Otomotivde Yükselen Beyaz Etkisi

DuPont tarafından hazırlanan Global Otomotiv Renk Popülarite Raporu’na göre otomotiv sektöründe beyaz ve gümüş renkler 2011 yılına damgasını vurdu.

Otomotiv sektörünün en eski, güvenilir ve kapsamlı raporu olarak bilinen DuPont Global Otomotiv Renk Popülarite Raporu” bu yıl 59. kez araştırma sonuçlarını açıkladı.

Rapora göre 2011 yılında beyaz/inci beyazı renkleri, dünya genelinde en çok tercih edilen gümüş renginin popülaritesini yakaladı.

2010 yılında, beyaz/inci beyazı, dünya renk sıralamasında yüzde 16 oranla gri ile birlikte üçüncü sırayı paylaşıyordu. Kuzey Amerika’da beyazın artan popülerliği ve Avrupa, Çin, Kore, Güney Amerika ve Güney Afrika’daki popülerlik dalgası ile birlikte, beyaz 2011 yılında payını dünya genelinde yüzde 22’ye yükseltti.  Bu yılki rapora göre, siyah ve gri, üçüncü ve dördüncü sıraya düşerken, kırmızı ve mavi sıralamadaki beşinci ve altıncı yerlerini korudu.

DuPont renk pazarlama yöneticisi, Nancy Lockhart; “Beyaz/inci beyazı, tarih boyunca arabalar için popüler bir renk olmasına rağmen, bu seneki yükselişi DuPont’un tahmin ettiğinden fazla oldu. Gümüş ve siyah bir zamanlar lüksün simgesi olmasına rağmen artık bu alanda beyaz hüküm sürüyor. Dünya genelinde herkes, aracında konforu hissetmeyi istiyor. Klasik beyaz ve inci parlaklığında beyaz efektleri lüks tasarımlara ilham kaynağı oluyor.” dedi.

DuPont Türkiye Otomotiv Çözümleri Müdürü Lale Kement konuyla ilgili şunları söyledi: “DuPont otomotiv renk trendleri alanındaki köklü deneyimiyle bu sene de oldukça detaylı ve sektöre ışık tutan bir rapor ortaya koydu. Türkiye geneline baktığımızda ise beyaz rengin ticari araç pazarında çok tercih edildiğini ve metalik gri rengin de ikinci sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Binek araç pazarında ise yine gri ve beyazın çekişmesini görüyoruz ve gri sıralamada öncülüğünü devam ettiriyor.”

Avrupa’da Lüks Segmentte Siyah Hüküm Sürmeye Devam Ediyor

Lüks/lüks SUV segmentinde yaklaşık yüzde 40’lık payıyla siyah/siyah etkisi, Avrupa’da yüzde 25’lik bir oranla popülaritesini devam ettirdi. Siyah/siyah etkisi 2007 yılından beri bölgedeki liderliğini sürdürüyor. Beyaz/beyaz inci 2010 yılında yaklaşık yüzde beş oranında şaşırtıcı bir sıçrama yaparak yüzde 20’lik bir paya sahip oldu. Bu, büyük ölçüde, beyazın tüm model segmentlerindeki popülaritesinden kaynaklanıyor.

DuPont Avrupa Renk Tasarımcısı Elke Dirks; “Beyaz, Avrupa’daki ekolojik megatrende de ilham kaynağı oldu. Çünkü bu renk, minimalizmi ve gelecek teknolojisini temsil ediyor.  Bu trend, beyaz/inci beyazının lüks segmentinde önemli ölçüde artışına sebep oldu” dedi.

Gri (yüzde 18) ve gümüş (yüzde 15) bu sene popülaritesinde düşüş yaşadı. Mavi ise otomobil pazarında, yüzde 7’lik payıyla Avrupa’da ilk beş renk arasında yerini aldı.

DuPont raporuna göre ilk 10’da yer alan popüler araba renkleri şöyle:

1. Beyaz/ İnci Beyazı ve Gümüş: her biri yüzde 22 (eşit oy)

3. Siyah/Siyah Etkisi: yüzde 20

4. Gri: yüzde 13

5. Kırmızı: yüzde 7

6. Mavi: yüzde 6

7. Kahverengi/ Bej: yüzde 5

8. Yeşil: yüzde 2

9. Sarı/ Dore: yüzde 1

10. Diğerleri: yüzde 2

Bu konularıda İnceleyebilirsin