Otomotive Endüstrisindeki En Kapsamlı Renk Raporu Hazırlandı

Önde gelen küresel bir sıvı ve toz boya tedarikçisi ve otomotiv sektöründe renk ve renk trendleri üzerinde otorite olan Axalta Boya Sistemleri ‘Küresel Otomotiv 2014 Renk Popülarite Raporu’nu açıkladı. 1953 yılından beri yıllık olarak bölgesel otomotiv pazarındaki renk tercihlerini izleyen rapor, sektördeki en kapsamlı rapordur. Bu yılın raporu, Axalta’nın gelecekte imal edilecek araçlarda kullanılacağını öngördüğü otomotiv renkleri olan Renk Matrisini tanıtıyor.

Axalta’nın küresel hafif araç OEM sektörü Pazarlama Başkan Yardımcısı David Fischer, rapor hakkında şunları ifade etti:
“Renk Popülarite Raporumuz sadece müşterilerin en çok tercih ettikleri renkleri görmemizi sağlamamakta, aynı zamanda gelecekteki trendler tahmin etmemizi mümkün kılmaktadır. Her yıl, OEM müşterilerimizin tasarımcıları iki ile dört yıl öncesinden araç programları için renk seçimleriyle ilgili hayati kararlar verirken gelişmiş tahminlerimizi temel almaktadır.”

Önümüzdeki bir kaç yılın trendlerine bakan rapor, bu yılın tahmini küresel otomotiv pazarını etkileyecek geniş renk tipi çeşitlerini içermekte. Gelecekteki trendler dört renk grubunu vitrine çıkarmaktadır: mat tonlar, parlak renkler, yumuşak tonlu versiyonlar ve koyu gölgeler. Renk matrisi ince veya kalın metalikler, solid’ler, kalay kaplama, üç kat kaplamalar ve sedef şeklindeki çeşitlerde gösterilmekte. Axalta’nın küresel araştırma ve geliştirme ekiplerinin ileri renk teknolojileri renk stili kombinasyonlarının genişliğine genişlik katıyor.

Axalta Color Pazarlama Müdürü Nancy Lockhart: “Durmadan değişen pazarın ihtiyaçlarını sürekli karşılama çabası içerisinde olduğumuzdan küresel renk uzmanlarımız gelecek neslin boya renklerini formüle etmektedir. Bizler Axalta’da, gelecekteki trendlere bakış açımızı üreticilerin müşterileri ve pazarları hakkındaki bilgileriyle birleştirerek mümkün olan en iyi boyaları sağlamak için müşterilerimizle işbirliği yapmaktayız. Bunun sonucu olarak otomotiv tasarımcıları için gitgide gelişen bir renk paleti için sürekli olarak çabalamaktayız” diyor.

Küresel Otomotiv 2014 Renk Popülarite Raporunun Önemli Noktaları
Dünya renk verileri yüzde 29’luk oranıyla beyazın dört sene üst üste araçlarda en çok tercih edilen renk olmaya devam ettiğini gösterirken, her biri yüzde bir artan kırmızı, mavi ve sarı rengin geri dönüş işaretlerini ortaya koyuyor. Siyah, yüzde 19’luk oranıyla genel açıdan pazarda hala kuvvetli konumda, ancak geçen yıla nazaran yüzde bir düşüş gösterdi.

Kuzey Amerika
Beyaz yüzde 25’le listelerin en tepesinde yer almakta. Kuzey Amerika’da diğer ülkelere göre daha popüler olan kırmızı popülerlik açısından yüzde üçlük artış gösteriyor. Bu yıl beyaz, gümüş ve siyah yüzde bir düşüş yaşadı. Birleşik Devletler’de en popüler renk inci renk boyalar olurken Meksika’da solid beyaz tercih ediliyor.

Güney Amerika
Beyazın yüzde 27 ve gümüşün yüzde 25 oranlarıyla kuvvetli şekilde tercih edilmesi açık renklerin en popüler olduğunu gösteriyor. Popülerlikte siyah yüzde 12 ile üçüncü sırada. Kırmızı bu sene yüzde bir artarak yüzde 11’e ulaşmış ve renk tercihlerinde artış olduğunu gösteriyor.

Avrupa
Avrupa yollarında en çok mavi araç gezmekteyken, ana ilgi açık ve orta tonlara oluyor. Mavideki büyük artışlar kompakt/spor ve orta sınıf çok amaçlı araç (MPV9 kategorilerinde görüldü. Gümüş Avrupa’da bu sene de düşüşünü sürdürürken; mega trend beyaz yüzde iki düşüş gösterdi. Yeşil renk otomobil alıcısının dikkatini çekemezken; sade yüzde bir popülerlikte kalıyor.

Asya
Beyaz yüzde 30 ile kuvvetli şekilde tercih edilirken, en yüksek kullanım yüzde 34 ile Güney Kore’de gerçekleşti. Siyah tercihi hafif bir düşüş gösterse de yüzde 19’luk oranla ikinci sıradaki yerini korudu. Siyah yüzde 24’lük oranla Çin’deki lüks araçlarda en popüler renk iken; mavi Japonya’da Asya’daki tüm diğer ülkelerde olduğundan daha popüler.

Bu konularıda İnceleyebilirsin