Performans Odaklı Jaguar XE S Modelinin İlk Lansmanı

Jaguar XE, Londra’da Earl’s Court’ta çok sayıda yıldızın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikle dünyaya tanıtıldı.

Gerçek bir sürüş otomobili olan arkadan itiş Jaguar XE; gelişmiş hafif yapısı, özel olarak düzenlenmiş stili, lüks iç tasarımı ve olağanüstü sürüş ve kullanım özellikleriyle spor sedan konseptini yeniden tanımlıyor. 2015 yılında satışa sunulacak XE serisinin en üstünde yüksek performanslı S modeli yer alıyor.
XE S modeli, sürücüleri süperşarjlı 3.0 litrelik V6 motorunun tepkileri ve kalitesiyle etkiliyor. 340bg ve 450Nm torka sahip bu yüksek devirli motor vites kulakçıklarıyla sekiz ileri otomatik şanzımana sahip ve sürücüye otomobilin olağanüstü gücüne hemen erişme olanağı sunuyor. 0’dan 100km’ye yalnızca 4,9 saniye içerisinde hızlanan XE S’in elektronik olarak sınırlanmış maksimum hızı 249km/sa.
Ağırlıklı olarak alüminyum kullanılan Jaguar XE, Jaguar Land Rover’ın yeni modüler araç mimarisinden geliştirilen ilk model ve orta ölçekli segmentte sürüş dinamikleri konusunda standartları belirliyor. Uzun aks aralığı ve alçak oturma konumu mükemmel orantılara ve özel olarak düzenlenmiş, coupe benzeri bir profile olanak sağlıyor.

S modelinin geniş ön hava girişleri, krom yan havalandırmaları, arka spoyleri ve opsiyonel 20 inç dökme alaşım jantları Jaguar’ın süperşarjlı 3.0 litrelik V6 benzinli motorunun performansına dikkatleri çekiyor.

Otomobilin iç tasarımı olağanüstü konfor ve ferahlık sunuyor. Geleneksel Jaguar işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımını sınıfında benzersiz kılıyor.

XE S modeline akıcı geçişlere sahip altı ileri düz ve sekiz ileri otomatik şanzımana sahip son derece verimli 2.0 litre dört silindirli benzinli ve dizel motorlu modeller de eklenecek. Jaguar’ın yeni Ingenium motor ailesinin bir parçası olan dizel motorlar örnek yakıt tüketimi değerlerine ve 99g/km’den başlayan CO2 emisyon değerlerine sahip.

XE aynı zamanda bugüne kadar üretilmiş en hafif, dayanıklı ve aerodinamik Jaguar sedan modeli. Aynı zamanda olağanüstü direksiyon tepkileri ve hissi sağlayan ve aynı zamanda hidrolik sistemlere göre daha düşük enerji tüketimine sahip elektrik destekli direksiyonla donatılmış ilk Jaguar modeli. XE modeli Jaguar modelleri arasında en düşük toplam sahip olma maliyeti sunan ve çevre açısından en sürdürülebilir model.

Ağırlıklı olarak alüminyum kullanılan Jaguar XE, Jaguar Land Rover’ın Solihull fabrikasında amaca yönelik tasarlanmış yeni bir tesiste üretildi. 1.5 milyar pound değerinde bir yatırımın parçası olan bu son derece esnek, son teknoloji ürünü üretim tesisi, 1700 kişilik iş istihdamı da yaratacak. Tüm XE serisine dair ayrıntılı bilgiler Ekim ayında gerçekleşecek Paris Otomobil Fuarı’nda paylaşılacak.

Biçim ve işlevden ödün verilmeyen zorlu tasarım
Jaguar XE, yeni modüler mimariye paralel olarak geliştirildi. Temel boyutları, “hayal ettiğimiz her şeyi yaratabiliriz” felsefesiyle tasarım ve mühendislik birimlerinin başından itibaren birlikte çalışmasıyla belirlenerek mimarinin daha önce var olmayan tasarım fırsatlarına ulaşmasını sağladı. Böylece kısa ön çıkıntı, daha uzun arka çıkıntı, dinamik ve kabinin arkaya yatık duruşuyla mükemmel orantılara ulaşılabildi. Mimari aynı zamanda XE’nin hem alçak, sportif sürüş konumu hem de ince, coupe benzeri profile bir arada sahip olmasına da olanak sağladı.

Güçlü bir şekle sahip kaput XE’ye kaslı bir görünüm kazandırırken yükseltilmiş bel çizgisi hareket hissini arttırıyor. Otomobilin arka tasarımı ise ilhamını F-TYPE Coupé modelden alıyor. Marka olmuş J-Blade farlar hemen fark edilen bir diğer Jaguar tasarım öğesi. Stop lambalarında, yuvarlak bir görünümle örtüşen yatay çizgi, ikon haline gelmiş E-type modelinden alınan güçlü bir stil özelliğini yansıtıyor.

Yeni XE’de biçim ve işlevden ödün vermeme geleneği devam ediyor; özel olarak düzenlenmiş şekliyle, 0.26 değerinde ve bugüne kadar bir Jaguar modelinde görülen en düşük sürtünme kat sayısına sahip. Bu başarı 1200 dinamik akışkan simulasyonu ve dört milyon saatten uzun işleme süresinin sonunda elde edildi.

Ian Callum, Jaguar Tasarım Direktörü
Otomobilin içerisine girildiğinde XE’nin dış tasarımının yarattığı beklentilerin fazlasıyla karşılandığı görülebilir. Ferah kabini ön koltukta oturan yolcuları derin merkez konsol ile sarmalayarak kokpit benzeri bir his sunar. F-TYPE stili kadranlar ve motoru çalıştırırken gösterge iğnesi hareketi XE’nin spor sedan özelliklerini vurgular.

Ön ve arka koltukta oturanlar oldukça cömert baş ve ayak alanının keyfini çıkarabilir. XE, ince ve özel olarak düzenlenmiş bir stil ve iç tasarımın genişliğini bir arada sunar. Teknik kumaşlar, ince taneli deri ve kontrast ikiz iğneli dikişler gibi detaylar kabine özel tasarım kalitesi kazandırır. Parlak siyah, alüminyum ve ahşap kaplama seçenekleri lüks ve el işçiliği hissini arttırır. 10 adede kadar renk seçeneği sunan ortam aydınlatması, her sürüşe özel bir etkinlik hissi kazandırır.

Alimünyum ağırlıklı monokok gövde; hafif, sağlam ve güvenli
Jaguar diğer tüm otomobil üreticilerinden daha fazla alüminyum yapı kullanımı deneyimine sahiptir. Bu hafif malzeme ile çalışma konusunda benzersiz uzmanlığı yeni XE’nin devrim yaratan gövde yapısının oluşturulmasına zemin hazırlamıştır. Jaguar’ın yeni modüler mimarisi çerçevesinde tasarlanan ilk model olan otomobil aynı zamanda sınıfında alüminyum ağırlıklı monokok gövdeyi kullanan ilk otomobildir.

Alüminyum çoğunlukla 6000 serisi alaşımdandır ve yüksek dayanıklılığa sahiptir. Gövde yanları bunu en iyi şekilde gösterir; bu gelişmiş kısımlar tek parça olarak oluşturulmuştur ve 1.5mm kalibre levha, dayanıklılığını kaybetmeden 1.1mm’ye indirgenmiştir.

Yeni XE dünya genelindeki en zorlu çarpışma testi yönetmeliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır ve maksimum değer olan 5 yıldızlı Euro NCAP değerine ulaşması beklenmektedir. Alüminyum kaput yüksek seviyede yaya darbe koruması sunar.

Sürdürülebilirlik, Jaguar’ın alüminyum öyküsünün önemli bir parçasıdır. Bu son derece değerli malzemenin yeniden dönüştürülmesi genel CO2 emisyon değerlerinde etkileyici oranda tasarruf sunar. Yeni XE aynı zamanda ağırlıklı olarak geri dönüştürülmüş malzemeden yapılan bir alüminyum alaşım olan RC 5754’ü kullanan ilk otomobildir. İlerideki modellerde de RC 5754’ün kullanılması planlanmaktadır ve çığır açan bu durum Jaguar’ın 2020 yılında %75 oranında geri dönüştürülmüş malzeme kullanma hedefine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

“Kapsamlı analizler ve en son mühendislik tekniklerinin kullanımı sayesinde XE, mümkün olan en güçlü ve hafif tasarıma sahip. Başarması oldukça zorlu bir süreçti ancak XE’nin yapısı kesinlikle günümüzde elde edilebilecek en yeni teknolojiye sahip.”

Tüm Gövde Çevik, tepkisel ve kıvrak yürüyen aksam
Yeni XE sınıfındaki diğer araçlara göre en gelişmiş yürüyen aksam yapısına sahip ve gerçek bir sürüş otomobili olarak sürüş ve kullanım konusunda standartları belirliyor. Çoğu rakibin MacPherson ön dikme süspansiyon kullandığı noktada Jaguar otomobil dinamikleri ekibi üstün çift salıncaklı yapıda ısrar etti. Alüminyum ön mafsallar hafif olduğu kadar dayanıklı ve patentli üretim süreci aracılığıyla dökme levyeden oluşturulmuş.

Geleneksel çok bağlantılı arka süspansiyon Jaguar’ın dinamikler konusunda hedeflerini karşılamadığından Entegre Bağlantı çözümü tercih edildi. Bu çözüm genellikle yalnızca daha büyük ve pahalı otomobillerde kullanılan ve XE’nin hassas kullanım ve çevik sürüşü için gereken ideal yanal ve uzunlamasına sertliği sunan bir sistemdi. Alüminyumun ağırlıklı kullanımıyla da ağırlık azaltıldı.
Elektrikli direksiyon (EPAS) olağanüstü ayar potansiyeli ve geleneksel hidrolik sistemlere göre daha fazla enerji verimliliği sunarken Jaguar mühendisleri bugüne kadar bu teknolojinin yeterince olgunlaşmadığı görüşündeydi.

Daha büyük otomobiller kullanılarak geliştirilen prototip, dinamik ekibini EPAS teknolojisinin artık direksiyon aracılığıyla geri bildirim kaybına sebep olmadan yakıt tüketimini azaltma avantajını sunacağı konusunda ikna etti. XE modeli, EPAS kullanılan ilk Jaguar modelidir. Bu sistem CO2 emisyonunu %3’e kadar azaltmanın yanı sıra Jaguar mühendislerinin talep ettiği performansı da sunar.
“Elektrik destekli direksiyonun kullanımı önemli bir adımdı ancak bu adımı güvenle attık. İnce ayar konusunda sunduğu neredeyse sınırsız olanaklar bir Jaguar’da ödün vermeksizin elde etmek istediğimiz hızlı tepki veren, bağlantılı direksiyon hissini elde etmemize olanak sağladı.”

Benzer Konular

Sürücüyü destekleyen akıllı teknolojilerle aktif güvenlik
Yeni XE’nin hafif ve dayanıklı gövde yapısı dünya genelinde en zorlu kanunları ve tüketici çarpışma testi gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Olağanüstü koruma seviyelerine ek olarak otomobil, sürücüye yardımcı olacak ve sürücüyü destekleyecek gelişmiş sürücü destek sistemleri sunarak her yolculuğu daha güvenli, daha rahat ve daha keyifli kılar.

XE, dünya genelinde All Surface Progress Control (ASPC) sistemi ile donatılmış ilk otomobildir. Jaguar Land Rover’ın arazi çekiş sistemleri üzerine uzun yıllara dayanan deneyimi ile geliştirilen bu yeni sistem düşük hızlı bir cruise control sistemi gibi çalışır. 3,6km/sa ile 30km/sa hızları arasında devreye giren ASPC, fren sistemini ve motoru hassas bir şekilde kontrol ederek en kaygan koşullarda bile sürücünün pedalları kullanmasına gerek kalmadan optimum sürüş sunar.
Yüksek kontrastlı renkli görüntüleri ön cama yansıtan lazer head-up display (HUD) teknolojisi sürücüye hız ve navigasyon bilgilerini maksimum netlikte ve dikkati dağıtmadan sunar. Üstün görüntü kalitesine ek olarak, lazer HUD daha küçüktür ve mevcut sistemlerden yaklaşık üçte bir oranında daha hafiftir.

