belirlenmesi ve kontrollerinin özenle yapılması gerekiyor. OSRAM Türkiye olarak, küresel standartların gerektirdiği şekilde kalite üretime büyük önem veriyor ve Ar-Ge yatırımlarımızı bu doğrultuda şekillendiriyoruz.

Otomotiv sektörüne bakarsak; her yıl dünya çapında üretilen binek taşıtların yarısında OSRAM lambaları kullanılıyor. Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz faaliyetler de küresel ile yarışır düzeyde. Otomotiv sektöründe aktif faaliyet gösteren Martaş ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin de ekonomik ve kurumsal anlamda sektöre büyük katkıları olacağını öngörüyoruz. Dünya otomotiv sektörü belli periyotlarda daralma yaşasa da geniş perspektiften baktığımızda düzenli olarak büyüyen bir sektör. Özellikle genç kesimde araç kullanımı artıyor, yeni yollar yapılıyor. Araç teknolojileri de her geçen gün gelişiyor. Otonom araçları yollarda daha fazla görüyoruz. Önceden hayal olarak gördüğümüz birçok gelişme artık günlük hayatımızda yer etmeye başladı. Bu nedenle de sürüş güvenliği ve performansı artık daha fazla gündemimizde yer almaya başladı. OSRAM olarak biz de özellikle güvenli sürüş için yeni teknolojilere odaklanıyoruz. Akıllı aydınlatmanın temelini oluşturan Optotronic LED sürücülerimizi de sürekli geliştiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda LED teknolojisinin otomotiv sektöründe kullanım alanının genişlemesi ile çığır açıcı gelişmeler yaşayacağımızı öngörüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin