Q50 Serisinde 2.0 Litrelik Benzinli Turbo Motor Seçeneği

Infiniti’nin Premium sportif sedan modeli Q50, yeni 2.0 litrelik dört silindirli turbo benzinli motorlu versiyonunu gün yüzüne çıkardı. Güçlü, ekonomik ve hafif motoru ile cazibesini artıran Q50 modelinin, 2014’ün üçüncü çeyreğinde Türkiye’de bu motor seçeneğiyle satışa sunulması planlanıyor.

İlk olarak ABD’de, sonrasında Avrupa’da, şimdi de dünyanın en büyük pazarı olan Çin’de satışa sunulan Infiniti Q50, 2 Litrelik turbo şarjlı benzinli motorunu Avrupa’da 2014 yılının üçüncü çeyreğinde satışa sunmayı planlıyor.

Infiniti, portföyüne yeni eklediği 2 litrelik benzinli turbo motorun yanı sıra, 3.7 litre benzinli, 3.5 litre hibrid ve dört silindirli 2.2 litre turbo-dizel motorlara sahip.

Infiniti’nin Daimler AG ile yaptığı işbirliğinden doğan yeni dört silindirli turboşarjlı motor, bir yandan zorlu Euro 5 emisyon standartlarını karşılarken, diğer yandan 211Hp motor gücü sağlamak için hassas piezo enjektörlerle direkt enjeksiyon yöntemini kullanıyor.

Motor, esnek ve verimli bir sürüş sağlamak için 1.250 devir kadar düşük bir devirde sadece 236Nm tork üretiyor. Avrupa’ya özgü 2.2 litrelik direkt enjeksiyonlu dört silindirli turbo-dizel motor ve benzinli versiyon, Infiniti’nin marka karakteristikleri doğrultusunda bir motordan beklenen her şeyin karşılanabilmesi için Infiniti mühendislik ekibi tarafından modifiye edildi. Yeni turboşarjlı motorun Infiniti portföyüne eklenmesi ile bir yandan Infiniti’nin sunduğu ürünleri genişletme stratejisi vurgulanırken; bir yandan da model serisi yerel müşterilerin ihtiyaçlarına göre şekillenmeye başladı.

Infiniti, önümüzdeki 5 yıl boyunca araç portföyünü yüzde 60 oranında, aktarma organlarını ise yarısından fazla bir oranda genişletmeyi planlıyor.

Q50, Euro NCAP Çarpışma Testlerinden Beş Yıldız Aldı

Infiniti’nin yeni sportif sedanı Q50 pazara yeni sunulan otomobillerin tasarım ve teknik yapı açısından güvenlik performanslarını, çarpışma testleri ile denetleyen, bağımsız güvenlik kuruluşu Euro NCAP güvenlik testlerinden beş yıldız aldı. Farklı darbe ve güvenlik testleriyle sınanan yeni Q50, üstün teknolojik donanımı sayesinde çarpışma durumunda sürücü ve yayaları maksimum oranda koruduğunu ispatladı.  Q50 serisi dünyada bir ilk olan kötü yol koşullarında direksiyonda meydana gelen sarılma ve çekişi ortadan kaldıran elektronik kontrollü bir sistem olan Direkt Adaptif Direksiyon (DAS) sistemi teknolojisine sahip olmasıyla fark yaratıyor.

INFINITI markasını yeni ufuklara yönlendirecek olan sportif sedan Q50, Euro NCAP Güvenlik testlerinden alınabilecek en yüksek not olan 5 yıldızı aldı. Infiniti Q50, sürücü ve yolcu koruması alanında yüzde 86, çocuk koruması alanında ise yüzde 85 oranında skor elde ederek en yüksek puanı aldı. Test edilen Q50’nin 2.2d Premium modeli ise Güvenlik Desteği kategorisinde başarı elde etti; EuroNCAP ayrıca Q50’nin standart “aktif kaput”unu da yayaları koruma konusunda etkili buldu.

Infiniti Q50, gelişmiş deformasyon bölümlerinin yanı sıra; tüm koltuklar için emniyet kemeri hatırlatıcısı, hız sınırlayıcı, aktif açılan kaput, elektronik denge kontrolü, aktif iz kontrolü, ön ve arkada LED sis lambaları, lastik basıncı izleme sistemi, yokuşta kalkış desteği, altı hava yastığı ve arka izleme kamerası ve ön – arka park sensörleri gibi özel güvenlik odaklı özelliklere sahip.

Bu konularıda İnceleyebilirsin