Jaguar, segmentinde stereo kamera teknolojisini ilk kullanan üreticilerden biridir. Bu son teknoloji sensör, XE’nin bağımsız acil durum fren sisteminin “gözleri” şeklinde hareket ederek öndeki nesnelerin hız ve mesafesine ilişkin son derece hassas ölçümler sunar ve çarpışmayı önlemek ya da etkisini hafifletmek amacıyla frenleme sağlar.

Stereo kamera aynı zamanda trafik ışıkları tanıma ve şeritten ayrılma uyarı işlevlerini de gerçekleştirir. XE’de aynı zamanda adaptif cruise control, yakın araç algılama, kör nokta izleme, yarı otomatik paralel ve dik park etme ve ters trafik algılama gibi sistemler yer alır.

Yeni bilgi eğlence sistemi ile daha iyi bağlantı
XE’nin yeni InControl bilgi eğlence sistemi; otomobil, sürücü ve dış dünya arasında bağlantı sağlamak üzere en yeni teknolojiyi sunar. Merkezinde yer alan sekiz inçlik dokunmatik ekran net ve sezgisel grafik arayüzü ve hızlı tepki süreleri sağlar.

Sade metin kullanan ses kontrolü, menü içerisinde gezinmeye gerek kalmadan sistemin tüm katmanlarına erişim verir ve böylece sürücünün gözünü yoldan ayırmasına gerek kalmaz. InControl sisteminin SD kart tabanlı navigasyonu harita verilerinin kolaylıkla güncellenmesini sağlar. Sistem aynı zamanda Bluetooth, ses akışı ve USB bağlantısını destekler.

Akıllı telefonlar insanların çevrelerindeki dünyayla etkileşimini değiştirdiğinden yeni XE, sürücülerin her zaman bağlantıda kalmasını sağlar. Otomobil internete birden fazla cihazın bağlanmasını sağlayarak Wi-Fi noktası gibi çalışır ve otomobil anteni mümkün olan en iyi sinyali sağlar.

Jaguar InControl Remote özelliği iOS ve Android akıllı telefon kullanıcılarının bulundukları her yerden otomobile bağlanmasını ve bir dizi otomobil işlevini kontrol etmesini sağlar. Bunların arasında yedi gün süreli XE klima kontrol sistemi ön ayarı, kapıların kilitlenmesi ya da kilitlerinin açılması ve motoru çalıştırmak yer alır. Jaguar InControl Apps, kullanıcıların otomobilin dokunmatik ekranından akıllı telefon uygulamalarına kesintisiz şekilde erişmesine olanak sunar.

“Dakikası dakikasına park bilgilerinden konferans görüşmelerine, otel rezervasyonlarından trafik uyarılarına kadar tüm InControl uygulamalarına ekrana dokunularak ulaşılabilir. İnteraktif seçeneklerinizden ödün vermeden bağlantı deneyiminizi sadeleştiren yeni XE deneyimlemek isteyeceğiniz teknolojik gelişimi yansıtır.”
Yalnızca arkasına yaslanıp müziğin keyfini çıkarmak isteyen sürücüler için yeni XE, segmentinde ilk kez Meridian ses teknolojisini sunuyor. Jaguar ile İngiliz ses uzmanı Meridian arasındaki uzun vadeli işbirliğinin en son ürünü olan bu üstün sistemler, yeni XE için özel olarak geliştirildi. Benzersiz algoritmalar mümkün olan en iyi ses üretimini güvence altına altır ve deneyimi, iç tasarımın akustik özelliklerine göre uyarlar.

Akıcı, kaliteli ve verimli motorlar
Yeni XE’de etkileyici bir güç, kalite ve yakıt verimliliği ile üstün beceriler sunan dört ve altı silindirli tamamen alüminyum benzinli ve dizel motorlar yer alır.

XE S modeli, sahip olduğu F-TYPE ile aynı süperşarjlı 3.0 litrelik V6 motorla rölantiden hız sınırına kadar gerçek bir performans ve heyecan verici bir motor talep eden müşterilere hitap ediyor.

Püskürme kılavuzlı doğrudan enjeksiyon ve tamamen değişken valf zamanlaması motor devri boyunca güç ve torku optimize ediyor. 90° silindir yatış açısı ikiz vorteksli Roots tipi süperşarj için yeterli alanı sunarken denge şaftı akıcı çalışmayı sağlıyor.

340bg/450Nm sağlayan V6, XE S modeline olağanüstü hızlanma ve performans kazandırıyor. Otomobilin 0’dan 100km/sa’e hızlanması yalnızca 4,9 saniye sürerken azami hızı elektronik olarak 249km/sa ile sınırlandırılmış.

Jaguar, XE modelini yeni Ingenium motor ailesi ile tanıtıyor. İçeride geliştirilmiş bu modüler tasarım sıfırdan oluşturuldu ve Jaguar Land Rover’ın yeni 500 milyon pound değerindeki İngiltere Motor Üretim Merkezi’nde üretildi.
2 milyon milden uzun bir mesafede test edilen Ingenium, Jaguar’ın gelecekteki düşük CO2 motor stratejisinin mihenk taşı ve örnek değerlerde yakıt verimliliği, kalite ve performans sunacak şekilde tasarlandı. Dünya genelindeki en sıkı egzoz emisyon düzenlemelerini de karşılayacak.

Üretime geçen ilk Ingenium motorlar 2.0 litrelik dört silindirli dizel motorlar. Temiz yanma, değişken egzoz valf zamanlaması ve gelişmiş egzoz gazı son işlemi Euro 6 ile uyumlu olmasını sağlarken XE’nin CO2 emisyonunu 163bg/380Nm* modelinde 99g/km gibi düşük bir değere indiriyor. Olağanüstü yakıt ekonomisini daha da hızlı tepkiyle birleştiren daha güçlü modeller de sunulacak.
2.0 litre turboşarjlı doğrudan enjeksiyonlu benzinli motorlar güçlü ve kaliteli olmalarının yanı sıra düşük devirlerden itibaren yüksek tork üretimiyle mükemmel çalıştırma performansı ve orta ölçekli tepki sunuyor. Her ikisi de Jaguar serisinin diğer modellerinde kullanılan ZF 8bg otomatik şanzımanın daha hafif versiyonu ile XE’de iki değer sunulacak. Bu sekiz ileri şanzıman Jaguar’ın benzersiz döner vites seçicisi ile kumanda ediliyor.

Ingenium dizel modelleri aynı zamanda son derece verimli altı ileri düz şanzıman ile sunulacak(Türkiye’de 8 ileri otomatik şanzıman). Akışkan yağ ve kuru karterli yağlama parazit kaybını engelliyor. XE şanzımanlarının tümü olağanüstü akıcı ve sessiz vites geçişleriyle biliniyor.

Sürdürülebilir ve uygun maliyetli cazip bir örnek

Yeni XE bugüne kadarki en yüksek yakıt verimliliğine sahip Jaguar modeli olmanın yanı sıra sınıfında maliyet verimliliği en yüksek otomobil. 99g/km’lik CO2 emisyon değeriyle XE çok sayıda ülkede düşük vergi dilimine giriyor ve hatta bazı ülkelerde vergiden muaf.

Jaguar Land Rover, filo başına ortalama egzoz borusu çıkışı CO2 emisyonunu %25 azaltma hedefi konusunda ilerlemeye devam ediyor. Yeni XE bu stratejinin bir parçası ancak sürdürülebilirlik odağı çok daha ileriye gidiyor.

XE’nin hafif gövde yapısının perçinleme ve yapıştırma işlemi geleneksel kaynak yöntemlerine göre daha az enerji tüketiyor. Başta yeni RC 5754 olmak üzere geri dönüştürülmüş alüminyum kullanımı çok daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor. XE aynı zamanda içerdiği 46kg geri dönüştürülmüş plastik ve yenilebilir malzemeler ile çevreye etkisini çok daha azaltıyor.

Olağanüstü yakıt verimliliğinin yanı sıra XE’nin Ingenium dizel motorları 21.000 mil ya da iki yılda bir servis ihtiyacı duyuyor. Programlı bakım ve onarım maliyetlerini en aza indirmek için en başından itibaren temel bileşenler kolaylıkla erişilecek şekilde tasarlandı. Böylece XE aynı zamanda oldukça rekabetçi sigorta grup değerleri de elde ediyor. XE serisine ait tüm bilgiler Ekim ayında Paris Otomobil Fuarı’nda paylaşılacak.

Bu konularıda İnceleyebilirsin