Şahit Arama Dönemi Sona Erecek

Ağırlıklı olarak lojistik firmalarının kullandığı araç içi kamera sistemleri, artık şirket filoları, ticari araçlar, şehir içi ve şehirlerarası ulaşım şirketleri, bankalar, okul ve şirket servis araçları için bir vazgeçilmez haline geldi. Hatta şahıs araçlarında bile yaygınlaşmaya başladı. Sistem, kazaları önlemeden kaza sonrası sorumlunun tespitine kadar birçok fayda sunuyor.

Araç güvenlik sistemleri kaza önlemede caydırıcı olduğu gibi sürücünün dikkatini artırıyor, sistem sayesinde sürücünün dikkati ve özeni ölçülebiliyor. Hatalı durumlarda sigorta şirketleri ve polis için delil niteliği taşıyan kamera kayıtları yalancı şahitliği de ortadan kaldırıyor. Sisteme bağlı kameralar sayesinde canlı izlemenin mümkün olduğu küçük ve şık tasarımlı araç monitörleri, hırsızlık takibi yapıyor, ihlallerin görüntülenmesini de mümkün kılıyor. Tüm bu faydaların yanı sıra park sırasında sürücüye yardımcı oluyor.

Türkiye’nin önde gelen elektronik güvenlik sistemleri entegratörü Sensormatic’in Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu “Araç takip sistemleri olayların kayıt altına alınması ve riskli durumlarda caydırıcı olması ile büyük önem taşıyor. Ayrıca bu sistemin uzaktan izlenmesi olaylara anında hakim olma ve daha hızlı müdahale etme yeteneği sağlıyor” dedi.

Araç takip ve müdahale hizmeti olarak tanımlanan hizmet ile araçların dijital harita üzerinden canlı izlenmesi, detaylı raporlama yapılması, alan ve güzergâh takibi yapılması, hız ihlali takibi yapılması, mesai dışında ya da tanımlanan sürelerde hareket takibi yapılması mümkün. İzleme merkezindeki operatörler, kaza, acil durumlar ve yetkisiz araç kullanımlarına anında müdahale edilmesini sağlıyor. Uzaktan görev ataması yapılabilen hizmette, depo sıcaklık ve nem ölçümü yapılabiliyor ve hatta yakıt kullanımı bile takip edilebiliyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin