Porsche ve Bosch’tan Heyecan Verici İşbirliği

918 Spyder, Panamera S E-Hybrid ve Cayenne S E-Hybrid ile Porsche, dünyada üç adet plug-in hibrit model sunan ilk otomobil üreticisi oldu. Porsche’nin yenilikçi sürüş sistemi konusunda güvendiği tedarikçiler arasında Bosch yer alıyor. Bir içten yanmalı motor ve bir elektrikli motorun kombinasyonu ile sunulan olasılıklar, Boxberg test pistinde gerçekleştirilen 62. Uluslararası Otomotiv Basın Açıklamasında Porsche hibrit araçlar tarafından etkileyici bir şekilde sergilendi.

Porsche AG Araştırma ve Geliştirme İcra Kurulu Üyesi Wolfgang Hatz, “918 Spyder ile sürüş keyfini, verimliliğini ve performansını yeniden tanımlamaya söz vermiştik. Sözümüzü tuttuk ve bunu yaparken de hibrit teknolojisini yeniden konumlandırdık” dedi. Porsche 918 Spyder1), Nürburgring’in Kuzey Halkasının 20,6 kilometrelik turunu yedi dakikanın altında tamamlayan ilk global “road-legal” otomobili. Turu tam olarak altı dakika 57 saniyede tamamlayan, plug-in hibrit sürüşe sahip bu süper spor otomobil, önceki rekoru 14 saniye geliştirdi. Porsche, teknolojiyi gösteren ürünün geliştirilmesinden elde edilen bilgiyi, geri kalan modellerinin elektrifikasyonuna da entegre etti. Panamera S E-Hybrid2) ve Cayenne S E-Hybrid3) ürün serisini tamamlıyor ve Porsche’yi premium segmentte hibrit arabalar için global pazar lideri yapıyor.

Bosch Mobilite Çözümleri Başkanı Dr. Rolf Bulander, “Porsche ve Bosch, elektrifikasyonu heyecan verici spor otomobillerde sunmak için güçlerini birleştirdi. Elektrik, sürüş keyfine ve verimliliğe katkıda bulunuyor” dedi. Porsche tarafından üretilen üç plug-in model için Bosch, Cayenne ve Panamera için güç elektroniği, batarya takımı ve elektrikli motorları ve 918 Spyder için de ön dingile monte edilen elektrikli motoru sağlıyor.

918 Spyder: performans ve verimliliğin benzersiz bir kombinasyonu
918 Spyder’in geliştirme ekibinin amacı, önümüzdeki on yıllık dönem için son derece verimli ve yüksek performanslı bir hibrit sürüşe sahip süper spor otomobil oluşturmaktı. Boş bir sayfa üzerinde mantıksal olarak sıfırdan başlayan tamamen yeni geliştirme, hiçbir şeyden ödün vermeden yeni bir konseptin ortaya çıkmasını sağladı. Aracın tamamı hibrit konsepti çerçevesinde tasarlandığı için, 918 Spyder, eş zamanlı olarak verimlilik ve performans artışı gibi konularda hibrit sürüşlerin potansiyelini vurguluyor. Bosch tarafından geliştirilmiş olan SMG 180/120 elektrikli motor sayesinde Porsche 918 Spyder’in 210 kW’lik (286 hp) bir ek sürüş gücü var. 918 Spyder’in ön dingilinde yer alan elektrikli motor ilk andan itibaren 210 Nm’lik bir tork sağlarken, arka dingildeki motor ise 375 Nm’lik bir tork sağlıyor
Sonuç, 918 Spyder’in 0’dan saatte 100 km hıza sadece 2,6 saniyede çıkmasını sağlayan 1.280 Nm’ye kadar maksimum torkla birlikte 652 kW’lik (887 hp) toplam sistem çıkış gücüdür. Diğer yandan, süper spor otomobilin yakıt tüketimi ise 100 km’de muazzam bir şekilde sadece 3,1 litre ve NEDC testinde bugünün küçük aotomobillerin pek çoğundan daha etkin görünüyor.

Panamera S E-Hybrid ve Cayenne S E-Hybrid: küçük bir otomobilin yakıt tüketimi
Bir spor otomobilin sürüş deneyimi ile küçük bir otomobilin tüketiminin birleşmesi – Porsche Cayenne S E-Hybrid ve Panamera S E-Hybrid, bu ikisinin birbirine ters düşmediğini kanıtlıyor. 306 kW’lik (416 hp) bir sistem çıkış gücüne sahip olan ve premium SUV’lar arasında dünyanın ilk plug-in hibriti, sadece 3,4 l/100 km’lik bir NEDC yakıt tüketimine sahip. Yine 306 kW (416 hp) sistem çıkış gücüne sahip olan Porsche Gran Turismo’nun plug-in hibrit modeli de ağırlık avantajı, arkadan çekiş ve düşük sürtünme özellikleri sayesinde sadece 3,1 l /100 km’lik bir yakıt tüketimine sahip.

Porsche Cayenne ve Panamera’nın plug-in hibrit modellerinde Bosch’un IMG-300 elektrikli motoru ek bir elektrik tahriki sağlıyor. 310 Nm’ye kadar ek bir güç sunuyor ve ek gücün 70 kW’sini (95 hp) karşılıyor. Elektrikli motor ve batarya arasındaki merkezi arayüz, Bosch tarafından üretilen INVCON 2.3 modülüdür. Güç elektroniği, sistemin bataryada enerji olarak depolanan direkt akımı elektrikli motor için üç fazlı alternatif akıma dönüştürmesi ve bunun tam tersinin de sağlanması nedeniyle elektrik güç aktarma organlarınınkontrol merkezidir. Çekme bataryası, elektriği güç aktarma organlarında depolar. Ev tipi bir normal prizde dört saatten daha az sürede tamamen şarj edilme özelliği ile Panamera S E-Hybrid’de 9,4 kilovat saat ve Cayenne S E-Hybrid’de de 10,8 kilovat saatlik enerji kapasitesine sahip prizmatik hücrelerden oluşmaktadır. Yüksek akımlı güç kaynağı kullanıldığında, şarj süresi neredeyse yarı yarıya azaltılarak iki saate düşmektedir.

Bu konularıda İnceleyebilirsin