Renault, Kadjar ile Crossover Segmentine Giriyor

Renault, ilk C crossover modeli olan Kadjar ile bugüne kadar olmadığı yepyeni bir segmente iddialı bir giriş yapıyor.

Çin’de üretilecek ilk Renault otomobili unvanını taşıyacak Kadjar, Çin’de Renault Grubu’nun atağına öncülük edecek ve Grup’un Çin’deki büyümesini ileriye taşıyacak.

16 Aralık 2013 tarihinde Renault ve Dongfeng arasında imzalanan anlaşma ile Dongfeng Renault Automotive Company (DRAC) ortaya çıktı ve Wuhan’daki fabrikanın inşasına başlandı. Otomobil üretimine 2016’nın erken dönemlerinde başlaması öngörülen Renault’nun, orta vadeli planına göre hedefi, Çin pazarından yüzde 3,5’lik pay almak. Bu da yılda 750 bin adetlik satışa denk geliyor.

Renault’nun crossover serisindeki ikinci modeli Captur, 2014’te 178 bin’den fazla satıldı, Avrupa’da ve Türkiye’de B-segmenti crossover pazarının zirvesine yerleşti. Captur’un elde ettiği başarının ardından Marka, Kadjar ile crossover’lar dünyasındaki atağını sürdürüyor. Kadjar, Renault-Nissan İttifakı’nın ortak platformunda üretilmiş Renault DNA’sı taşıyan bir crossover Renault ve Nissan 2014 yılında yaklaşık 200 ülkede 8,4 milyon araç satışı gerçekleştirdi ve İttifak dünyanın en büyük 4. otomotiv grubu haline geldi. İttifak; satın alma, insan kaynakları, üretim ve lojistik ve mühendislik gibi dört alanı ortak yönetim altında topladı. Böylece 2014 yılındaki sinerjilerini bir adım yukarı taşıdı. Mühendislik alanındaki en büyük hedeflerden biri ise ortak platformların geliştirilmesi oldu.

Benzer Konular

Renault Kadjar akıcı hatları ve güçlü görünümüyle de etkileyici bir tasarıma sahip. Otomobilin içi ise yüksek kaliteli detaylar sayesinde hem çok sportif hem de kullanılan malzemeler ve işçiliğe gösterilen özen sayesinde bir o kadar da zarif. Kadjar tam manasıyla SUV, sedan ve sport tourer tipi araçların bileşiminden meydana geliyor.

4×2 veya 4×4 seçenekleri ile sunulan Kadjar hem arazi şartlarına hem de şehir içi yollara uygun. Renault Kadjar, R-Link 2® multimedya sistemi sayesinde internet bağlantısı ve ileri sürüş destek sistemleri ile dinlendirici bir sürüş deneyimi sunuyor. Kadjar, Renault’nun güvenlik alanında sahip olduğu uzmanlıktan ve yolcuların güvenliğine yönelik en ileri teknolojilerden üst düzeyde istifade ediyor.

Kadjar, Renault’nun İspanya’daki Palencia tesisinde üretiliyor. Söz konusu tesis üretiminin yüzde 83’ünü beş kıtaya yayılmış 50’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Renault Kadjar aynı zamanda oldukça performanslı ve ekonomik motorlar ile donatıldı. Söz konusu motorların sahip olduğu düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sayesinde Kadjar, segmentinin en üst sıralarında yer alıyor.

Kadjar, 5 Mart 2015 tarihinde kaplarını açacak olan 85’inci Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobilseverlerin beğenisine sunuluyor olacak. Ardından Avrupa’da, Türkiye’de ve pek çok Afrika ve Akdeniz havzası ülkesinde yazın başında pazara sunuluyor olacak.

Bu konularıda İnceleyebilirsin