OYPG, Bağımsız Yenileme Pazarı Araştırma Raporunu Açıkladı

OYPG tarafından hazırlatılan, Türkiye’nin çeşitli illerindeki 500’ü aşkın yetkili servis, özel servis ve tamirhane ile görüşülerek yapılan Bağımsız Yenileme Pazarı Araştırma Raporu açıklandı. 28 Eylül’de The Ritz-Carlton İstanbul’da üyelere özel düzenlenen toplantıya ilgi yüksek, gündem yoğundu. Toplantının açılışında konuşan OYPG Genel Sekreteri Rıfat Perahya, sektörün ihtiyacı ve üyelerin beklentilerine yönelik yaptırdıkları bu araştırmanın önemine vurgu yaptı. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilirken, ülkenin genel konjonktürü açısından yapıldığı dönemin etkilerinin de göz önünde bulundurulması gerekliliğine değinen Perahya, sözü Yöntem Araştırma Genel Müdürü Mehmet Aktulga’ya bıraktı. Uluslararası araştırma firması GIPA’nın Türkiye Temsilcisi Yöntem Araştırma tarafından hazırlanan araştırmanın sunumu yaklaşık iki saat sürdü.

Otomotiv Yenileme Pazarı’nın ilk bağımsız araştırması

Bağımsız Yenileme Pazarı Araştırma Raporu’nda yetkili servis, bağımsız tamirhane ve özel servislerin faaliyet alanları ile ilgili değişimler ortaya konuyor. Ciro, müşteri sayısı, araç giriş sayısı gibi kritik göstergeler ışığında sektörün mevcut durumunun ve beklentilerinin değerlendirildiği raporda, dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.

Önümüzdeki 6 aya dair pazardaki beklentiler de rapordaki veriler çerçevesinde üyeler ile paylaşıldı. Araştırmada açıklanan  diğer önemli veriler ise fiyat algısına,  parça siparişi verme yöntemlerine, tedarikçilerden beklentilere ve eğitim konusundaki eksikliklere yönelik oldu. Sektörde karşılaşılan ana sorunlardan, eğitimdeki eksikliklere kadar bir çok noktaya değinilen araştırmanın periyodik olarak tekrarlanması planlanıyor.

Benzer Konular

“Araştırma, sektörün eksiğini giderdi”

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Otomotiv Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği Başkanı Mesut Urgancılar, “ Derneğimiz 2011 sonundan bugüne neredeyse 10 kat büyüdü. Bu büyüme, sektörüne emek ve mesai harcayan, vizyon sahibi üyelerimiz sayesinde oldu.

Yenileme Pazarı’nın bazı sorunları olduğu aşikar! Örnek verecek olursak, servis ve tamirhanelere eşdeğer parçanın ne olduğunu henüz anlatabilmiş değiliz. Yine bir başka önemli konu pazarın durumunu ve büyüklüğünü anlatabilmemizi sağlayacak bu tip bağımsız araştırmaların olmaması idi. Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarıma çözüme yönelik yaptıkları çalışmalar için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Soru cevap kısmı ile devam edilen konferansın bu bölümünde üyeler birbirleri ile fikir alışverişinde bulundu. Etkinlik, üyelerin bir arada bulunduğu yemek ile sona erdi.

Bu konularıda İnceleyebilirsin