Schaeffler’den Osmangazi Köprüsü’ne Özel Üretim

Schaeffler Grubu, yüksek kalite, üstün teknoloji ve güçlü yenilikçi yaklaşımı ile ürettiği ürünlerle hem otomotiv, hem de sanayi alanında küresel çapta lider tedarikçi konumunu sürdürüyor. 3 yıllık inşaat süresinin ardından 2682 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun, Avrupa’nın ikinci ve dünyanın ise dördüncü en uzun asma köprüsü olan sarsıntı dayanımlı Osmangazi Köprüsü’nde kullanılan 109 adet mafsal ve 72 adet burç Schaeffler tarafından üretildi.

Optimum Çözüm İçin Özel Üretim Ürünler

Benzer Konular

Köprü için kullanılan Schaeffler’in mafsal rulmanlarında dünyanın önde gelen markası INA; düşük hızlarda ve yüksek yapılardaki büyük yüklerde çok uzun ömür ve performans sunuyor. INA’nın gelişmiş kayma yüzeyleri garanti eden ürünleri, köprü gibi hassas ve bakım onarımı zor olan yapılarda özellikle tercih ediliyor.

Osmangazi Köprüsü’nün yapımında kullanılan mafsallar; projenin yük analizi çalışmaları ve inşaat edileceği coğrafi koşullar dikkate alınarak, projeye uygun optimum çözüm için özel olarak tasarlandı. Mafsallar, köprü bloklarının birleşim noktaları ve asma köprü halatlarının köprü bloğu ile birleşim noktalarında konumlandı. Ürünlerin tamamında bakım ve onarım işlemlerini minimize etmek için ELGOGLIDE kaplama kullanılırken, çevre koşullarına maruz kalan tüm yüzeyler de korozyona dayanıklı olacak şekilde kaplandı. Böylece rüzgâr ve diğer dış etkenler arasında oluşabilecek etkileşim ve kuvvetleri sönümleyerek, hem halat, hem de köprü bloğunun sağlıklı ve uzun süreli çalışması garanti altına alındı.

Schaeffler Türkiye Endüstri Satış Müdürü Mehmet Safaltın, ürünlerinin Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Osmangazi Köprüsü’nde kullanılmasından gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi. Schaeffler Grubu olarak en son Panama Kanalı projesine de 3 bin 400 adet rulman sağlandığını kaydeden Safaltın, “Dünyanın dördüncü en uzun asma köprüsü ve ülkemizin gurur kaynağı olan Osmangazi Köprüsü için özel ürünler tasarladık ve ürettik” dedi.

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin