Rapro, Otomotiv Kalite Sistemlerinde Standartları Yükseltiyor

Kauçuk sektöründe 50 yılı aşkın süredir hizmet veren Rapro, ürün çeşitliliğini, hedeflerini ve kalite standartlarını yükselterek büyümesini sürdürüyor.

Kauçuk Hortum ve Parçalar Üretimi kategorisinde ISO/TS 16949:2009 sertifikasyonunu alarak kalite standartlarını yükselten Rapro, 2015 yılı içinde ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgeleri için çalışmalarını sürdürüyor.

Sürekli gelişimin yanı sıra ürün kalitesi, verimlilik ve rekabet gücü konusunda da en iyi düzeyde olmak için çalıştıklarını belirten Rapro Kimya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Roberto Ragusin; bu amaçla sahip oldukları diğer Kalite Yönetim Sistem sertifikalarına ek olarak 2014 yılında Kauçuk Hortum ve Parçalar Üretimi kategorisinde ISO/TS 16949:2009 sertifikasyonunu bünyelerine kazandırmanın gururunu yaşadıklarını kaydetti.

ISO/TS 16949 Otomotiv Sektöründe Kalite Yönetim Sistemi Standardı, kalite sistemlerinin sürekli iyileşmesini sağlayan, hata önleme üzerinde duran, tedarik zincirinde değişiklik ve kayıpları önleyen ortak bir anlayış içinde güvence altına alınmasını ve bu anlayışın süreklilik kazanmasını sağlayan bir standart. Otomotiv OEM’lerde vazgeçilmez bir şart olan bu standart sayesinde, OEM satış oranını %30’lardan %50’ye taşımayı hedeflediklerini kaydeden Ragusin, bunun yanında cirosunun %60’nı Yenileme Pazarı üzerinden yapan bir firma olarak, bu sertifika ile Rapro’nun eşdeğer yedek parça sektöründeki piyasa gücünü artıracağını kaydetti.

Her müşterinin talep ve ihtiyaçlarına bu standart doğrultusunda titizlikle cevap verdiklerini kaydeden Ragusin, ayrıca tüm iş süreçlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çevre etkileri konularında yasal gereklilikleri yerine getirmenin yanı sıra uluslararası standartlara uyum sağlamayı hedef edindiklerini de belirtti. Ragusin, bu amaçla 2015 yılı içinde ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerini almak üzere de gerekli çalışmalara başlanıldığını kaydetti.

Ürün ve hizmetlerinin kalitesinin yanı sıra Rapro’nun sektörün nitelikli işgücü için de yatırım yaptığını belirten Ragusin, bu amaçla Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile bir işbirliği protokolü imzaladıklarını söyledi. Bu protokol doğrultusunda Rapro’nun kendi bünyesinde bir akademi kurarak sürekli eğitim faaliyetlerine başladığını da belirten Ragusin, “Rapro Kimya, mühendislik fakültelerindeki öğrencilere staj ve tez çalışmaları için proje seçimi, laboratuvar çalışmaları, eğitim faaliyetleri, staj ve iş imkanı gibi çok sayıda konuda destek sağlıyor” şeklinde konuştu.

Roberto Ragusin “Rapro, dünya standartlarındaki yüksek kaliteli ürünleri ve yenilikçi hizmet anlayışı ile hem yan sanayi hem de ana sanayiye kalıcı çözümler sunarak, ürün çeşitliliğini her geçen gün artırmaya devam edecek” dedi.

İzmir Kemalpaşa’da 10 bin metrekarelik kapalı, 16 bin metrekarelik açık alana sahip tesislerinde, 185 kişilik profesyonel kadrosu ile üretimini sürdüren Rapro, ihracatta 2014 yılında rekor büyüme gerçekleştirdi ve son olarak Güney Amerika’yı da dış pazarlarına ekledi. 8000’den fazla ürün çeşidini, yurt içi ve yurt dışı pazarlara sunan Rapro, üretiminin yüzde 85’ini 47 ülkeye ihraç ediyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin